Toho sympatického chlapíka jsem potkal v Miami při čekání na autobus. Dali jsme se do řeči a ta se brzy stočila na politiku a prezidentské volby, do kterých teď už zbývá jen několik hodin. Dwaynu Jonesovi je 42 let a žije celý život v Miami. Není přesvědčený demokrat ani republikán a těsně před volbami nemá jasno ani o tom, koho bude letos volit. Ale říká věc, kterou jsem tady na Floridě slýchal opakovaně – že se voliči nerozhodují o Joeu Bidenovi. Volby spíš berou jako referendum o pokračování Donalda Trumpa v úřadu.
Dwayne, prozraď mi, koho se chystáš volit.
Rád bych, ale nevím to. Opravdu ještě nevím a rozhodnu se až úplně na poslední chvíli. Nejradši bych šel do kostela a zeptal se Boha, koho mám volit, ale je mi jasné, že na tohle rozhodnutí nakonec budu sám.
Jak podle tebe dopadnou volby?
Kdo vyhraje, nevím. Ale bojím se toho, že se možná bude sčítat dlouho. Přitom Trump už teď říká: „Nebojte se, já vyhraju, nemusíme čekat na konečné výsledky.“ (imituje prezidentův hlas) A i když to neříká, může Biden udělat totéž. Trochu se bojím, abychom nedopadli jako Venezuela, tam chvíli měli dva prezidenty. Jeden se prohlásil za vítěze a druhý nechtěl odstoupit. Lidi tam vyšli do ulic a některé to stálo život. Můžeme se jen modlit, že se nám to v USA teď nestane.
Ale s tím se asi nedá nic dělat, ne?
Ale dá. Myslím, že by pomohlo změnit systém. Aby vyhrál ten, kdo má nejvíc hlasů voličů celkově. Ubylo by spekulací, hrozilo by míň průtahů.
Jak je to ve tvém okolí? Znáš nějakého velkého příznivce Trumpa?
No jasně, svoji mámu. Ta Trumpa miluje úplně od začátku. Vždycky jsem jí říkal: „Mami, vždyť ten chlap často mele úplné kraviny!“ Ale ona na mě začne ječet: „To je sakra můj kluk, přestaň o něm říkat takové věci, nebo mi odpal z baráku!“ Takže už nic neříkám, chci od ní přece jen dostat jídlo na talíř. (směje se) Máma i další lidi volí Trumpa ne kvůli tomu, co říká, ale jak to říká. Obdivují jeho sebevědomé vystupování, jeho rozhodnost.
Taky ti Trump imponuje svým sebevědomím?
To ne. Ale myslím si, že je chytrý. Mnozí si o něm myslí, že je hlupák. Ale to on určitě není, jen někdy říká věci rychleji, než si je promyslí. A pak z něj lezou občas i hrozné kraviny. Ale obecně rozumí ekonomice, rozumí daním. A taky má někdy štěstí. Třeba s impeachmentem. Ten sice demokratům nevyšel, ale bylo to pořád obrovské téma. A najednou přišel koronavirus a o impeachmentu už nikdo neřekl ani slovo.
Ale nástup koronaviru přece Trump neovlivnil…
Nedivil bych se, kdyby v tom měl taky prsty, ten chlap je vyčůraný… (smích) To si dělám legraci. Ale je pravda, že vždycky, když se na něj valil nějaký průšvih, třeba ovlivňování voleb Rusy, dokázal to zahrát do autu. Někoho vyhodí nebo řekne něco kontroverzního, co nastaví jiné téma, o kterém se začne mluvit.
To je to, co ti teda na Trumpovi nejvíc vadí?
Ne. Vadí mi, že je často arogantní a uřvaný. Chce na sebe za každou cenu strhnout pozornost. Ale je pravda, že to na jeho voliče funguje. Mně v tomhle vyhovoval Obama, to byl takový klidný chlapík.
A co Biden?
O něm toho není tolik co říct, takový nenápadný politik. Celý život v něčím stínu. Takže, až půjdu volit, budu se spíš rozhodovat, jestli chci dát ještě šanci Trumpovi, nebo už ne. Nebudu se rozhodovat o Bidenovi.
Favoritem je stále Biden
A jak to vypadá necelý den před uzavřením volebních místností s volebními preferencemi? Favoritem zůstává i přes to, že se v některých státech jeho náskok v posledních dnech a týdnech snížil, Joe Biden.
Ve státech, ve kterých se zdá být rozhodnuto o tom, kdo vyhraje, vede Biden nad Trumpem v počtu volitelů 203:77. Ke zvolení je přitom potřeba 270 volitelů. Je tedy jasné, že by musel Trump zabodovat ve většině vyrovnaných států, aby vyhrál. Nemožné to nicméně určitě není, před čtyřmi lety se mu to totiž podařilo.
Pro demokraty zní velmi nadějně, že v klíčových státech, kde bude souboj nejtěsnější, má Biden před Trumpem v průzkumech větší náskok, než jaký měla před současným prezidentem den před volbami v roce 2016 Hillary Clintonová. Například na Floridě si v průzkumech vede Biden o dvě procenta lépe než Clintonová před čtyřmi lety. Ta v průměru průzkumů vedla o 0,6 a volby s Trumpem prohrála o 1,2 procenta. Výrazně lépe než před čtyřmi lety si kandidát demokratů vede i v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Ve všech těchto státech přitom Clintonová v roce 2016 těsně prohrála, což nejvýrazněji přispělo k celkovému volebnímu vítězství Trumpa.
Naprosto rekordní množství Američanů – 97 milionů – již odvolilo v předčasných volbách. Všeobecně se počítá s tím, že většina z těchto předčasných hlasů bude patřit kandidátovi demokratů Joeu Bidenovi.
Speciální živé vysílání k americkým volbám můžete sledovat v noci z úterý na středu od 22.00 hodin na CNN Prima NEWS.