Zdražování se nevyhne nikomu. Jak ho řeší samoživitelka, důchodkyně a bezdomovec?

Zdražování dopadá na všechny. Každý se s vyššími cenami vyrovnává jinak, ovšem důležité je podle psychologů nepropadat panice, neplýtvat a i v těžkých dobách si umět dopřát. Jak rychlé zvyšování cen řeší samoživitelka, důchodkyně a člověk bez domova?

Vyšší ceny se nevyhnou nikomu. Například samoživitelka Petra vedle své hlavní práce chodí ještě uklízet kanceláře a o víkendech rozváží pizzu. „Já jsem se ze začátku snažila bojovat s úřady, jestli mám nárok na nějaké příspěvky na dítě, ale mě byrokracie nebaví, takže jsem to vzdala. Začala jsem zkoumat okolí, hledat si práce, abych to skloubila se svojí prací, a povedlo se,“ popsala Petra.

Přivýdělkem řeší situaci i důchodkyně Marcela. „Kdybych nepracovala, tak budu v minusu, protože mám jenom patnáct tisíc důchod a neutáhla bych to,“ svěřila se.

A do třetice 52letý Honza, který během pandemie koronaviru přišel o práci a skončil na ulici. Teď má nové zaměstnání. „Když člověk chce, není problém si tu práci najít. Pak už záleží na tom, jestli zrovna o vás budou oni stát,“ uvedl.

S bydlením mu zatím pomáhá nezisková organizace, u které našel azyl. „Tady můžu být rok, který mám na to si najít byt. Chci si najít bydlení v Praze,“ doplnil bezdomovec.

Nepropadat panice a plánovat

Nepříznivé zprávy se valí na všechny bez rozdílu. Psychologové radí nepropadat panice, i když má podle ekonomů vajíčko stát 6, kostka másla 80 a chleba 60 korun. „Musíme to přijmout. Je to něco, s čím nemůžeme vůbec nic dělat. To, že jdou ceny nahoru, je fakt, který se týká nejen nás tady v Čechách, jdou nahoru i jinde,“ prohlásil psycholog Jan Kulhánek.

Podle něj bychom měli víc přemýšlet, za co utrácet. „Pomůže nám to nemít katastrofické představy, co všechno se může stát,“ dodal Kulhánek.

Ekonomka Marcela Hrubošová pak radí nákupy více plánovat. „Udělat si nějaký jídelníček a jít do obchodu jen pro to nejnutnější a vše bezezbytku zkonzumovat,“ sdělila.

A nebojte se využít pomoci od svého okolí. „Naštěstí mám paní, která mi pomáhá s dětmi. Plus člověk vždycky musí všechno naplánovat, hlavně aby byly zajištěné děti,“ řekla samoživitelka Petra.

„Když nebudu moct pracovat a nebudu se moct spoléhat na syna, protože si může najít nějakou holku a odejít, tak to bude pro mě katastrofa,“ připojila důchodkyně Marcela. „Hodně mi pomáhá Armáda spásy, bez které bych to těžko zvládal,“ doplnil bezdomovec Honza.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

16:43

Berlín odmítá anexi, prezident vyzval k posílení obranyschopnosti demokracie

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.