Vepřové hody v Brně mají ostudnou dohru. Akce v areálu s židovskou minulostí pobouřila místní

Ostudou skončily nedávné zabijačkové hody v Brně. Konaly se totiž na pozemcích vily Stiassni, kterou kdysi obýval významný továrník židovského původu. Vepřové maso je ale, jak známo, v židovském náboženství zakázané. Kastelánka vily považuje celou situaci za nedorozumění, spolek Přátelé vily Stiassni ji ale označil za skandální.

Ve vzduchu vůně jitrnic i tlačenky a do toho hudba z flašinetu. S obdobím masopustu jsou spojené tradiční zabíjačky i prodej vepřových výrobků. Častokrát se tak děje na netradičních místech – jako třeba před několika dny v areálu vily Stiassni v Brně.

Pořádání akce považují zástupci spolku, který se zajímá o pohnutou historii slavné brněnské vily a jejich obyvatel, za velkou ostudu. „Konání události v prostředí, ve kterém žila významná židovská průmyslnická rodina první republiky, vedlo k znevážení osudu židovské rodiny a jejích přátel,“ stojí v dopisu Přátel vily Stiassni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rodiče ji odložili v Praze, rodinu poznala po 80 letech. Příběh Alice zaujal i americkou CNN

Samotná kastelánka vily Kateřina Konečná se k celé události nechce vracet. Nikdo si prý na akci nestěžoval a podle svých slov chce počkat až na vyjádření židovské obce. „Většinu našich členů ta akce poměrně překvapila a zaskočila, nepovažujeme ji za nejšťastnější a doufáme, že se vše vysvětlí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek.

Historička špatný úmysl nevidí

Svůj nesouhlas s konáním vepřových hodů už vyjádřili někteří návštěvníci vily, kteří před památkou uspořádali protest spojený s předáním knihy o židovských osudech. „Forma protestu byla přeškrtnutí prasečích hlav, které se zde prodávaly jako jedna z pochutin,“ popsal pro CNN Prima NEWS spoluautor protestu Patrik Kolařík.

„Sama za sebe bych to určitě nehodnotila jako antisemitismus. Vila Stiassni není sakrální stavbou typu synagogy a navíc bych tam neviděla úplně špatný úmysl,“ sdělila pro CNN Prima NEWS historička Eva Taterová.

Zabijačkové hody však budou mít nejspíš ještě dohru, o celou událost se totiž začali zajímat i někteří senátoři.

Tagy: