Na dvoudenní návštěvu do Prahy dorazil německý prezident
Česko má zájem na prohlubování spolupráce s Německem v energetice, vědě, výzkumu a vývoji, digitalizaci i kybernetické bezpečnosti. Po jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v Praze to řekl jeho český protějšek Petr Pavel. Německo je podle něj strategickým partnerem. Hlavy států se sešly u příležitosti blížícího se výročí 20 let od vstupu Česka do Evropské unie. Steinmeier uvedl, že rozšíření EU o Ukrajinu, Moldavsko či země západního Balkánu je strategickým zájmem obou zemí.
Státy jsou podle Pavla provázány ekonomicky, historicky, kulturně i na úrovni mezilidských vztahů. Do Německa směřuje téměř třetina českého exportu, země je zároveň třetím největším investorem v Česku. „Máme zájem na tom, abychom tyto vztahy dále rozvíjeli a abychom se z role v dnešní době především subdodavatelské posunuli více do role partnera a inovátora,” poznamenal Pavel.
ČTĚTE TAKÉ: Řešením je chalífát, demonstrovali muslimové v Německu. Chtějí stát z doby kamenné, píší média
Kromě prohlubování spolupráce v energetice, ve vědě a výzkumu, v digitalizaci a kybernetické bezpečnosti je jedním z hlavních cílů také větší infrastrukturní propojení Česka s Bavorskem a Saskem, mínil český prezident.
Nejlepší vztahy v historii
Podle Steinmeiera nikdy nebyly vztahy mezi Českem a Německem lepší než nyní. Vztahy stejně smýšlejících států jsou podle něj v době zvratů důležitější než kdy jindy.
Hlavy států se sešly v době, kdy si Česko připomíná 20 let od vstupu do Evropské unie. Oba prezidenti také v úterý vystoupí na konferenci k tomuto tématu na Pražském hradě.
Steinmeier mimo jiné poznamenal, že strategickým zájmem obou zemí je rozšíření EU. Německo podle něj podporuje ve vstupu do Unie země západního Balkánu, Ukrajinu, Moldavsko či Gruzii. Stejný postoj má dlouhodobě Česká republika.
Po tiskové konferenci oba prezidenti zamířili k budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde uctili památku čtrnácti obětí prosincové střelby. Společně položili k budově věnec.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rus měl v Bavorsku ubodat dva Ukrajince. Šlo o vojáky, kteří se v Německu léčili, tvrdí Kyjev
Pavel dále vyzdvihl, že Česko s Německem sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině či bezpečnostní situaci v Izraeli a Pásmu Gazy. „Jsem rád, že na řadu těchto problémů sdílíme velice podobné pozice,“ řekl. Těší se, že v diskusích budou pokračovat.
Útok Ruska na Ukrajinu podle Steinmeiera více přiblížil země v Evropské unii a v NATO. „Svoji měrou musíme přispět k tomu, abychom takové hrozby odvrátili tím, že budeme plnit naše závazky a povinnosti a NATO bude mít vojenské síly a schopnosti, které potřebuje,“ řekl německý prezident a dodal, že oba prezidenti „jsou ještě více přesvědčeni, že podpora Ukrajiny právě teď nesmí polevit“.
Pavel po jednání vyzdvihl německou iniciativu na posílení protivzdušné obrany pro Ukrajinu, má podle něj zásadní význam, protože právě protivzdušná obrana a dělostřelecká munice jsou pro Ukrajinu klíčové. Steinmeier připomněl, že Německo je po USA druhým největším podporovatelem Ukrajiny. Pomoc se podle něj týká především protiletecké obrany, kde Německo přispělo nejnovější technikou k tomu, že se Ukrajina dokáže ubránit útokům. Ocenil také českou iniciativu na nákup munice, na které se Německo podílí.
Německo podle něj bude v podpoře Ukrajiny pokračovat jak vojensky a ekonomicky, tak při obnově. „Německo během několika týdnů uspořádá v Berlíně konferenci o obnově Ukrajiny,“ dodal.