Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
životní podmínky
Výpis příspěvků ke štítku „životní podmínky“
Ukrajinka s 11letou vnučkou živořila celý rok v Brně v místnosti s 15 muži. Syna má ve válce
Nekonečné měsíce protrpěla 67letá Galina Lebeděva v kasárnách v brněnských Židenicích. „Asi rok jsem tu s vnučkou musela žít v opravdu těžkých podmínkách. Ve stejné místnosti s mnoha ukrajinskými muži,“ stěžuje si uprchlice, která pečuje o školačku Veroniku. A dalších téměř 11 měsíců to nebylo o moc lepší, s vnučkou se musely vejít do těsné kasárenské ložnice s pěti nocležnicemi, naštěstí už jen ženami. Galinin syn přitom bojuje v ukrajinských ozbrojených silách a Putinovým vojákům brání v postupu k hranicím Evropské unie.
REPORTÁŽ z „československého“ Užhorodu: Penze 1836 korun, válka za humny a plno žigulíků
Důchodkyně Olga Rišanová z ukrajinského Užhorodu pobírá penzi 3 000 hřiven (1 836 Kč) a za byt platí 2 500 hřiven (1 530 Kč). Na živobytí jí zbývá žalostných 500 hřiven (306 Kč). Sice živoří, ale naštěstí jí nehrozí povolávací rozkaz. I v Užhorodě znějí sirény a padlí z fronty se pohřbívají na místní Hoře slávy. „Cvičím a čekám, až mě povolají,“ smířeně říká 35letý Oleksandr Mariaš, před válkou majitel videostudia. Tohle je Užhorod na sklonku ledna 2024. Stotisícové sídlo, které v letech 1919 až 1939 patřilo k Československu. Obrazně řečeno, tady je aktuální válka s Ruskem tak trochu i českou záležitostí.
REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město
Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě – trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.
Jsou podchlazení a zmlácení. Pil jsem vodu z močálu, říká migrant z polské hranice
Bělorusové násilím naléhají na migranty, aby překonali hraniční plot do Polska. Lidé v zóně nikoho nemají co jíst. Tak popisuje situaci na hranicích Polska a Běloruska jeden z uprchlíků, kterému se podařilo dostat do uprchlického tábora v Bělostoku.
Vláda projedná podstatné zvýšení životního minima, ministerstvo financí je ale proti
Ministerstvo práce navrhuje od ledna zvýšení životního minima buď o 30 procent, nebo o 15 procent. Pro samotného dospělého by se tak zvedlo z 3 860 na 4 990 korun, nebo na 4 430 korun. Částka by se upravila i rodinám. Existenční minimum 2 490 korun by podle návrhu mělo stoupnout buď o tisícikorunu, nebo o pětistovku. Vyplývá to z novely o životním minimu, kterou by měla projednat vláda. Ministerstvo financí je ale proti. Na dávky by totiž bylo příští rok potřeba až o 7,4 miliardy korun víc a resort práce peníze v chystaném rozpočtu nemá.
Mokré trhy v Indii: Obchoduje se s opičíma rukama i psy staženými z kůže
Obchodníci na trzích v Indii prodávají useknuté opičí ruce i sťaté rybí hlavy, zatímco vystrašení psi čekají na stažení z kůže a porážku kvůli masu. Nezisková organizace PETA zveřejnila záběry z kamer z indických mokrých trhů.