I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit tuto myšlenku vznikl před 20 lety projekt Dětský čin roku, který inspirující příběhy šíří mezi veřejnost. Letos jubilejní ročník nabídne několik novinek, soutěžit mohou děti v sedmi kategoriích. Loni v té nejvzácnější – záchrana lidského života – vyhrála Zuzana, která zabránila sebevraždě své třináctileté kamarádky Samandry.
Svědectví o síle dobra v srdcích těch nejmladších podává projekt Dětský čin roku, který oceňuje někdy zdánlivě malé, ale zároveň nesmírně významné činy dětí, které by často zůstaly v anonymitě. Vybízí je, aby příběhy o dobrých skutcích a pomoci sepsaly, sdílely a tím zdůraznily jejich význam.
ČTĚTE TAKÉ: Navzdory postižení se Erik snaží žít běžný život. Radost mu dělají tábory, prosí o pomoc
Ne všechny příběhy, které děti prožily, někomu zásadní měrou změnily život – byť i takové se v projektu objevují. Může se jednat o pouhou laskavost či pomoc někomu z okolí, dobrovolnické aktivity, péči a společnost pro seniory či například podporu lidí v nesnázích. Za uplynulých dvacet let se v projektu objevily již tisíce příběhů.
Pomoc má různé podoby
Jubilejní 20. ročník odstartoval 2. března, příběhy mohou děti zasílat až do 30. září. O konečném vítězi nakonec rozhodují samotné děti, které budou vybírat z pěti semifinálových příběhů v každé kategorii – ty vybere odborná porota. Slavnostní vyhlášení se nakonec tradičně 12. prosince uskuteční na Staroměstské radnici v Praze.
Nina boj s nejsmrtelnější rakovinou prohrála. Nadace s jejím jménem teď nabízí pomoc druhým
O příběhu Niny, šestileté dívky, které byla diagnostikována nejagresivnější forma difuzního gliomu mozkového kmene, se čtenáři CNN Prima NEWS dozvěděli na začátku února. Malá bojovnice se tehdy účastnila zahraniční klinické studie ve Francii. Jak však informoval nadační fond nesoucí její jméno, svůj boj na začátku dubna prohrála. Navzdory tragické zprávě bude finanční podpora, kterou fond od začátku roku získal, pomáhat druhým. Budoucí kroky a cíle společně s poděkováním nadace představí symbolicky na Světový den boje proti nádorům mozku 8. června v prostorech historického kolotoče v pražských Letenských sadech.
V roce 2023 tomu nebylo jinak. Vítězem v kategorii Záchrana lidského života se stal silný příběh třináctileté Samandry, která se několikrát během dne pokusila spáchat sebevraždu. Nebýt její kamarádky Zuzany, která ji v jejím počínání vždy zastavila a zavolala pomoc, mohlo mít vše tragické následky.
Zbylých šest vítězů – v kategoriích Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc na netu a Pomoc starším lidem – představilo méně dramatické zážitky. Třináctiletý Jakub například v kategorii Pomoc na netu zachránil svou babičku před podvodníky, kteří ji chtěli okrást o úspory pod záminkou získané odměny. Desetiletá Anežka pak v kategorii Pomoc ostatním vyhrála s příběhem, když společně se svou sestrou darovaly vlasy na výrobu paruk pro potřebné.
S jubilejním výročím se do projektu zapojují i noví partneři. Nově bude kategorii Dobrý nápad zaštiťovat hlavní partner, společnost Mattel. „Všichni se svým dětem snažíme předat, co je správné, a na Dětském činu roku je nejlepší právě to, že přímo děti jsou samy sobě vzorem toho, co představuje dobro. Je to výjimečný projekt, který má za cíl ocenit dětské hrdiny a inspirovat tak další, nejen děti,“ uvedl v tiskové zprávě za Mattel Marek Somol.
K Dětskému činu roku se od letošního ročníku připojuje také výrobce kuchyní Oresi, který bude mít patronát nad kategorií Pomoc ostatním; společnost Kores, výrobce školních a kancelářských potřeb, nebo společnost Terranova.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vojtíšek se narodil se vzácným syndromem, s nepřízní osudu bojuje pět let. Vznikla sbírka
„Výročí dvaceti let tohoto speciálního projektu je důkazem, že dobro bylo, je a věřím, že stále bude dětem vlastní. Že pomoc, ohleduplnost a soucit jsou přítomny v jejich životě. Projekt nás také učí, jak je důležité hodnoty, jako jsou solidarita, vzájemnost a lidskost, podporovat i mezi novými generacemi,“ uvedla Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku a ředitelka marketingu Whirlpool ČR a SK.
Právě společnost Whirlpool ČR je hlavním organizátorem akce. Projekt však podporuje i řada známých osobností – čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku a patronem je herec a moderátor Aleš Háma. Mezi další patří Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěváci Petra Černocká a Zbyněk Drda, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek a mnoho dalších.
ČTĚTE TAKÉ: Střet vlaků, který změnil životy. Na pomoc zesnulým a obětem v Pardubicích vznikla sbírka
Do projektu pro rok 2024 se mohou děti již přihlašovat, stačí zaslat svůj nebo kamarádův příběh o dobrém skutku buď on-line nebo poštou, další pravidla jsou uvedena na webových stránkách. Autoři vítězných příběhů v každé kategorii budou odměněni nejen nevšedním zážitkem při slavnostním vyhlášení, ale také diplomem, věcnými dárky od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 korun pro svou školu na nákup školních pomůcek.