CNN Prima News vývoz

vývoz

Výpis příspěvků ke štítku „vývoz“

Drůbežář o vyšších cenách kuřecího: Do Polska se ženou investoři. Očekávám další zdražování

Kuřata na českém trhu nejsou, směřují ke zpracování hlavně do Polska, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS agrární ekonom Tomáš Maier s tím, že k severním sousedům se i z toho důvodu hrnou investoři. Za dlouhodobým zdražováním vidí hlavně vyšší náklady nebo přísnější veterinární předpisy. Podle generálního ředitele Drůbežářského závodu Klatovy Davida Bednáře proto musí jít ceny logicky nahoru.

Polovina českých stromů končí za hranicemi. Ministerstvo chystá plán, který to má změnit

Česko je evropskou jedničkou ve vývozu surového dřeva. Zhruba polovina českých stromů míří do zahraničí ke zpracování. Takový stav se nelíbí Hospodářské komoře. Podle ní přicházíme o přidanou hodnotu, kterou při dovozu výrobků platíme navíc. Ministerstvo zemědělství proto nyní přemýšlí, jak omezit vývoz českých stromů. Pomoci by mohla větší podpora dřevostaveb.

Plná ústa Green Dealu a mák dovážíme z Austrálie, říká expert. Ten český míří do Ruska

V pěstování modrého máku patří Česko k absolutní světové špičce. Zhruba 85 procent této komodity jde na vývoz, mimo jiné také stále do Ruska. Pěstitele, kteří tam vyvážejí, za to kritizuje Svaz obchodu. Kvůli válce na Ukrajině jim vzkazuje, že si za mák berou krvavé peníze. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ujistil, že jde o soukromé aktivity pěstitelů, nikoliv státu.

Levně prodaná kuřata do zahraničí, pak draze přivezená zpět. Ekonomové český postup kritizují

Takzvaný potravinový kolotoč jede na vyšší obrátky. V Česku narozená jednodenní kuřata posíláme do zahraničí, kde je vykrmí, a ve formě masa se vrátí zpět do České republiky. Paradox, nad kterým kroutí hlavou jak ekonomové, tak antimonopolní úřad. Ten tvrdí, že se české zemědělství stává neefektivním a oproti zahraniční konkurenci ztrácí dech.

Český export se z covidu ještě nevzpamatoval. Vládní podpora kulhá, stěžuje si Jakubský

Je třeba posílit ekonomickou diplomacii a vyčlenit víc peněz na podporu exportu, upozorňuje viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský. Podle něj české vývozce poznamenala pandemie covidu a současný stav se stále nepodařilo vrátit na původní úroveň. Pokud jde o ekonomickou diplomacii, Hospodářská komora očekává, že prezident Petr Pavel naváže na práci svých předchůdců. Jednou z cest podpory českých exportérů by měly být i zahraniční mise s představiteli vedení země, 12. března například zavítá ministr přůmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s podnikateli do USA.

Nedostatek léků už se řeší. Otázkou je, co se mělo dít před třemi měsíci, rýpl si Prymula

Česko se i přes některé jednorázové dodávky léků z poslední doby dál potýká s nedostatkem. Problémy se podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly týkají ale celé Evropy. Nyní už ministerstvo dělá to, co by mělo. Otázkou ale je, co mělo dělat před několika měsíci, řekl k tomu epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle Prymuly může za nedostatek léčiv chyba v plánování.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

V nouzi poznáš ropného spojence. Po černém zlatu z Ruska sahá stále častěji Čína

Zatímco Evropská unie hledá shodu na termínu, kdy se definitivně odstřihne od ruské ropy, Moskva řeší, kdo by od ní černé zlato odebíral. A o slovo se hlásí nezávislí zpracovatelé z Číny, kteří v tichosti využívají mnohem výhodnější ceny, než jaká panuje na globálním ropném trhu. Na připravovaném ropném embargu se ale „pasou“ také největší provozovatelé sítě čerpacích stanic v Česku.

Česká technologická republika. V exportu počítačů zastíníme Japonsko či Koreu

Objem celosvětového exportu počítačových zařízení dosáhl v loňském roce bezmála 370 miliard dolarů. Největší podíl ukrojila Čína. Rozhodně se ale neztratila ani Česká republika. Ta do světa vyvezla počítače v hodnotě třinácti miliard dolarů. Do kapsy tak strčí tradiční technologické velmoci jako Japonsko, Korea nebo Singapur. A směle dýchá na záda sousednímu Německu.