Julínek: Vojtěch to má těžké. Je nad ním premiér, který rozhoduje o tom, čemu nerozumí

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek

Podle ministra zdravotnictví z let 2006–⁠2009 Tomáše Julínka je současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) během epidemie ve velmi těžké situaci. „Je nad ním dominantní premiér, který rozhoduje o věcech, kterým moc nerozumí,“ uvedl bývalý vrcholný politik v pořadu K věci. Vojtěch si podle něj neumí sjednat pořádek proto, že je mladý, i proto, že se bojí přijít o ministerské křeslo.

„Nechci být velkým kritikem ministra Vojtěcha. Nepochybně to má velmi těžké. Nad ním je dominantní premiér, který rozhoduje o věcech, kterým moc nerozumí, jako je šíření nákazy koronaviru,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s tím, že kritizují ti, kteří se chtějí do politiky vracet, což on nechce.

Podle něj to má ministr Vojtěch složité i proto, že se kolem rozhodování o opatřeních pohybuje množství odborníků, různí členové vlády a některé komise, kterým velí premiér. „Takže to Vojtěchovi vůbec nezávidím. Dlouho byl bez hlavního hygienika, bez člověka, který to měl celé řídit,“ upozornil a dodal: „Možná je to jeho mládí, že si nedokázal sjednat pořádek, možná by to Vojtěcha stálo křeslo, kdyby si pořádek sjednat chtěl. Těžko soudit.“

Podle čísel v Česku epidemie není

Podle Julínka je v době koronaviru potřeba se opírat o standardní mechanismy, jako jsou krajské hygienické stanice, hlavní hygienik a podobně. „Protože my tady podle čísel, dle kterých postupuje hygienická služba, epidemii nemáme. Ta čísla nejsou naplněna tak, abychom mohli říct: ‚Je tady epidemie,‘“ zdůraznil Julínek.

Doplnil, že je potřeba si uvědomit fakt, že koronavirus je celosvětová záležitost. Podle něj je „trošku“ divoká ve všech státech a velmi zpolitizovaná. „A proto taky často chybí rozum při některých opatřeních. Infekční choroby tu jsou dlouho a máme na ně standardní postupy. K těm než se dostalo, tak v Česku panovalo hlavně politické rozhodování premiéra,“ řekl bývalý vrcholný politik.

Politikou to tenkrát tolik nerezonovalo

Julínek si podle svých slov v průběhu koronaviru uvědomil, že během jeho ministrování se v roce 2008 šířila nákaza SARS. „A já si to nepamatuji, protože tenkrát byl hlavní hygienik, na kterého jsem přenesl veškerou zodpovědnost. On měřil teploty na letištích a tak dále. Možná nebylo srovnatelné šíření a nakažlivost, ale politikou to tenkrát tolik nerezonovalo,“ upozornil.

Politici podle něj totiž žádnou epidemii ani pandemii zvládnout nemohou. „To není možné. Když se do toho pustí, tak se z toho stane ta změť, kterou je vláčena celá veřejnost,“ podotkl s tím, že v současné době už vystupuje za občany a je také rozčílený. „V opatřeních jsou zmatky. Někdo říká něco jiného než ten druhý, opatření nám někdy rozumově nepřipadají normální. Například to, jestli má mít někdo na chodbě rozestup dva metry a roušku nebo nemá mít roušku,“ upřesnil Julínek.

Státní úředníci neví, zda nepřijdou o místo

Uvedl také, že se mu líbil švédský model nabuzení zodpovědnosti. „Vysvětlit, co pomáhá, když se chráním proti infekci, která je okolo mě v nějakém větším množství počtu nakažených. Jak se mám chovat, když mi to nahlásí krajská hygienická stanice nebo sám jsem nemocen, to by bylo účinnější,“ myslí si.

Podle něj by měly opatření nařizovat především krajské hygienické stanice, protože na to mají vyhlášky. „Dnes už ale nemohou rozhodovat, protože je to zpolitizované. Státní úředníci neví, jestli náhodou nepřijdou o místo ředitele krajské hygienické stanice, pokud něco nařídí nebo nenařídí. Je to docela na scestí,“ nelíbí se Julínkovi.

Bývalý ministr dodal, že si myslí, že za půl roku nebude situace nijak dramaticky jiná. „Možná poklesne počet nakažených, promoříme se. Mám velkou obavu, že z této záležitosti budou muset politici vyplout nějakou velkou reklamní nebo marketingovou kampaní.“

Tagy: