K VĚCI, Jan Žaloudík - 17.8. v 12:30
Společnost se v době pandemie chová hystericky a nepřiměřeně. Je to především proto, že se vytratil medicínský pohled a pandemii se snaží řídit stát. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl onkolog a senátor Jan Žaloudík (nestraník za ČSSD).
Žaloudíkovi na koronavirové krizi především vadí, že se nedávají čísla na stůl a mnohá opatření vymýšlí stát. „Je to boj s přiměřeností a boj proti hysterii, to je vše. Mikroby nevymizí, zůstanou tady mnoho set milionů let po nás. Jestli přijde něco nějakou formou, musí se zareagovat adekvátně. Jedna věc jsou špitály, když se cítí přetíženy, je to ale o přiměřenosti. Takhle hysterickou reakci jsme v dějinách nikdy nezažili,“ uvedl Žaloudík.
Jako když se člověk vyčůrá do vody a pak v ní hnije. Žaloudík brojí proti respirátorům
Respirátory jsme mohli už dávno sundat a nic by se nestalo. Tvrdí to senátor za ČSSD a lékař Jan Žaloudík. Pro CNN Prima NEWS prohlásil, že být hodiny v respirátoru je jako sedět a hnít ve vodě, do které se předtím člověk vymočil. Roušky a respirátory mají ale na druhou stranu stále plno zastánců. Vědci už před několika měsíci přišli s rozsáhlou studií, která dokázala účinnost zakrytých úst a nosu.
Tento problém však nevnímá jen v Česku. „Jsem překvapen děním ve světě. Začal jsem se za tu dobu stydět před dětmi. Svým vnoučatům říkám: ,Na to, aby si dědeček snížil riziko svého úmrtí o 0,01 procenta, nebudete chodit do školy, budete chodit v rouškách, nebudete zpívat.‘ To je z mého pohledu naprosto neadekvátní reakce,“ zdůraznil Žaloudík.
„Mé riziko, že umřu, je stoprocentní. Že umřu na nádor je zhruba 25 procent, 30 procent, že to bude oběhová věc, na dálnici to může být taky blízko pod jedno procento. Jak se budeme chovat, tak budeme reagovat na příští epidemie,“ dodal.
Podle Žaloudíka je nutné si z pandemie covidu vzít ponaučení. Některá z nich nedávno přednesl i při jednání senátního zdravotního výboru. „Nazval jsem to Eurocovidí desatero. V bodě devět bylo, aby se také nezapomínalo, že jsou i jiná onemocnění,“ nastínil onkolog.
Žaloudík: Nad očkováním jsem neváhal
Senátor zdůraznil, že některá opatření podle něj vůbec nedávala smysl, protože fungují podle takzvaného ROTORu (rouškování, opatření, testování, očkování, repete). „Koronaviry jsou tu odnepaměti, u zvířat jsou běžné. Covid je potřeba velice bedlivě analyzovat, ale bojím se reakce ROTOR v motoru dění. To jsou ty reakce, že to řeší stát opatřeními. Stát je ve vleku událostí, žádný vládnoucí činitel ještě nikdy nezabránil epidemii,“ řekl onkolog.
Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
Pandemie výrazně pozastavila standardní zdravotnickou péči. Například lékař a senátor za ČSSD Jan Žaloudík upozornil na přibývající počet pacientů s onkologickou nemocí v pokročilém stadiu. I přesto se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS snažil české občany uklidnit, že se blýská na lepší časy. Za špatný zdravotní stav si podle něj mohou i samotní pacienti.
„Bojím se důsledků, ne viru,“ doplnil lékař, který se proti covidu neváhal nechat očkovat. „Chci QR kód, chci cestovat a nechci být v kategorii B. Určitě jsem se neočkoval z obavy o zdraví,“ vysvětlil.
Žaloudík nevěří ani tomu, že se za poslední rok díky rouškám podařilo vymýtit chřipku. „Loni v únoru ještě bylo 170 tisíc výskytů chřipky, i na tu se dá umřít. Letos jsme ji nechali vymýtit pomocí roušek, to je úžasné. Tak proč všechna ta očkování proti chřipce? Vezmete si roušku, přijdete do hostince, tam si ji na několik hodin s přáteli sundáte, při odchodu si ji zase nandáte. Skutečně si myslíme, že tohle vymýtilo chřipku? Je to o kritickém myšlení,“ apeloval onkolog.
Pozitivita neznamená nemoc
Žaloudíkovi také vadí, že se denně hlásí počet nově pozitivních případů covidu. „Pozitivitu jsme prohlásili za chorobu, ani v jiných chorobách nehlásíme pozitivitu. Kolik bylo pozitivních na kapavku, nevíme,“ kritizoval Žaloudík.
Ten současně dodal, že by byl rád, kdyby se skutečná fatka začala zase předkládat na stůl, například ta o počtu pacientů, kteří kvůli koronavirové pandemii odložili preventivní návštěvu na onkologii. Na přesná data totiž lékaři stále čekají. „Je to trochu nešťastné, tím čekáním se může leccos pročekat. Doufejme, že ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, pozn. red.) začne počítat i něco jiného než covid,“ poznamenal Žaloudík.
Jan Žaloudík Zdroj: CNN Prima NEWS