reklama

Zápach hnoje, bučení krav či kohoutí kokrhání jsou ve Francii chráněny zákonem

Kohoutí kokrhání, bučení krav, hlasitý cvrkot cikád nebo zápach hnoje. To vše je neodmyslitelná součást venkova, která je nyní ve Francii chráněna zákonem o „smyslovém dědictví“ tamních vesnic.

reklama

Vše začal majestátní kohout Maurice, kterého jeho hlasité kokrhání předloni dostalo až před soud. Z banální sousedské hádky se tehdy stal symbol sporu mezi obyvateli francouzských vesnic a rekreanty z města. „Nechtějí kohouta ráno vůbec slyšet. To jsou jejich slova,“ říkala majitelka kohouta Corinne Fesseauová.

K tématu

Boj za kohoutí kokrhání brzy získal četné příznivce. Na dračku šla trička s nápisem „Nechte mě zpívat“ a na podporu kohouta vznikla petice. Obyvatelé vesnice nad stížnostmi rekreantů na běžné zvuky venkova kroutili hlavou. „Ráno je to kohout, večer žáby a přes den krávy, mouchy, kostelní zvony. To je život!“ vysvětlují. „Nechápu, proč lidé, kteří přijeli na 14 dní, nadávají na kohouta.“

Soud se nakonec kohouta zastal a celá kauza odstartovala snahu chránit zvuky a pachy francouzského venkova. „Teď už nebojuji jenom za Maurice, ale za všechny zvuky venkova,“ říkala Corinne Fesseauová.

Pozor, francouzský venkov!

A povedlo se, parlament schválil zákon o ochraně smyslového dědictví venkova. Hrdina příběhu, kohout Maurice, sice loni v červnu uhynul. Jeho nástupce, Maurice II., si ale od teď může kokrhat, co hrdlo ráčí.

„Ve světle jiných událostí se tento zákon může zdát neaktuální, řeší ale skutečné sousedské problémy,“ zdůrazňuje senátor Pierre-Antoine Levi.

Ve Francii pohodu venkova vyhledává stále více lidí z města, mnozí si ale úskalí vesnického života neuvědomují. Někteří radní se na to snaží rekreanty z města  upozornit po svém. Třeba v Beaumontu při vjezdu do obce vítá všechny velká cedule s nápisem „Pozor, francouzský venkov!“

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama