Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že má podezření na výskyt krvácivé horečky marburg v severozápadní Tanzanii. Čeká se na výsledky vzorků nakažených, uvedla agentura Reuters. Riziko šíření je v regionu a celé zemi vysoké, dodala agentura AFP. Varování přichází několik týdnů poté, co v sousední Rwandě skončila epidemie tohoto virového onemocnění.
„Zatím víme o devíti nakažených, z nichž osm zemřelo. V následujících dnech očekáváme další případy, protože se zlepšuje dohled nad nemocí,“ citovala AFP generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Zdroj ohniska nákazy je nicméně dosud neznámý, dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Zrádnou rakovinu úst prozradí čtyři příznaky. Experti radí, jak se správně vyšetřit i doma
WHO minulý pátek dostala hlášení o případech z tanzanského regionu Kagera, kde lidi trápí bolesti hlavy a zad, vysoké horečky, průjmy, zvracení krve, svalové slabosti a vnější krvácení. Nyní se čeká na výsledky vzorků od dvou pacientů, aby se šíření viru mohlo potvrdit. Vysledovány byly také osoby, s nimiž nakažení a zdravotnický personál přišli do kontaktu, uvedla organizace.
Pokud se virus krvácivé horečky marburg v Tanzanii potvrdí, WHO varuje, že hrozí vysoké riziko šíření v daném regionu. Pravděpodobnost celosvětové epidemie je však nízká, uvedl britský deník The Guardian.
Virus se v regionu Kagera šířil už v březnu 2023 a během dvou měsíců zemřelo šest lidí, připomněla AFP. Od konce září, kdy vypukla epidemie v sousední Rwandě, se nakazilo 66 lidí a 15 jich zemřelo. WHO oznámila konec plošného šíření nákazy 20. prosince.
Virus podobný ebole
Marburg má 88procentní úmrtnost a bývá řazen do skupiny filovirů, kam patří i virus ebola, který v Africe způsobil několik epidemií. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína. Podpůrná péče, jako je ústní nebo nitrožilní rehydratace, a léčba specifických příznaků však zvyšují šance na přežití.
Nemoc přenáší druh kaloně na primáty žijící v jeho blízkosti včetně člověka. K přenosu z člověka na člověka pak dochází kontaktem s krví nebo jinými tělesnými tekutinami.
Virus byl poprvé identifikován v roce 1967. Objevil se souběžné ve dvou zemích, a to v Marburgu a Frankfurtu v Německu a v Bělehradě v Srbsku. Tehdy se nakazilo 31 lidí, z nichž sedm zemřelo. V poslední době se virus šířil například v Ghaně, Keni či Ugandě. Při epidemii v Angole v roce 2005 na krvácivou horečku marburg zemřelo přes 300 lidí, píše web BBC.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Konec nesnesitelných migrén? Naději přináší nový lék, k mání je už i v Česku