reklama

Začal další soud s Čechmánkem. Obžaloba ho viní z podvodů, případ se táhne už roky

Už počtvrté začalo u Krajského soudu ve Zlíně hlavní líčení s bývalým hokejovým reprezentantem Romanem Čechmánkem. Obžaloba ho viní z podvodů během jeho podnikatelské činnosti. Několika desítkám věřitelů údajně dluží okolo 15 milionů korun. Krajský soud Čechmánka už třikrát obžaloby zprostil, vrchní soud ale osvobozující rozsudky vždy zrušil.

reklama

Soud s olympijským vítězem z Nagana Romanem Čechmánkem se táhne už téměř čtyři roky. Někdo ho považuje za naivního podnikatele s přezíravým postojem k věřitelům, někdo naopak za oběť insolvenčního zákona.

„Co s tím člověk nadělá,“ řekl Čechmánek na dotaz, jak na něj působí pomyslný ping-pong mezi soudy. Jen v NHL si vydělal okolo 200 milionů korun. Během své podnikatelské činnosti ale přišel o všechno.

Investoval do několika velkých projektů najednou, pak mu ale došly peníze, a tak podle obžaloby přestal platit stavebním firmám. Začal si půjčovat milionové částky u bank i kamarádů. Sedm milionů si půjčil například od dalšího hokejového reprezentanta Petra Čajánka.

Státní zástupce ve středu trval na tom, že minimálně v části žalovaného počínání byl úmysl podvodu. Mezi poškozenými je například Zdeněk Havel, který u několika Čechmánkových projektů prováděl stavební dozor. Bývalý reprezentant mu prý dluží přes 700 tisíc korun.

„Sice je hvězda, ale jsou věci, které musí přijít a dohodnout se na nich,“ uvedl Havel před třemi lety. Čechmánek v prosinci u soudu několikrát zopakoval, že rozhodně nechtěl nikoho poškodit. Naopak se cítí být obětí insolvenčních zákonů.

Pivovar prodaný za sedm milionů

„Kdybych to mohl vrátit zpátky, nikdy bych nic nedělal, vedl bych úplně jiný život a nestáli bychom tady,“ řekl u soudu. Symbolem Čechmánkova podnikání je pivovar s restaurací v centru Zlína. Cenu znalci odhadovali na více než 30 milionů korun. V insolvenčním řízení byl ale podnik prodán za pouhých sedm milionů.

Podle obhájce to obžalovaného poškodilo, protože kdyby nebyl pivovar v insolvenčním řízení prodán za tak nízkou cenu, ale nechal by se provoz běžet, s vysokou pravděpodobností by prý k dalšímu soudu nedošlo.

Olomoucký vrchní soud osvobozující verdikty krajského soudu zrušil s tím, že nekriticky přijal Čechmánkovu obhajobu. Kauzu převzal nový soudce a proces začíná prakticky od začátku. Čechmánkovi hrozí až desetileté vězení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama