Zelenského návrh na konec války? U občanů narazí, chtějí osvobodit celou zemi, říká Zrno

Možná vidíme ochotu Ukrajiny smířit se s anexí Krymu, odhadl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Reagoval tak na prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že krokem k zastavení války by mohlo být stažení ruských vojsk na hranici před 23. únorem. Zrno označil výrok za ústupek.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil v pátek pro londýnský think tank Chatham House a televizi BBC o možnosti vyjednat mír. Za přijatelný výsledek by považoval návrat do pozic z 23. února. „Návrat by byl krok k zastavení války mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl Zelenskyj BBC. Ta poznamenala, že ze Zelenského prohlášení vyplývá, že Kyjev již nepodmiňuje mírovou dohodu s Ruskem navrácením Krymu.

Podle Matyáše Zrna se dá vyjádření interpretovat jako vstřícný krok, protože doteď se z Ukrajiny ozývalo, že cílem je vítězství a osvobození všech částí země. Tedy i těch, které byly pod ruskou separatistickou kontrolou před rokem 2022 – anektovaný Krym a Luhanská a Doněcká lidová republika.

Zelenskyj narazí u svých obyvatel

„Možná vidíme ochotu smířit se i s anexí Krymu. U Ukrajinců by se ale tento krok shledal se silnou kritikou, nálada je velmi bojovná a národní konsenzus je osvobození celé Ukrajiny včetně Donbasu a Krymu,“ popsal Zrno.

Bezpečnostní expert Andor Šándor podotkl, že nabídku Zelenského může využít ruský prezident Vladimir Putin při oslavách Dne vítězství v pondělí 9. května. Spekuluje se, že Putin může vyhlásit Ukrajině válku. Za jisté ale experti považují, že Putin chce lidem oznámit alespoň některé úspěchy, kterých Rusko podle něj na Ukrajině dosáhlo.

„Nabídka Zelenského je obdobná tomu, co jsme viděli před dvěma měsíci. Musíme si klást otázku, proč tato změna postoje. Pokud je skutečně upřímná, proč se musel konflikt eskalovat a umírali lidé na obou stranách? Putin bude hrát vše jako vítězství, takže i to, že se podařilo eliminovat fašistické či nacistické bojůvky,“ dodal Šándor.

Ukrajinský prezident ovšem pro BBC odmítl, že by byla jeho země ochotná k jiným územním ústupkům s tím, že „byl zvolen ukrajinskými lidmi jako prezident Ukrajiny, ne nějaké Miniukrajiny“. Podle Zelenského existují stále možnosti, jak se s Moskvou dohodnout. „Ačkoli zničili všechny naše mosty, myslím, že ještě nejsou zničeny všechny mosty řečeno obrazně,“ poznamenal.

Tagy: