Ve vládě jsou lidé, kteří by zasloužili vyměnit. Premiér Petr Fiala má stále ještě příležitost se s některými ministry rozloučit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Kromě jiného se rozpovídal o současných náladách v KDU-ČSL a rovněž zhodnotil některé kolegy z Evropského parlamentu. Za co by pochválil Filipa Turka? V čem ho překvapila Danuše Nerudová? A proč by podle Zdechovského byl ideálním šéfem lidovců hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich?
Už třetí volební období sloužíte jako český europoslanec. Co říkáte na současné složení Evropského parlamentu?
Tak trochu jde o vyústění toho, jakým způsobem Evropská unie v posledních pěti letech rozhodovala o některých věcech, například o LGBT nebo zelené agendě. Lidé začali volit nohama a proti současnému evropskému establishmentu. Nyní je v Evropském parlamentu více pravicových a konzervativních sil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá hádka o Ukrajinu. A dost, neurážej české občany, pustila se Konečná do Zdechovského
Řekl byste, že je nový Evropský parlament více pragmatický? Je to v Bruselu cítit?
Rozhodně. V minulém období bylo do europarlamentu zvoleno obrovské množství mladých aktivistů, kteří neměli zkušenost s exekutivou či prací v demokratických institucích. Hodně z nich byla cítit naivita. Když jsme po nich chtěli, aby své názory podložili argumenty na základě odborných studií, křičeli na nás, že hrozí zánik lidstva a že pokud neprosadíme Green Deal, tak všichni do 20 let shoříme v pekle. Později se ukázalo, že jejich studie byly velice tendenční, přičemž je často vypracovávaly různé neziskovky, které získávají peníze z evropského rozpočtu.
Je více pragmatická a pravicová i Evropská komise? Někteří čeští europoslanci ostře kritizují Ursulu von der Leyenovou za to, jak Komisi sestavila. Patří mezi ně i váš spojenec ze Spolu Alexandr Vondra (ODS). Zajímalo by mě, jestli podle vás Brusel opravdu změnil kurz v souladu s očekáváním mnoha Evropanů.
Částečně ano, ale ne úplně. Komise má velmi různorodé zastoupení. Kvůli socialistům jsme museli udělat široký kompromis. Bohužel jsme nemohli vyhodit Teresu Riberaovou (španělská socialistka, která je známá svými ostrými protijadernými postoji; pozn. red.). Nezaslouží si být eurokomisařkou. Tak to někdy v politice chodí, že prostě musíte zavřít oči a pak si toho člověka ve výkonné funkci pohlídat. Na světě asi neexistuje vláda, u které byste byl spokojen s každým ministrem. Vždycky se tam nakonec dostane někdo, koho byste slušně řečeno označil za slabší kus, neslušně pak za hlupáka či lenocha. Vždy se hledá nějaký kompromis. A politické strany občas do výkonné funkce neposílají zrovna nejostřejší tužky v penále.
Udělejme krátkou odbočku k české vládě. Jsou v kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) ministři, kteří podle vás nejsou úplně nejostřejšími tužkami v penále? Prostě slabší kusy?
Jistě. Určitě jsou v české vládě lidé, kteří by zasloužili vyměnit. Myslím, že Petr Fiala má stále ještě příležitost se s některými ministry rozloučit. Vládnout budou ještě zhruba rok. Pokud někdo stále není schopen prosadit konkrétní reformy a nemá tah na branku? Já bych ho z vlády vyhodil. Pan premiér už to ukázal u Pirátů, může to udělat ještě v případě dalších ministrů. Kdybych byl premiér a měl bych rok před volbami, chtěl bych ukázat, že jsem lídr. Některé ministry bych zkrátka pustil k vodě.
Jinými slovy… Kdo by měl z české vlády letět?
Nechci být konkrétní. Každý by si měl zamést před vlastním prahem.
Velmi příjemným překvapením je pro mě Danuše Nerudová. S Filipem Turkem se dokážu shodnout na hodně věcech týkajících se automobilového průmyslu.
Vraťme se k Evropské unii. Skupina 21 českých europoslanců se po červnových volbách vcelku obměnila. Jak to nové a poměrně různorodé složení zatím vnímáte? Táhnete za jeden provaz?
Ještě se to nedá takhle posoudit, příležitostí pro táhnutí za jeden provaz jsme zatím moc neměli. Jsou tady individualisté, kteří nikoho poslouchat nebudou a spíše počkají, co přijde z Ruska. Pak jsou tu lidé, kteří se ponořili do svých výborů a začali skutečně makat. Velmi příjemným překvapením je pro mě třeba Danuše Nerudová (STAN), která se soustředí na zmírnění omezení pro automobilový průmysl. Všechno, co zatím podala, mi dává hlavu a patu. Další kolegové se teprve rozkoukávají. Jsem překvapen některými europoslanci, kteří se nejdříve nechali zvolit a o půl roku později pokukují po české Sněmovně. Přiznám se, že tuhle logiku moc nechápu.
Předpokládám, že máte na mysli Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy) a Kateřinu Konečnou (KSČM).
Myslím, že jsou minimálně tři… Ti, co o tom uvažují.
Kdo je ten třetí?
Padlo i jméno Jaroslava Bžocha (jeden z možných kandidátů ANO na budoucího ministra zahraničí, pozn. red.). Myslím, že by to byla škoda. Evropská politika potřebuje lidi, kteří mají zkušenosti.
Pozitivně jste se zmínil o Danuši Nerudové. Zajímalo by mě, jak se vám spolupracuje s dalšími českými europoslanci mimo koalici Spolu. Zmínil bych třeba Markétu Gregorovou (Piráti), Kateřinu Konečnou, Ivana Davida (SPD) či Filipa Turka. S kým z nich se lze domluvit a s kým to podle vás absolutně nemá smysl?
S Filipem Turkem se dokážu shodnout na hodně věcech týkajících se automobilového průmyslu. On k tomu tématu přistupuje pragmaticky, nikoliv ideologicky. Právě tento pragmatický přístup se mi líbí. Neshodneme se ale na postojích k Ukrajině a Rusku. To stejné platí u Kateřiny Konečné.
Pana Davida respektuji jako odborníka na psychiatrii, nicméně v politické sféře se neshodneme téměř na ničem. On si často nedokáže ověřit informace a potom pouští do veřejného prostoru různé bludy. U Markéty Gregorové si vážím pracovitosti. Ona je přesně ten člověk, který si to oddřel. Právem byla podruhé zvolena europoslankyní. Na druhou stranu její vnímání zelené politiky je naprosto odlišné od toho mého. Největší paradox tady (v Bruselu) vidím v tom, že Kateřina Konečná je větší zastánkyní kapitalismu a českých firem než Markéta Gregorová.
Jan Grolich může poslat Jihomoravský kraj do extraligy. Z Brna by se měla stát po Vídni a Bratislavě taková třetí metropole v regionu.
Pojďme k vaší straně. Jak jste zatím spokojen s novým vedením KDU-ČSL, které si lidovci zvolili v říjnu?
Na to je ještě brzy. Nové předsednictvo by mělo mít 100 dní na hájení. Pak hovořme o tom, jak jsme spokojeni. Uvidíme, zatím zůstávám v klidu.
Když jsme spolu mluvili ještě před sjezdem, vyjádřil jste se jasně, že jako předsedu KDU-ČSL nechcete ani Marka Výborného, ani Mariana Jurečku. Váš favorit Jan Grolich se o místo ve vedení strany nakonec neucházel. Není škoda, že jste ho nepřesvědčili?
Je to škoda. Chtěl bych Jana Grolicha jako předsedu, byl by to nový impuls. Věřím, že by lidovce vytáhl na 10 procent. On je v současnosti skoro jediným členem KDU-ČSL, který je schopen tu stranu někam posunout.
VIDEO: KDU-ČSL nad pěti procenty by byl zázrak, řekl Čunek. Zklamali jsme konzervativní voliče
Měli by do Sněmovny kandidovat lidé jako Jan Grolich či Jiří Čunek? Tedy výrazné tváře KDU-ČSL, které zaznamenaly značný úspěch v krajských či senátních volbách.
Nemyslím si, že je nutné, aby politik krátce po zvolení znovu někam kandidoval. Jan Grolich určitě bude chtít dokončit mandát hejtmana, může poslat Jihomoravský kraj do extraligy. Konkrétně dokončit dálniční spojení s Rakouskem, udělat další nutná opatření v boji proti suchu a dotáhnout nejrůznější sociální projekty. On i jeho tým mají velmi dobře nakročeno. Z Brna by se měla stát po Vídni a Bratislavě taková třetí metropole v regionu. O to se Honza snaží.
Například Bohuslav Svoboda (ODS) během kampaně často opakoval, že kumulaci funkce pražského primátora s mandátem poslance vnímá jako výhodu. Prý má alespoň blíž k důležitým osobám z celostátní politiky. Nebylo by to tak i u Jana Grolicha? Že by mohl být v užším kontaktu se členy vlády.
Honza Grolich je natolik šikovný komunikátor a schopný politik, že nepotřebuje další funkci, aby měl blízko k premiérovi. Když vezme telefon a zavolá komukoliv ze členů vlády, tak mu ten telefon zvednou. To platí i u českého prezidenta.
Během jednání za zavřenými dveřmi musíte sundat rukavice. Pak je třeba pořádně zapudrovat rány a vyjít ven s úsměvem. Přesně to čeká lídry Spolu.
Zkuste mi říct, jaké nyní uvnitř KDU-ČSL panují nálady? Je podle vás strana v dobré kondici?
Myslím, že v KDU-ČSL po tom říjnovém sjezdu proběhla docela slušná revoluce. Asi málokdo čekal tak radikální obměnu nejužšího vedení, v němž nikdo z toho starého nezůstal. Zůstali pouze předsedové klubů. Podle mě je to dobře. Jen si nejsem úplně jistý, že všichni členové pochopili hlavní vzkaz sjezdu. O mnoha věcech musíme uvnitř KDU-ČSL ještě diskutovat.
Kdyby dnes byly volby do Poslanecké sněmovny, kolik krajských lídrů na kandidátce Spolu by měli mít lidovci?
Kdybych chtěl naštvat kolegy z ODS, tak řeknu deset.
A co čtrnáct?
Ano, nebo čtrnáct (smích). Teď vážně… Když budu realista, řekl bych, že minimálně tři.
Jak vůbec vypadají debaty KDU-ČSL, ODS a TOP 09 o rozložení kandidátek? Tipl bych si, že taková jednání asi nebudou úplně jednoduchá.
Během jednání za zavřenými dveřmi musíte sundat rukavice. Před opětovným otevřením dveří si pak musíte pořádně zapudrovat rány a vyjít ven s úsměvem. Přesně to čeká lídry stran i členy předsednictev. A ano, ta jednání prostě nebudou jednoduchá. Myslím, že po evropských volbách panuje v případě skládání kandidátek Spolu určitá skepse.
KDU-ČSL tedy bude vyjednávat tvrdě a nekompromisně?
To je na předsedovi. On si musí zvolit svůj tým a s ním být schopen vyjednat co nejlepší pozice pro kandidáty KDU-ČSL.
ČTĚTE TAKÉ: Prosím, uklidněte toho pána, žádal Farský moderátorku kvůli Turkovi. Ten se mu vysmál