Vystrčil: Sabotáž během Zemanovy nemoci? Absurdní, leda ze strany prezidentské kanceláře

Plnili jsme ústavní povinnost. Tak odůvodnil své loňské pochybnosti o zdraví hlavy státu Miloš Vystrčil (ODS). Prezident totiž ve středu předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření toho, že se v souvislosti s jeho onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže. Podle šéfa Senátu k tomu však mohlo dojít leda v prezidentské kanceláři. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se pozastavil nad tím, kolik takové konspirace asi stojí peněz.

„Pokud je mířena na Kancelář prezidenta republiky, tomu bych rozuměl. Neměli jsme informace, že došlo k porušování práv. Dozvídali jsme se, že pan prezident měl i meruňkové buchty, pak klobásu...,“ reagoval Vystrčil na podnět k prověření možné sabotáže během nemoci hlavy státu. Zároveň kritizoval komunikaci Hradu.

V pořadu 360° vyjádřil přesvědčení, že senátoři konali jen svou povinnost. „Připadá mi to absurdní, nesmyslné. Zajímalo by mě, jaké jsou náklady na tyto konspirace,“ pokračoval. Zeman totiž ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) předal podnět k prověření toho, že v souvislosti se Zemanovým onemocněním mohlo dojít k trestnému činu sabotáže.

Prezident byl loni 10. října převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle zprávy lékařů, kterou od Ústřední vojenské nemocnice později obdržel a zveřejnil Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. „Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla krajně nejistá,“ konstatovali tehdy lékaři.

Šéf Senátu si trvá na svém

Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 Ústavy. Další kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.

„Nelíbilo se mi, jak příliš rychle době, kdy je někdo nemocný, někteří přistoupili k tomu, že pan prezident není schopen vykonávat úřad. Není to ale v kategoriích trestního práva,“ okomentoval ve vysílání CNN Prima NEWS postup Senátu tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„Pokud se bavíme o tom, jak konal organizační výbor Senátu, tak trvám na tom, že k ničemu takovému nedošlo,“ odmítal možnou sabotáž Vystrčil. Šéf Senátu také dodal, že plnil povinnosti jako ústavní činitel.

Sabotáž se podle Zemana mohla stát v období září až listopadu loňského roku. „Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů a dokonce i akademické obce,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Tagy: