reklama

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama

Nadávky, urážky, vyhrožování. Ještě ani nenastal hlavní volební den, a tohle všechno už výběr budoucího amerického prezidenta provází. Volební komisaři (a někdy i policisté) měli při předčasném hlasování s neukázněnými voliči plné ruce práce po celých Spojených státech. Pro příklady nemusím chodit daleko, stačí zůstat v Miami, kde teď pobývám: Trumpův příznivec sedící na trávníku a vytrubující klaksonem na voliče s odznáčky demokratů, kteří čekali ve frontě na předčasné hlasování. Člen volební komise nominovaný demokraty, který agresivně konfrontoval Trumpova voliče a člena volební komise. Muž, který zaparkoval svůj náklaďák u volebního stanu a naplno z reproduktorů spustil hudbu, kterou ostatní voliči popisovali jako „protrumpovskou“. A tak dále. Jediné město, jediný den, pouze předčasné hlasování, kterého se účastní menší množství lidí…

Agresivita ale není patrná jen u voličů. Je jasně zřetelná u politiků a médií.

Argumentace bez argumentů

Kampaň obou kandidátů na prezidentský úřad je letos nezvykle agresivní a útočná. Donald Trump opakovaně mluví o svém protikandidátovi jako o „spícím Joeovi“ a Američanům říká, že pokud si Bidena zvolí prezidentem, nebudou slavit Vánoce ani jiné svátky a děti nebudou chodit do školy, protože prezident Biden kvůli pandemii „všechno zavře“. Joe Biden, který deklaroval, že bude prezidentem všech Američanů, zase dvakrát nazval Trumpovy příznivce, kteří narušovali jeho mítink, hlupáky. A Trumpa obvinil, že „přilévá benzín do požáru rasismu“. Rétorika politiků je útočná, emoce často převažují nad argumenty.

A podobně se pak – a je to logické – chovají i voliči. Byl jsem v Miami svědkem jedné takové „argumentace“. Na místní dostaveníčko Trumpových podporovatelů dorazila i malá skupinka jeho odpůrců. Poté, co hlavní část programu skončila, se v parku u přístavu začaly oba tábory hádat. Trumpových příznivců bylo zhruba padesát, Bidenovi byli čtyři (!) a mezi nimi utvořilo řetěz (ač stáli Trumpovci i Bidenovci poměrně daleko od sebe) možná třicet policistů. Slovní potyčka trvala přes hodinu. Nejdřív na sebe obě skupiny křičely nadávky a osobní urážky, pak se „Bidenova“ mladá dívka a „Trumpův“ muž středního věku chopili megafonů a na střídačku na sebe křičeli „Fuck Trump!“ –  „Fuck Biden!“. Postupně se přidali všichni. Tedy až na policisty. A na mne.

Bylo to celé strašně trapné. Bohužel ale musím konstatovat, že když si vzpomenu na letošní první prezidentskou debatu, úroveň měly obě události dost podobnou.

Uzavření v názorové bublině

V USA se proměnila i média, nejjasněji je to vidět v televizním prostředí. Hlavní televizní zpravodajské stanice v zemi se beze studu hlásí k tomu, koho podporují. V nejsledovanějších večerních časech v podstatě rezignovaly na zpravodajství a jen dokola zesměšňují protikandidáta a zpochybňují všechno, co řekne nebo udělá. Jako přes kopírák dělají totéž televize fandící Bidenovi i ty, které podporují Trumpa. Nezřídka dochází i k zesměšňování moderátorů a komentátorů „té druhé strany“. Stalo se to, co by ještě nedávno nebylo myslitelné – televizní politická novinařina je pryč, nahradila ji agitace.

Sledujte speciální vysílání k americkým volbám. Živě v noci z úterý na středu na CNN Prima NEWS a webu CNNPrima.cz:

Volič si pochopitelně vybere ke sledování tu stanici, která konvenuje s jeho světonázorem a podporuje jeho prezidentského kandidáta. Ale to je cesta do pekel. Televize ujišťuje často už tak hodně názorově polarizované lidi, že pravdu mají oni a protistrana lže. Podobně z uživatelského hlediska fungují i sociální sítě. Ty lidem zobrazují převážně obsah podobný tomu, který v minulosti „lajkovali“. Vidíte jen názory, které vás utvrzují ve vaší pravdě (především u voličů Donalda Trumpa okořeněné směsí čerstvých konspiračních teorií), názory protistrany chybí. A uzavření v názorové bublině, ze které není vidět za roh, je dokonáno.

Boj o roušky

Ale kdo je vlastně ona protistrana? Často rodinní příslušníci, kamarádi, kolegové v práci. Takových příběhů jsem tu slyšel dost. Děti se přestaly bavit s rodiči, prarodiče s vnuky a vnučkami. Případně spolu sice pořád mluví, ale vyhýbají se přitom „politickým tématům“. Nepolitických témat přitom není mnoho. Trump s Bidenem se přou o potratech, právu na zbraně, zdravotnictví, církevních otázkách, imigraci, ekologii i ekonomice. Ale zvláště v posledních týdnech rezonuje nejsilněji jediné téma: koronavirus.

Jak k prevenci před virem a k nošení roušek přistupují stoupenci Trumpa a Bidena, je jasné každému, kdo sleduje kampaně obou prezidentských kandidátů. Příznivci demokratů nosí roušky, udržují rozestupy a Joe Biden i exprezident Barack Obama, který se do Bidenovy kampaně zapojil, řeční na parkovištích pro publikum naslouchající uvnitř svých aut. Trumpovi stoupenci naopak stojí v těsné blízkosti, roušky většinou nemají a chovají se, „jako by se nic nedělo“. Ale ono se děje, počty nově nakažených koronavirem překonávají v těchto dnech v USA rekordy. Nutno ale dodat, že Trumpova kampaň je díky tomu kontaktnější a energičtější.

Současný prezident dokonce už některé účastníky svých shromáždění pokáral za to, že roušky nosí. I tohle se přenáší mezi lidi. Když jsem jel ve čtvrtek v Miami autobusem, vypukla kvůli rouškám ostrá slovní debata, která pokračovala postrkáváním dvou žen. Konflikt překvapivě vyprovokovala starší Hispánka, která jako jediná v autobuse neměla roušku. Začala křičet, ať na ní lidé „nečumí“, že jsou jen tupé ovce a pak vytáhla „argument Trump“, který ví, že roušky jsou podvod a placebo. Jméno Trump zapůsobilo jako časovaná bomba. Po chvíli začali někteří cestující křičet, ať si dáma vystoupí, protože rouška je v autobuse povinná. Ta přišla k mladé černošce, která ji napomínala, a vrazila jí facku. Čímž odstartovala strkanici. Řidič obě ženy z autobusu dost nevybíravě vyhodil a rychle jel dál. Takže to, jak bitka dopadla venku, nevím.

Vím ale a pozoruji kolem sebe, že napětí ve společnosti roste. Podobných drobných incidentů jsem za týden v Miami totiž viděl několik.

Po zuby ozbrojená společnost

I zprávy z jiných koutů Spojených států napovídají, že je v zemi dusno, z lidí lze cítit nervozitu a hluboké rozdělení společnosti je patrné v mnoha každodenních situacích. Špatná zpráva je, že se nedá očekávat, že by po volbách bylo lépe. Volební klání bude velmi vyrovnané a strana, která prohraje, bude svou porážku jen těžko přijímat. Reálně hrozí, že se její podporovatelé uzavřou do ještě silnější názorové bubliny. A že vyjdou do ulic.

A to je něco, z čeho má část Američanů strach. Někteří (převážně voliči Donalda Trumpa) nakupují střelné zbraně, případně ještě více střelných zbraní, aby v případě nepokojů mohli sebe a své blízké ochránit. Prodej zbraní posílil po vypuknutí pandemie koronaviru na jaře, a ještě zesílil v létě, v době násilných protestů (někdy spojených i s rabováním) reagujících na smrt George Floyda a na další policejní násilnosti proti Afroameričanům. A Američané ve velkém skupují zbraně i těsně před volbami. Krom strachu z násilných střetů po volbách to souvisí i s tím, že vyhraje-li Joe Biden, je pravděpodobné, že bude zbrojní trh regulovat.

V srpnu počet prodaných zbraní v USA překonal počet za celý loňský rok a v září dokonce historické maximum za jakýkoli předchozí kalendářní rok. To číslo je pro Evropana až šokující: Američané už letos nakoupili 17 milionů střelných zbraní! Mimochodem na historickém druhém místě v prodeji zbraní je rok 2016, kdy se konaly minulé volby a kdy Hillary Clintonová také slibovala regulace.

God bless America

Jestli USA zasáhnou násilné protesty záleží do značné míry i na prezidentských kandidátech. Politologové se obávají toho, že by se mohl jeden z kandidátů (spíše Donald Trump, který někdy rychleji mluví, než myslí) prohlásit za vítěze voleb, aniž by byly sečteny všechny hlasy. Že by lidé z opačného politického tábora v takovém případě vyšli do ulic, je skoro jisté.

Americká společnost je hluboce rozdělená, neklidná, naštvaná a po zuby ozbrojená. Nezbývá než doufat, že prezidentské volby, jejichž hlavní část nás čeká už ve středu v noci, neodstartují v zemi krveprolití. God bless America!

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě
Krimi

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě

Otřesný zážitek prožil britský cyklista Mark Cavendish se svou rodinou. Po týdnu, který strávil na jednotce intenzivní péče, se těšil na odpočinek ve svém domě v Essexu, toho se však nedočkal. V sobotu 27. listopadu se do jeho domu vloupala ozbrojená čtveřice lupičů, která cyklistovi a jeho manželce vyhrožovala. Celé události navíc přihlížely jeho dvě malé děti. „Bály se, že přijdou o život,“ vzpomíná Cavendish.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Zadržení Prataseviče řídil agent KGB, říká letecký dispečer. Směšné, brání se Bělorusko

Letecký dispečer, který v květnu přiměl k přistání v Minsku letoun společnosti Ryanair s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě, utekl do Polska. Tamním vyšetřovatelům řekl, že celou operaci řídil důstojník běloruské tajné služby KGB, uvedl list The New York Times (NYT) na svém webu. Polské úřady jeho svědectví vnímají jako klíčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

reklama