Rozhovor s rusistou Tomášem Glancem
Ruský mediální prostor ovládají strach a propaganda. Z pozice běžného občana je prakticky nemožné se dostat k pravdivým informacím. Rusista Tomáš Glanc v Novém dni na CNN Prima NEWS uvedl, že ruské televizní vysílání líčí „speciálně připravenou, vykostěnou a znásilněnou skutečnost“. Zákon, který může v případě odporu vůči válce poslat Rusy do vězení, podle něj drží společnost ve stavu „mentální hibernace“.
Propaganda v Rusku běží na plné obrátky. Málokdo se dokáže připojit k nezávislým zdrojům a mít o situaci na Ukrajině podobný obrázek jako například lidé v Česku. Obrovská část společnosti je tak odkázána na televizní vysílání.
Válka na Ukrajině
„Tam se líčí speciálně připravená, vykostěná a znásilněná skutečnost. Zprávy jsou založené na konstrukci, na znásilněném a znehodnoceném jazyce. Pracuje se s pojmy denacifikace nebo genocida, dále také s vymyšlenými údaji o centrech satanistů a fašistů. Bohužel, zatím to má svou účinnost,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS rusista Tomáš Glanc.
U většiny obyvatelstva podle něj panuje schizofrenie. Pro řadu osob je nepředstavitelné vytvořit si z obyvatel Ukrajiny obraz nepřítele, jak je popisuje ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinu znají, mají tam příbuzné a přátele. Podle Glance není jednoduché lidem vysvětlit, že by měli Ukrajince nenávidět.
Ruská propaganda navíc často zmiňuje něco jiného. „Nepřítelem vlastně není Ukrajina, ale Západ a NATO. Funguje konstrukce, že ukrajinská vláda je loutková a za nitky tahá kolektivní Západ a nepřátelé Ruska. Tento model se zatím daří prosazovat,“ podotkl expert.
Zákon drží Rusy v letargickém šachu
Ruští poslanci na začátku března jednomyslně schválili zavedení trestní odpovědnosti v podobě až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím.
Případů odporu je tak mezi Rusy poměrně málo. „Lidé jsou vystaveni velkému nebezpečí. Finančním pokutám a dalším možnostem persekuce. Mohou být uvězněni za to, že diskreditují ruské ozbrojené síly. Zákon drží ruskou společnost v letargickém šachu a stavu mentální hibernace,“ vysvětlil Glanc účinky nové legislativy na tamní společnost.
Stále častěji se objevují informace, že Vladimir Putin trpí paranoiou a za poslední týdny vyměnil stovky osob ve svém okolí včetně kuchařů nebo uklízeček. Podle Glance můžeme u ruské hlavy státu pozorovat něco jako „oběť vlastní propagandy“. Vidět to je prý z textů a esejí, které Putin pravidelně publikuje.
„Vidíme stupňování nenávistné konfrontační rétoriky, nese rysy uzavřeného propagandistického celku, kde je skutečnost nahrazena konstruktem. Loni v létě popíral existenci samostatného ukrajinského národa. Je to neuvěřitelné, přitom jeho tvrzní působí zřetelně a informace má doloženo historicky. Celé vyznění směřuje jedním směrem, že ukrajinská společnost nemá nárok na samostatnou existenci, která by nebyla v souladu s ruskou státní identitou. To je naprosto absurdní tvrzení,“ podotkl Glanc.