360°, Adam Vojtěch - 14.7. v 21:20
Avizovaným koncem hrazených testů zdravotními pojišťovnami dává stát najevo, že chce pandemii řešit formou očkování. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Pro některé skupiny lidí ale testy zůstanou nadále zdarma, například pro kontraindikované, žáky ve školách i osoby, které mají za sebou teprve první dávku, uvedl na CNN Prima NEWS.
„Je to určitý signál, že zkrátka preferujeme očkování jako variantu řešení krize. Pokud se někdo dobrovolně rozhodne, že se nechce nechat očkovat – a potřebuje cestovat – takový test si bude muset uhradit. Není to ale otázka zdravotně indikovaných testů nebo testů ve školách, ty budou hrazeny,“ upřesnil Vojtěch na CNN Prima NEWS.
Zdůraznil, že testy zdarma budou mít k dispozici také konkrétní lidé, kteří z objektivních zdravotních důvodů nemohou moci podstoupit očkování. Stejně tak se poplatkům vyhnou ti, kteří mají za sebou první dávku vakcíny a čekají na druhé kolo – i těm budou hrazeny testy z veřejného zdravotního pojištění. Celkově ale dlouhodobé testování není podle něj řešením pandemie.
Co se týče přeočkování, i s tím musí vláda již nyní kalkulovat, ačkoliv nikde nepadlo definitivní rozhodnutí, kdy a jak by k tomu mělo dojít. Vakcín by podle Vojtěcha mělo být objednaných dost na to, aby se pokryla poptávka.
„Velkokapacitní očkovací centra skončí a začnou fungovat pro svůj (původní) účel. Očkování se posune do nemocnic a k praktikům,“ nastínil ministr další kroky na poli vakcinace.
Povinnou helmu na kolo stát taky nehradí
Vojtěch je přesvědčen, že stát může podmiňovat návštěvu restaurací nebo služeb negativním testem na koronavirus. „Jedna věc je nějaká povinnost, druhá věc je, že stát musí nějakou povinnost hradit. Je to jako nosit helmu na kolo – to stát taky nehradí. Ale doufám, že budeme tato opatření už držet jen nejkratší dobu,“ doplnil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
I přes relativně příznivý vývoj – tedy malý počet hospitalizací vedle menších nárůstů nákaz – by měli být lidé opatrní. Dokud se populace neproočkuje, nedá se příliš mluvit o návratu do režimu před šířením koronaviru.
„Určitě bych ruku do ohně, že je pandemie za námi. Musíme počkat zejména do podzimního období, kdy se bude lámat chleba podobně jako vloni. Pokud se ukáže, že se situace nezhoršuje a že virus nenabírá na síle, pak se můžeme bavit o nějakém uvolnění opatření,“ pravil ministr.
Věří, že bude možné sundat i respirátory a roušky, pakliže se ukáže, že očkování zafungovalo i za přítomnosti nových variant. Připomněl, že už nyní se mohou plně imunizovaní lidé vracet ze zahraničí, aniž by od nich byl vyžadován test.
„Ale znovu opakuji, to se stane, pokud tady bude kolektivní imunita v rámci společnosti,“ dodal na závěr s tím, že opravdovou tečku za pandemií udělá až Světová zdravotnická organizace (WHO).