reklama

Že vám dá opozice nálepku „Don Pablo“? To ještě není na rezignaci, hájí Pospíšil Blažka

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) se v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS zastal nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Ten se podle některých kritiků vzhledem k podezřením, která jsou spojena s jeho osobrou, neměl o post ministra vůbec ucházet. „Že vás opoziční oponent označí za Dona Pabla, ještě není na rezignaci,“ hájil Blažka Pospíšil.

reklama

Prezident Miloš Zeman v pátek dopoledne na zámku v Lánech jmenoval ministry nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Mezi nimi i dlouholetého člena ODS Pavla Blažka. Zrovna jeho jmenování u části veřejnosti vyvolává velké vášně vzhledem k tomu, že se o něm v minulosti psalo v souvislosti s některými kauzami. Za to si politik vysloužil dokonce přezdívku „Don Pablo“.

Ve veřejném prostoru se objevují názory, že by měl Blažek na sebe aplikovat politickou presumpci viny a funkce ministra se vzdát, podobně jako to udělal místopředseda STAN Věslav Michalik v případě resortu průmyslu a obchodu.

To však Blažek odmítá, k něčemu takovému nevidí důvod. Za novým ministrem spravedlnosti stojí i premiér Fiala či europoslanec a bývalý šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Že vás opoziční oponent označí, že jste Don Pablo, ještě není na rezignaci. Tuto přezdívku mu vytvořila jeho politická konkurence v Brně. Nejsem ale ničí advokát. Je pochopitelné, že zrovna u ministra spravedlnosti je citlivost veřejnosti na různá podezření ještě větší než u ostatních ministrů,“ řekl Pospíšil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj je potřeba, aby Blažek i Fiala v případě, že se možná podezření začnou rýsovat do reálnější podoby, celou věc vysvětlili. „Zatím jde ale o velmi obecné informace. Nechci někoho popravovat kvůli nálepce Don Pablo. Podezření o Pavlovi Blažkovi zní především od opozice v Brně. Určitě budu sledovat všechny kauzy. Veřejná kontrola je správná,“ dodal Pospíšil.

Ke kritice Blažka se přidali Piráti

Podle informací některých médií Blažek figuruje v takzvané kauze Stoka, ve které mělo proběhnout kupčení s městským majetkem. Například podle webu Aktuálně.cz Blažka policie „podezírá z podílu na korupci a manipulacích s městskými byty a prostory v Brně“.

To ministr spravedlnosti kategoricky popírá. „V této trestní věci bude v lednu vynesen rozsudek. Mé jméno během několikaletého trestního řízení vůbec nezaznělo a zaznít ani nemohlo. Tento případ se týká období 2014 až 2018, kdy jsem v Brně už nepůsobil a ODS byla na Magistrátu města Brna i na radnici Brno-střed v opozici,“ uvedl na konci listopadu ve svém vyjádření.

Blažkovo působení v Brně provázela také kauza kolem zakázek za necelé dva miliony korun pro jeho ženu, exekutorku od městské části Brno-střed, kde byl radním. Blažek tehdy odmítl, že by se jednalo o střet zájmů. Tím nepřesvědčil ani některé členy pětikoalice, konkrétně Piráty.

„Věslav Michalik kvůli střetu zájmů nenastoupí do vlády. Jsem rád, je potřeba zvednout laťku. Doufám, že budou média věnovat stejnou pozornost i střetu zájmů Pavla Blažka, kandidáta na ministra spravedlnosti, který má za manželku exekutorku a v kauze Stoka ho vyšetřuje policie,“ konstatoval pirátský exposlanec Mikuláš Ferjenčík.

Blažek na možné podezření ze střetu zájmů reagoval následovně: „To by pak ministry v Česku mohly dělat jen nezadané a raději bezdětné osoby, ideálně k tomu sirotci. Ministrem jsem již za stejné rodinné situace byl, v žádném střetu zájmů jsem shledán nebyl a i zákony jsou v tomto ohledu stále stejné.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama