Rozhovor s Karlem Havlíčkem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Wifi a muzika na zahrádkách nebudou, ať tam mladí nevysedávají, vysvětlil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj si tam lidé mají dát pivo, jídlo a odejít. Instrukce ke kontrole testů v hospodách podle Havlíčka vláda upřesní ve čtvrtek.
„Muzika a v zásadě i wifi jsou na zahrádkách zakázané, protože není cílem, aby se tam zejména mladí lidé potkávali, dali si jedno pivko a seděli tam čtyři hodiny,“ vysvětlil vládní opatření v Novém dni Karel Havlíček s tím, že jsou podobná jako v ostatních zemích.
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Přestože se v celém Česku od pondělí 17. května otevřou zahrádky a zákazníci je budou mocit využít, jak dlouho budou chtít, wifi na nich zůstane vypnutá. Trvá na tom ministerstvo zdravotnictví. Prý jde o preventivní opatření proti šíření koronaviru. Pokud lidé na zahrádkách u piva budou internet potřebovat, mají podle rad resortu použít vlastní data nebo veřejnou síť.
Zahrádky restaurací se mají otevřít 17. května. Podle ministra obchodu a průmyslu tam lidé mají zajít, dát si něco k pití, najíst se a „pokud možno v nějaké rozumné době odejít a neshlukovat se“.
„Kdyby tam hrála živá muzika, vytvořili bychom z toho prostor, kde se třeba bude trávit celý večer. To v tuto chvíli zatím není doporučeno. Ale je to otázka času, nepochybně během několika týdnů to bude v úplně normálním režimu,“ podotkl zároveň Havlíček.
Instrukce upřesníme ve čtvrtek
V souvislosti s otevřením zahrádek jsou ale diskutované i kontroly testů, které podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mají dělat hostinští. Havlíček uvedl, že konkrétnější instrukce k těmto podmínkám upřesní vláda ve čtvrtek. „Ale v zásadě platí to, že se zákazník bude muset prokázat – ať už hygieně, nebo provozovateli restaurace – buď očkováním, testem, nebo tím, že prodělal covid,“ zopakoval pravidla a odkázal na situaci v Bavorsku.
„Tam jsou v něčem opatření dokonce ještě komplikovanější než u nás. Musí se tam také prokazovat testy a tam, kde je incidence mezi 50 až 100, si dokonce musí předem objednat stůl. Pravidla jsou u nás zkrátka podobná jako v okolních zemích a ještě několik týdnů to budeme muset zvládnout,“ zdůraznil vicepremiér.
Arenberger: Test na zahrádkách má kontrolovat hostinský. Ať zákazníka bez něj neobslouží
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) má za to, že negativní testy na koronavirus návštěvníků restauračních zahrádek by měli kontrolovat sami hospodští. Šéf resortu to sdělil na dotaz CNN Prima NEWS. Pokud by zákazník test či potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci nepředložil, neměl by jej hospodský podle ministra obsloužit.
Vše je proveditelné, musíme chtít
Například podle Asociace restauratérů je kontrolování testů neproveditelné a neexistuje pro to ani legislativní podpora. „Vše je proveditelné, akorát musíme chtít. Dnes je mimo jiné i polemika nad tím, jestli vůbec provozovatel restaurace může někomu zkontrolovat občanku, jestli mu ještě nebylo 18. To by správně neměl, přesto se to dělat musí. Čas od času chodí policie a zkontroluje to,“ stál si za svým Havlíček.
Dodal, že Česko je v naprosto mimořádné situaci. „A pokud budeme stále hledat důvody, proč to neudělat, a nabádat ostatní, že to vlastně není nezbytně nutné, možná tím získáme něco ve smyslu určitého ulehčení, ale ve finále tím trestáme sami sebe,“ upozornil ministr s tím, že vláda opatřeními nechce nikoho šikanovat, ale snaží se, aby brzy mohly otevřít třeba i restaurace uvnitř a spustil se normální život.
„Myslím, že v drtivé většině by to možná mělo být i na dobrovolné bázi. Většina lidí si uvědomuje, že když sedí na zahrádce, kde je více lidí, chce chránit sebe i ostatní a být v určitém klidu, že nebude nakažen. Nevím, co je na tom zvláštního, byť chápu, že je to náročnější. Jsme v době, která tu historicky nikdy nebyla, a chceme se z ní dostat,“ zdůraznil v Novém dni Havlíček.
Brzy spustíme aplikace, kterými se lidé budou prokazovat
V pořadu také řekl, že v současné době jeho resort řeší, jaká bude nejpohodlnější cesta, aby se člověk prokázal, že je testován nebo očkován, aby „příliš nezatěžoval provozovatele a současně aby to bylo aspoň nějak průkazné“.
Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným
Když proděláte koronavirus, nemusíte se tři měsíce testovat. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale volají po prodloužení této „ochranné lhůty“ z 90 na 180 dní. Lidem po nemoci by to usnadnilo nejen návštěvu restaurací či kadeřnictví, ale i cestování. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko o prodloužení intervalu uvažuje, ale čeká na jeho sjednocení s okolními státy.
„V těchto dnech budeme spouštět aplikace založené na očkování, potvrzení o testování, případně potvrzení o tom, že jsem prodělal covid. V nejbližších dnech budou stáhnutelné,“ slíbil ministr obchodu a průmyslu.
Tyto aplikace podle něj budou moct nabízet různé organizace v různých službách. „Poměrně daleko je v tom už například Hospodářská komora,“ podotkl s tím, že se jedná například o aplikaci Bezpečná provozovna.
V průběhu června mají být tyto aplikace propojené s celoevropským covid pasem. „Ten je na podobném principu, ale je to v podstatě univerzální doklad, který bude platit všude. Každá země si ho ale bude moct využívat pro různé další účely,“ prozradil ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček. Covid pas podle něj bude jak v papírové formě, tak i v aplikaci.
Wifi a muzika na zahrádkách podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) nebude kvůli mladým. Zdroj: Profimedia.cz
Wifi a muzika na zahrádkách podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) nebude kvůli mladým. Zdroj: Profimedia.cz