reklama

Za otravu na dětském táboře na Plzeňsku může podle hygieniků jídlo

Plzeňští hygienici už ví, čím se přiotrávilo 50 dětí a 5 dospělých na táboře v Chříči na Plzeňsku. Podle testů šlo o otravu z jídla. Bakterie způsobila zvracení, průjem a bolesti břicha. Kemp, ze kterého minulý týden záchranáři transportovali desítky lidí do nemocnic, funguje dál, podle ředitele plzeňské hygienické stanice není nutné jeho chod omezovat.

reklama

Prudké zažívací obtíže provázené průjmem a zvracením, které minulý týden postihly desítky dětí z tábora u Chříče na severním Plzeňsku, způsobily zřejmě potraviny. Testy předběžně odhalily v žaludku postižených kmen bakterie bacillus cereus, který může prudkou nevolnost způsobit. Zatím ale není laboratorně prokázané, jaká konkrétní potravina potíže způsobila, řekla v pondělí ČTK ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Plzni Petra Langová.

K tématu

Laboratoř podle ní prokázala bakterii, která se vyskytuje například v rýži nebo v těstovinách a může produkovat toxiny, které mohou způsobit intoxikaci organismu. Případem se hygienici dál zabývají.

Případ prověřuje policie

V rekreačním středisku Machův mlýn u Chříče se minulý čtvrtek udělalo odpoledne nevolno několika desítkám dětí i několika dospělým. Jejich potíže přetrvávaly, takže nakonec navečer záchranná služba převezla s pomocí hasičů do nemocnic v Plzni a v Praze kolem 50 lidí. Většinu zdravotníci po ošetření ihned propustili. V plzeňské fakultní nemocnici zůstalo do druhého dne jen pět lidí, které lékaři propustili během dne. Obtíže měly podle zdravotníků rychlý nástup, ale zároveň poměrně rychle odeznívaly. Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová ČTK v pátek řekla, že nikdo z pacientů nebyl ve vážném stavu.

Tábor, na kterém bylo kolem 140 dětí, předčasně skončil, měl původně trvat do neděle. Děti si odvezli rodiče. Obtíže postihly jen část táborníků, řekla minulý týden ČTK Beata Nováková z vedení ubytovacího zařízení. Provozovatelé se podle ní připravovali celý areál kompletně dezinfikovat. Případ prověřuje i policie, která spolupracuje s vedením tábora i s hygieniky. Čeká se na vyjádření odborníků.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama