Zdražování se nevyhne nikomu. Jak ho řeší samoživitelka, důchodkyně a bezdomovec?

Samoživitelka, důchodkyně i bezdomovec. Jak lidé čelí zdražování?

Zdražování dopadá na všechny. Každý se s vyššími cenami vyrovnává jinak, ovšem důležité je podle psychologů nepropadat panice, neplýtvat a i v těžkých dobách si umět dopřát. Jak rychlé zvyšování cen řeší samoživitelka, důchodkyně a člověk bez domova?

Vyšší ceny se nevyhnou nikomu. Například samoživitelka Petra vedle své hlavní práce chodí ještě uklízet kanceláře a o víkendech rozváží pizzu. „Já jsem se ze začátku snažila bojovat s úřady, jestli mám nárok na nějaké příspěvky na dítě, ale mě byrokracie nebaví, takže jsem to vzdala. Začala jsem zkoumat okolí, hledat si práce, abych to skloubila se svojí prací, a povedlo se,“ popsala Petra.

Přivýdělkem řeší situaci i důchodkyně Marcela. „Kdybych nepracovala, tak budu v minusu, protože mám jenom patnáct tisíc důchod a neutáhla bych to,“ svěřila se.

A do třetice 52letý Honza, který během pandemie koronaviru přišel o práci a skončil na ulici. Teď má nové zaměstnání. „Když člověk chce, není problém si tu práci najít. Pak už záleží na tom, jestli zrovna o vás budou oni stát,“ uvedl.

S bydlením mu zatím pomáhá nezisková organizace, u které našel azyl. „Tady můžu být rok, který mám na to si najít byt. Chci si najít bydlení v Praze,“ doplnil bezdomovec.

Nepropadat panice a plánovat

Nepříznivé zprávy se valí na všechny bez rozdílu. Psychologové radí nepropadat panice, i když má podle ekonomů vajíčko stát 6, kostka másla 80 a chleba 60 korun. „Musíme to přijmout. Je to něco, s čím nemůžeme vůbec nic dělat. To, že jdou ceny nahoru, je fakt, který se týká nejen nás tady v Čechách, jdou nahoru i jinde,“ prohlásil psycholog Jan Kulhánek.

Podle něj bychom měli víc přemýšlet, za co utrácet. „Pomůže nám to nemít katastrofické představy, co všechno se může stát,“ dodal Kulhánek.

Ekonomka Marcela Hrubošová pak radí nákupy více plánovat. „Udělat si nějaký jídelníček a jít do obchodu jen pro to nejnutnější a vše bezezbytku zkonzumovat,“ sdělila.

A nebojte se využít pomoci od svého okolí. „Naštěstí mám paní, která mi pomáhá s dětmi. Plus člověk vždycky musí všechno naplánovat, hlavně aby byly zajištěné děti,“ řekla samoživitelka Petra.

„Když nebudu moct pracovat a nebudu se moct spoléhat na syna, protože si může najít nějakou holku a odejít, tak to bude pro mě katastrofa,“ připojila důchodkyně Marcela. „Hodně mi pomáhá Armáda spásy, bez které bych to těžko zvládal,“ doplnil bezdomovec Honza.

Tagy: