reklama

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

reklama

Český prezident Miloš Zeman dál zůstává v nemocnici. Ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zdá se, že mu Parlament dočasně odebere pravomoci, mluví se i o úplném konci ve funkci. Jak to vnímají v Rusku?
Se Zemanem mnozí soucítí. V Rusku často zveličují jeho proruskou orientaci. Zeman ale není proruský politik. Není ale ani protiruský. Zeman byl vždy schopen vnímat Rusko a ruské argumenty, i když s nimi mohl nesouhlasit. Kromě toho si v Rusku vždycky vážili výrazných politických osobností, mezi které zcela jistě Zeman patří. Odchod Zemana z politiky bude v Rusku vnímán s lítostí.

Zajímají se vůbec ruské sdělovací prostředky o aktuální dění v Česku? O prezidentovu nemoc, o možném převodu prezidentových pravomocí...
Řekl bych to asi takto. Na jednu stranu si v Rusku mnozí myslí, že Česko je bezvýznamná zemička. Ale na druhou stranu, o českou politiku se někteří začali zajímat poté, co do prezidentského úřadu vstoupil Václav Klaus. Neřekl bych, že je české politice věnována velká pozornost, jaká je věnována americkému, francouzskému, německému nebo polskému politickému dění. Ale Česko má své místo.

Ruská média se zajímala o české sněmovní volby i o možné odnětí pravomocí prezidenta Zemana. Zprávy o tom nevychází na titulních stranách, ale média se o to zajímají.

Pokud Miloš Zeman opustí prezidentských úřad, bude to znamenat konec nadějí na zlepšení vztahů mezi Moskvou a Prahou? Přijde Rusko o posledního spojence v Česku?
Vzhledem ke stáří a zdravotnímu stavu Miloše Zemana s ním naděje na zlepšení vztahů nebyly spojeny. V Rusku nevidí žádného českého politika, který by mohl zlepšit rusko-české vztahy. Moskva se už smířila s tím, že vztahy budou velmi špatné. Žádné naděje na jejich zlepšení v dohledné době neexistují. Alespoň co se týká příštích několika let. Ani Zeman by s tím nemohl pohnout.

Jak by rusko-české vztahy ovlivnilo, kdyby se novým ministrem zahraničí ČR stal Ondřej Kolář? Spekuluje se, že je jedním z hlavních kandidátů na tento post.
S Kolářem se Rusko bavit nebude. V Moskvě jeho jmenování budou považovat za otevřeně protiruské gesto. Pokud se Kolář stane ministrem zahraničí, tak k žádnému dialogu mezi ruskou a českou vládou nedojde.

Osobně očekávám, že Kolář bude provádět ostré protiruské aktivity. Třeba může dojít k odstoupení od smlouvy na dodávku plynu do ČR, pokusy o demontáž pomníků sovětským vojákům, k dodávkám zbraní Ukrajině, nebo ostentativnímu setkání se zástupci ruské opozice.

Pokud se tato prognóza naplní, tak Rusko může odvolat svého velvyslance z České republiky. V takovém případě by následně české zájmy v Rusku zastupovalo slovenské velvyslanectví v Moskvě. Diplomatické vztahy budou pokračovat, budou ale čistě formální.

Co Rusko očekává od nové české vlády, pokud ji sestaví pětikoalice?
Přinejlepším očekává, že se nová česká vláda nebude vůbec o Rusku zmiňovat. Při nejhorším scénáři se můžeme těsně přiblížit k úplnému přerušení diplomatických vztahů. V Moskvě očekávají, že konfrontace s Ruskem bude v příštích několika letech hlavní náplní české zahraniční politiky. Očekávání jsou tedy maximálně pochmurná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama