CNN Prima News vývoz

vývoz

Výpis příspěvků ke štítku „vývoz“

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

28. května 2022 15:39

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

V nouzi poznáš ropného spojence. Po černém zlatu z Ruska sahá stále častěji Čína

11. května 2022 05:43

Zatímco Evropská unie hledá shodu na termínu, kdy se definitivně odstřihne od ruské ropy, Moskva řeší, kdo by od ní černé zlato odebíral. A o slovo se hlásí nezávislí zpracovatelé z Číny, kteří v tichosti využívají mnohem výhodnější ceny, než jaká panuje na globálním ropném trhu. Na připravovaném ropném embargu se ale „pasou“ také největší provozovatelé sítě čerpacích stanic v Česku.

Česká technologická republika. V exportu počítačů zastíníme Japonsko či Koreu

11. září 2020 10:53

Objem celosvětového exportu počítačových zařízení dosáhl v loňském roce bezmála 370 miliard dolarů. Největší podíl ukrojila Čína. Rozhodně se ale neztratila ani Česká republika. Ta do světa vyvezla počítače v hodnotě třinácti miliard dolarů. Do kapsy tak strčí tradiční technologické velmoci jako Japonsko, Korea nebo Singapur. A směle dýchá na záda sousednímu Německu.

Nejvíce vína vyváží Francie, Česko je ve čtvrté desítce

17. června 2020 05:57

V průběhu té nejpřísnější karantény zavedené v důsledku šíření kronavirové nákazy vzrostla spotřeba vína meziročně o více než čtyřicet procent. Pro mnoho zemí je víno poměrně významný obchodní artikl, pro některé z nich jde dokonce o klíčové odvětví. Které státy jsou nejvýznamnějšími světovými exportéry tohoto lahodného moku?