CNN Prima News životní podmínky

životní podmínky

Výpis příspěvků ke štítku „životní podmínky“

Ukrajinka s 11letou vnučkou živořila celý rok v Brně v místnosti s 15 muži. Syna má ve válce

Nekonečné měsíce protrpěla 67letá Galina Lebeděva v kasárnách v brněnských Židenicích. „Asi rok jsem tu s vnučkou musela žít v opravdu těžkých podmínkách. Ve stejné místnosti s mnoha ukrajinskými muži,“ stěžuje si uprchlice, která pečuje o školačku Veroniku. A dalších téměř 11 měsíců to nebylo o moc lepší, s vnučkou se musely vejít do těsné kasárenské ložnice s pěti nocležnicemi, naštěstí už jen ženami. Galinin syn přitom bojuje v ukrajinských ozbrojených silách a Putinovým vojákům brání v postupu k hranicím Evropské unie.

REPORTÁŽ z „československého“ Užhorodu: Penze 1836 korun, válka za humny a plno žigulíků

Důchodkyně Olga Rišanová z ukrajinského Užhorodu pobírá penzi 3 000 hřiven (1 836 Kč) a za byt platí 2 500 hřiven (1 530 Kč). Na živobytí jí zbývá žalostných 500 hřiven (306 Kč). Sice živoří, ale naštěstí jí nehrozí povolávací rozkaz. I v Užhorodě znějí sirény a padlí z fronty se pohřbívají na místní Hoře slávy. „Cvičím a čekám, až mě povolají,“ smířeně říká 35letý Oleksandr Mariaš, před válkou majitel videostudia. Tohle je Užhorod na sklonku ledna 2024. Stotisícové sídlo, které v letech 1919 až 1939 patřilo k Československu. Obrazně řečeno, tady je aktuální válka s Ruskem tak trochu i českou záležitostí.

REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město

Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě –⁠ trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.

Vláda projedná podstatné zvýšení životního minima, ministerstvo financí je ale proti

Ministerstvo práce navrhuje od ledna zvýšení životního minima buď o 30 procent, nebo o 15 procent. Pro samotného dospělého by se tak zvedlo z 3 860 na 4 990 korun, nebo na 4 430 korun. Částka by se upravila i rodinám. Existenční minimum 2 490 korun by podle návrhu mělo stoupnout buď o tisícikorunu, nebo o pětistovku. Vyplývá to z novely o životním minimu, kterou by měla projednat vláda. Ministerstvo financí je ale proti. Na dávky by totiž bylo příští rok potřeba až o 7,4 miliardy korun víc a resort práce peníze v chystaném rozpočtu nemá.