Buzení chvíli před zazvoněním budíku je běžným a často pozorovaným jevem, jehož důvod byl dlouho neznámý. Podle webu LadBible však vědci přišli s vysvětlením, které souvisí s lidskou nervovou soustavou a s našimi spánkovými návyky. Ty ovlivňují hladinu důležitého proteinu PER, který má vliv na to, jak a kdy se probouzíme.
Známe to všichni. Ráno bychom rádi spali co nejdéle, každá minuta navíc strávená v posteli se nám zdá jako dar z nebes. Takové plány nám může překazit neplánované probuzení často jen několik minut předtím, než zazvoní budík. Vědci nyní odhalili příčiny tohoto zvláštního jevu – na vině je podle webu LadBible způsob, jakým je naprogramovaná naše nervová soustava.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci varují před e-cigaretami. Nebezpečné jsou i bez nikotinu, popsali vážné riziko
Vědci celý fenomén vysvětlují následovně. Jak píše web Unilad, naše tělo je řízeno takzvaným suprachiazmatickým jádrem, tedy jakýmisi vnitřními biologickými hodinami. Jedná se o shluk nervových buněk v mozku ve tvaru písmene V, který má na starosti kontrolu krevního tlaku či tělesné teploty. Pro odhalení záhady buzení před zazvoněním budíku je však podstatné se zaměřit na jinou jeho funkci – je zodpovědné za náš smysl pro čas.
Suprachiazmatické jádro rozhoduje také o tom, kdy se cítíme unavení, či naopak kdy jsme plní energie. To totiž souvisí s našimi tělesnými hodinami, které reagují na rutinu a jsou efektivnější v případě, když každou noc chodíme spát a každé ráno vstáváme ve stejný čas. V tomto procesu hraje důležitou roli rovněž protein PER, který celý náš cyklus spánku a bdění reguluje. Hladina proteinu se během dne mění, svého vrcholu dosahuje během večera, nejnižší je naopak v noci – nízká hladina proteinu PER vede k nízkému krevnímu tlaku, který má vliv na to, že se cítíme unavení.
Podle vědců se hladina proteinu PER přizpůsobuje tomu, jaká je naše rutina. Pokud chodíme spát a vstáváme v jeden a ten samý čas, naše tělo se takovému stavu přizpůsobí, což vede ke zvýšení hladiny proteinu PER v našem těle jen chvíli předtím, než se má tělo probudit – tedy chvíli před zazvoněním budíku. Tělo se tímto způsobem snaží chránit proti stresu, který je způsoben náhlým a šokovým probuzením při zazvonění budíku. Jedná se tak o jakýsi obranný mechanismus.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Objev českých vědců může pomoci Angelmankům na cestě k jejich léku. Od léčby je však dělí miliony