Za váš mejdan platí naše vláda, vpálil Lochman Vildumetzové. Mohl za to covid, bránila se

Během uplynulých let se Česku dařilo a nastal mejdan, kritizoval vládu Andreje Babiše (ANO) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec STAN Ondřej Lochman. Podle něj na to v současné době doplácí vláda Petra Fialy (ODS). Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) za velké zadlužování Česka v uplynulých letech ale mohl covid.

„Máme nejrychlejší tempo zadlužování v EU. Můžeme říkat, že máme šestý nejmenší dluh, ale to tempo jste vystřelili a my jsme ho zdědili. Zemi se osm nebo deset let dařilo, nastal jeden velký mejdan a účet teď platí tato vláda,“ kritizoval Lochman v Partii minulý kabinet Andreje Babiše. Reagoval tak na návrh hnutí ANO, které chce, aby stát dával dávku 5 000 korun na dítě každý měsíc až do konce roku.

„Určitě na to máme. Tím, že je vysoká inflace a na daních stát vybírá daleko více, tak ke konci května máme čísla, že jen na výběru to bylo 60 miliard, plus tam byly covidové úspory. Dalo by se to financovat i z nerozděleného zisku ČEZu. Nástroje tady jsou,“ hájila návrh svého hnutí v Partii Vildumetzová.

Nelíbí se jí, že dávku dostanou jen děti do 18 let. „Chceme, aby tam byly i nezaopatřené děti do 26 nebo 27 let. Dopad na rozpočet by byl 40 miliard. Byť se to nedá úplně srovnat, humanitární dávka se také dává i na nezaopatřené dítě. Pět tisíc korun v žádném případě nepokryje věci, které se na nás nyní řítí. Plyn zdražil o 80 procent, energie o 40 procent. Částka je nedostatečná,“ kritizovala návrh současné vlády, podle kterého mají příspěvek v srpnu dostat rodiny s hrubým ročním příjmem do milionu korun.

„Mejdan“ se podle Vildumetzové jmenoval covid. „Zrušení superhrubé mzdy byl také covid, že? Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vám sdělil, že 90 procent peněz nesouviselo s minulým rokem, nebylo to vynaložené v souvislosti s covidem,“ upozornil ji ale Lochman.

„Nalijme si čistého vína, vláda Andreje Babiše tu zanechala velký dluh. Buď se budeme dál zadlužovat, anebo vytvoříme systematické řešení,“ zdůraznil poslanec STAN.

Německo pomáhá a je zadlužené dvojnásobně

Místopředsedkyně Sněmovny ale kritizovala, že česká vláda pomáhá lidem mnohem méně než například Německo. „A to je zadlužené dvojnásobně více než ČR,“ upozornila a v pořadu nastala slovní přestřelka. „Nemá ale takovou rychlost zadlužování. Co jste udělali vy?“ vmetl jí Lochman.

„My jsme pomáhali lidem a chceme pomáhat lidem. Snížili jsme poplatky za obnovitelné zdroje. Kdy přijdete se úsporným režimem?“ tázala se koaličního poslance. Ten uvedl, že úsporný režim bude připraven na topnou sezonu.

Tagy:
Andrej Babiš ODS Terezie Tománková ANO 2011 vláda Česko COVID-19 Ondřej Lochman Poslanecká sněmovna ČR Jana Vildumetzová

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:23

Rusové podle Ukrajinců zadrželi ředitele Záporožské jaderné elektrárny

10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.