Zaorálek: Elektřinu vyrábíme levně a prodáváme do zahraničí. Pojďme ve stopách Slovenska

Slovensko zmrazí ceny energií na tři roky. Tamní vláda se dohodla se Slovenskými elektrárnami na zastropování cen výměnou za to, že upustí od sektorových daní. K inspiraci našimi východními sousedy vyzval v Partii Terezie Tománkové také bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „My jsme tento model navrhovali. Je to lepší, než co teď dělá vláda,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Podle Lubomíra Zaorálka vládní pomoc zasáhne jen malý počet lidí v řádu několika málo desítek tisíc. Kdo bude chtít finanční podporu získat, bude totiž muset vyplnit žádosti. To prý odradí i ty, kteří by na pomoc měli nárok.

Zaorálek navíc kritizoval systém, jakým se elektřina dostane od výrobců ke spotřebitelům. „Vyrábíme levně energii, pak ji dáváme na burzu do Lipska a draze ji nakupujeme. Elektřinu, kterou vyrobíme, nejprve uplatněme na tuzemském trhu s přiměřeným ziskem,“ vyzval bývalý ministr zahraničí. „To je přesně to, co udělalo Slovensko. My jsme tento model navrhovali. Je to lepší, než co teď dělá vláda,“ Zaorálek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Kobza: Opusťme energetický trh EU

S ještě radikálnějším řešením přišel poslanec SPD Jiří Kobza. „Měli bychom opustit energetický trh Evropské unie. Pak si můžeme stanovovat vlastní ceny energie a zbavíme se toho, že o cenách rozhoduje někdo jiný někde jinde. Obchodní marže jsou obrovské,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Slovensku podle něho můžeme závidět.

Že je současná pomoc vlády občanům, kteří čelí rostoucím cenám energií, nedostatečná, souhlasil také poslanec hnutí ANO Jaroslav Bžoch. Podle něho by vláda měla plošně snížit daň z přidané hodnoty u energií, jak to právě poslanci ANO navrhovali. „Pomoci lidem se musí hned. Lidi nestraší jen energie, ale i úroky centrální banky, tím se jim mohou zdražit také hypotéky. My jsme byli pro, aby se plošně snížila DPH,“ řekl Bžoch.

Také místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra je přesvědčen, že další pomoc ze strany vlády ještě musí přijít. „Vláda ještě neřekla poslední slovo. Zatím reagovala na bankroty méně zodpovědných dodavatelů energie jako Bohemia Energy, nebo na pád lidí do režimu DPI. Stačit to samozřejmě nebude, protože i standardní dodavatelé zdražují,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Vondra nesouhlasil se snížením DPH. „Dovedu si představit zavedení nějakého speciálního tarifu pro lidi, kteří topí elektřinou nebo plynem,“ dodal s tím, že nějaké další kroky „budou muset přijít“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství