Zelenskyj a jeho vládní filmový štáb vystupují skvěle. Umí hrát divadlo, říká expert

K VĚCI (64)

Každý, kdo se zabývá politikou, ví, že je to vlastně divadlo, uvedl v pořadu K věci marketingový specialista Jakub Horák. Ukrajinský prezident podle něj využívá toho, že má herecké zkušenosti a ve vedení filmový štáb, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zelenskyj si v průběhu války získal sympatie jak u ukrajinského obyvatelstva, tak i obyvatel a představitelů řady evropských zemí. Jeho popularitu marketingový specialista přirovnal k té, jaké se těšil bývalý americký prezident John Fitzgerald Kennedy.

Podle Horáka se to Zelenskému podařilo z několika důvodů. „Zelenskyj má ve vládě k dispozici štáb. Šéf kanceláře je filmový producent a on dobře ví, jakou sílu má v proslovu pauza, úsměv, jakou sílu má to, když se dívá do kamery,“ popsal detaily Horák.

Politika je divadlo

Tým ukrajinského prezidenta podle Horáka navíc skvěle využívá sociální sítě a ví, jaké přirovnání má kdy používat. „Každý, kdo se zabývá politikou, ví, že je divadlo,“ sdělil v pořadu K věci marketingový specialita s tím, že ukrajinský prezident na veřejnosti vystupuje velmi dobře.

„Na západě vidíme jiný příběh než v Rusku. Tam od začátku tvrdí, že jsou na Ukrajině vítaní a vypráví o Ukrajině jako o zemi, kterou ovládají fašisté. Vymysleli si pojem denacifikace a říkají, že je osvobozují,“ říká Horák. Pevné přesvědčení Rusů souvisí i s tím, že jsou odtrženi od Twitteru a Facebooku. Čtou jen to, co jim stát dovolí. „Vidí příběh ruské slávy a že se na ně celý svět dívá,“ dodal Horák.

I naprostá svoboda pohybu na sociálních sítích však s sebou nese rizika, upozorňuje marketingový specialista. „Z výzkumů víme, že se na sociálních sítích lépe šíří hněv než dobré zprávy, takto je to postavené, máme větší tendence to sdílet,“ vysvětlil Horák. Jako příklad uvedl fakt, že dezinformaci o tom, že Ukrajinci hází jídlo do popelnic, sdílelo 30 tisíc lidí. To, že tomu tak nebylo, už jen 300 uživatelů.

Horák si však myslí, že aktuální postoj české společnosti se k Ukrajincům zatím nezmění. „Ukrajinci mluví jazykem, kterému rozumíme. Když někdo mluví berbersky, je to rozdíl. Podpora ale zatím setrvává,“ říká. Lidé mají podle Horáka pozitivní vztah k válečným uprchlíkům především proto, že z Ukrajiny prchají hlavně matky s dětmi.

Tagy: