Investoři od minulého týdne sčítají těžké ztráty. Po uvalení cel Spojenými státy na ostatní země došlo k velké panice na burze. Klesají jednotlivé akcie firem, ale i akciové indexy. Velký „výplach“ zažily i speciální pákové ETF fondy, které jsou vysoce rizikové. Přinášejí totiž i několikanásobně lepší zhodnocení než běžné ETF fondy. V případě krize se ale propadají velmi hluboko. U tohoto sektoru se jedná o nejtěžší krizi mezi obchodovatelnými nástroji na burze.
Běžné ETF fondy se zaměřují na indexy či jednotlivé akcie. Pákové ETF jsou speciální fondy, které se obchodují běžně na burze. Využívají tzv. finanční páku pro zesílení potenciálních výnosů z denních změn. Během denního obchodování může investor pomocí těchto ETF dosáhnout na dvojnásobek či trojnásobek zhodnocení oproti běžnému fondu. To láká investory zejména na spekulace a ke krátkodobým obchodům.
ČTĚTE TAKÉ: Miliardáři se obrací proti Trumpovi, bouří se i Musk. Hrozí ekonomická nukleární zima, varují
Tito obchodníci v minulém týdnu na burze pořádně „vykrváceli“. Podle Financial Times přišli o 25,7 miliardy dolarů pouze během minulého čtvrtka a pátku. Jedná se tak o největší propad v tomto sektoru. Deník připomíná, že pákové ETF fondy lákaly v posledních letech zejména maloobchodníky, kteří hledají rychlé výnosy. Tyto speciální nástroje jsou ale vysoce rizikové a jak snadno se dá přijít k ziskům, tak jednoduše může dojít i k propadu.
Jak vypadá propad indexu S&P 500, který sleduje 500 nejhodnotnějších firem v USA?
Pákové ETF fondy přišly o čtvrtinu své hodnoty a dokonce jde o horší situaci než během začátku pandemie covidu. Tehdy tyto speciální fondy přišly o 9,1 miliardy dolarů.
„Tento produkt je jako velmi ostrý nůž,“ řekla pro Financial Times ředitelka výzkumu globálních fondů ve společnosti FactSet Elisabeth Kashnerová. „Měli by se využívat pro velmi specifické účely a investoři by měli vědět, co dělají,“ dodala.
Největší ztrátu zaznamenal fond Leverage Shares 4x Long Semiconductors, který odepsal 59,1 procenta za dva dny. Fondy jako Leverage Shares ETF 5x Long Magnificent 7, 3x Boeing a 3x Arm ztratily více než 50 procent. Z pohledu hodnoty ztratil nejvíce fond ProShares UltraPro QQQ, který klesl o 6,3 miliardy dolarů. Důvodem je, že sleduje technologické akcie, které se výrazně propadly po oznámení výše cel.
Cla otřásly celým světem
Oznámení prezidenta Spojených států Donalda Trumpa o uvalení odvetných cel otřáslo trhy po celém světě. Jen v USA odepsaly tamní akciové trhy téměř šest bilionů dolarů, připomněla agentura Reuters. Japonský akciový index Nikkei 225 v pondělí zahájil obchodování propadem o více než osm procent, uvedla agentura DPA.
Ekonomové Jan Bureš a Lukáš Kovanda k propadům akcií uvedli, že investoři by nyní měli postupovat rozvážně. Trhy jsou totiž po Trumpových krocích velmi citlivé a nikdo nemůže s jistotou říct, zda propady budou pokračovat.
Podle Bureše by drobní investoři v současné době neměli naskakovat na vlnu paniky ve chvíli, kdy trhy procházejí masivními výprodeji. „Je nutné si uvědomit, že drobní investoři přicházejí jako poslední a prodávají příliš pozdě,“ řekl Bureš v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trumpova cla silně zasáhnou českou ekonomiku. Rozhoří se tvrdý boj, míní ekonom Peterka