reklama

Záhada odhalena: Odkud pochází obří kameny slavného Stonehenge?

Záhada původu obřích kamenů slavné britské památky Stonehenge byla odhalena. Vědci po šedesáti letech pátrání přišli na to, že jsou z lomu, který je vzdálený třicet kilometrů od kamenného komplexu.

reklama

Robert Phillips pracoval v roce 1958 pro firmu, která měla zkušenosti s diamantovým řezáním. Tehdy se opravoval jeden ze sloupů Stonehenge a Phillips si malý vzorek z řezu uschoval. Pak se ale odstěhoval do Ameriky. Minulý rok, před svými devadesátými narozeninami, ale vzorek vrátil a vědci ho tak mohli prozkoumat.

Za pomoci laserové fluorescenční spektroskopie zjistili, že kameny Stonehenge mají stejné složení jako kameny z nedalekého lomu, který se nachází asi třicet kilometrů od městečka West Woods. Přitom doposud měli za to, že velké i malé kusy pochází z welšského města Marlborough Downs.

Chvíle, kdy vás mrazí po zádech

Vědci vzorek od Roberta Phillipse ocenili, archeologický výzkum je totiž na Stonehenge zakázán. „Našli jsme to. Ach můj bože. To je ta chvíle, kdy vás mrazí po zádech,“ řekl po odhalení záhady profesor David Nash z University of Brighton.

„Překvapilo mě, když jsme zjistili, že West Woods byl původním místem kamenů Stonehenge. Opravdu jsem si myslela, že pocházely z dalších zemí a z různých míst,“ uvedla archeoložka Katy Whitaker z University of Reading.

Jak dostali kameny na místo?

Ani nejnovější nález však nezodpovídá otázku, jak lidé tehdy dostali kameny na místo. Byť jen z třicetikilometrové vzdálenosti.

Vědci v minulosti zkoušeli dostat obří balvan vážící 25 tun z domnělého místa z neolitického kamenolomu ve Walesu jak po zemi, tak po moři. Trasa byla dlouhá 386 kilometrů a během přepravy použili pouze lidskou sílu a technologie z doby před 5 tisíci lety. Balvan ale dodnes leží na mořském dně u přístavu Milford Haven.

Další hlavní zprávy

Vláda

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 procent

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

reklama
Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
Pomoc v boji s covidem? Odložte cigaretu, uvolníte místo v nemocnici, vyzývají lékaři
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
Další články
reklama
reklama