Putin začal rozdávat ruské pasy cizincům. Nový zákon cílí i na Čechy, říká Just

Ruský pas může být pro některé lidi stále ceněný.

Visingr popsal ruské útoky na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o udělování občanství cizincům, kteří za jeho zemi bojují v rámci „speciální vojenské operace“ – invaze na Ukrajinu. Informovala o tom ruskojazyčná média. Zájemci nebudou muset skládat doposud potřebné zkoušky z ruského jazyka či tamní historie. Nové pasy se mají týkat i příbuzných bojovníků. Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS opatření míří také na Čechy.

Cizinci, kteří bojují na Ukrajině za Moskvu, mají nově snadnou cestu k ruskému pasu. Podle zákona, který Putin schválil, jim stačí, aby byli u ruské armády.

Ruský portál RBC informoval, že tito cizinci nemusí skládat zkoušky z ruského jazyka, tamní historie ani ze základů ruské legislativy. Jediné, co potenciálním žadatelům stačí, je prokázat, že byli součástí ruských sil bojujících ve „speciální vojenské operaci“. A to jak v rámci jak ozbrojených sil, tak bojové skupiny, která válčí proti Ukrajincům.

Ruská města pod palbou českých „upírů“? Ukrajinci zřejmě sáhli po speciálních raketách

Opravdu ostřelovali Ukrajinci ruský Belgorod raketomety české výroby RM-70 „Vampire“? Prokremelští propagandisté jsou o tom přesvědčeni a mluví o „českých zbraních zla“, zatímco ukrajinští obránci úspěšný úder nekomentovali. Experti ale zpochybňují, že by „upíři“ dosáhli až do příhraničního ruského města. Třebaže papírově mají zmíněné raketomety dosah jen 20 kilometrů, za použití správné munice mohou zasáhnout i dvakrát vzdálenější cíle. Rakety s tzv. prodlouženým dosahem se vyrábí v Česku i na Slovensku.

RBC cituje z dokumentu, že o ruský pas mohou požádat také cizinci, kteří už za Rusko v posledních dvou letech na Ukrajině bojovali a už z ní byli vyřazeni – třeba kvůli zranění či zdraví, kvůli vysokému věku či konci platného kontraktu. Zajímavostí je, že na občanství mají mít nárok i jejich rodiny.

Podle ruského poslance Alexandra Chinštejna je prosazení tohoto zákona důležité i proto, že někteří z cizinců by kvůli své účasti ve válce na Ukrajině v barvách Ruska mohli ve své domovině čelit trestnímu stíhání.

„Teď bude problém s extradicí veteránů ze Severního vojenského okruhu do jiných zemích, kde by byli za své ‚žoldnéřství‘ potrestáni, vyřešen,“ napsal zákonodárce na sociální síti Telegram.

RBC doplňuje, že cizinci k získání občanství nemusí mít v Rusku ani trvalý pobyt. Pas prý navíc mohou získat, i když mají záznam v trestním rejstříku.

Just: Ruská občanství se budou týkat i Čechů

Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just řekl, že se udělování občanství bude v největší míře týkat ozbrojenců pocházejících z různých středoasijských zemí, které byly v minulosti součástí Sovětského svazu. Namátkou jde například o Kyrgyzstán, Tádžikistán či Uzbekistán. Právě na lidi z těchto států Rusové podle něj cílí.

„Dlouhodobě působí na ruském pracovním trhu a v poslední době se je tamní pracovní úřady snaží různými způsoby přesvědčit, aby se připojili k armádě,“ řekl redakci Just.

Kromě toho se opatření podle něj vztahuje i na některé Ukrajince či „Čechy, kteří za Rusko na Ukrajině bojují“. „Za tento krok lobbovalo hodně aktivistů v Rusku, protože mnohým cizincům, kteří za Rusko válčili na Donbasu, hrozilo trestní stíhání u nich doma,“ doplnil Just.

Občanství již Moskva udělovala Ukrajincům, kteří žijí na Rusy okupovaném území. V souvislosti s tím učinila v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti referenda o připojení k Rusku. Propaganda Kremlu hlásila, že se místní obyvatelé v drtivé většině vyjádřili pro připojení. Ukrajina a většina světa však tyto plebiscity neuznává.

Tagy:
válka Vladimir Putin Moskva Ukrajina Jiří Just Rusko Telegram občanství Ozbrojené síly Ruské federace Moskevský Kreml ruská invaze na Ukrajinu