Vrah se zjizvenou tváří
Více než 30 let francouzští policisté marně pátrali po muži, který v 80. a 90. letech znásilnil a zavraždil několik žen a děvčat. Když teď pozvali k výslechu stovky bývalých strážníků, jeden z nich se nedostavil. Místo toho se oběsil v domě na jihu Francie. Jeho DNA se podle vyšetřovatelů shoduje se vzorky nalezenými na tělech obětí.
5. května 1986 jedenáctiletá Cécile nepřišla do školy. Neznámý pachatel ji znásilnil, pobodal a uškrtil. Její bratr poté popsal muže, kterého toho dne viděl ve výtahu. Vytvořil tak možnou podobiznu, která děsila celou Francii. „Kromě zjizvených tváří na něm nebylo nic zvláštního,“ uvedl Luc Bloch, bratr zavražděné dívky.
„Zjizvenému“, jak se muži začalo říkat, přisuzovala policie celkem čtyři vraždy a šest znásilnění. Při všech postupoval podobně. „Při přepadení používal techniky zásahových jednotek,“ upozornila novinářka a spisovatelka Patricia Tourancheau.
Zločiny se dlouho nedařilo objasnit. Průlom přišel až letos, když vyšetřovatelé vyzvali stovky bývalých četníků, aby odevzdali vzorky DNA. Mezi nimi byl i 59letý Francois Vérove. Ten ale po výzvě náhle zmizel.
Londýnská policie varuje ženy před vlastními příslušníky. Ujeďte jim autobusem, radí
Policie v Londýně varovala všechny ženy ve městě, aby si daly pozor na osamělé policisty. Reaguje tak na vraždu Sarah Everardové, kterou v březnu znásilnil a uškrtil policista Wayne Couzens. Londýnští strážci zákona tak varují sami před sebou a vydali několik pokynů, podle kterých se mají ženy ve městě řídit.
Jeho tělo se našlo v pronajatém bytě na pobřeží Středozemního moře. Byl v něm i dopis, ve kterém se přiznal k některým činům. „Byli jsme z toho úplně v šoku, nikdy by nás to ani ve snu nenapadlo. Myslím hlavně na jeho ženu a děti. Nemohly o tom vědět, působily tak radostně a šťastně,“ kroutila hlavou sousedka.
Trpěl psychickými problémy
Po odchodu do důchodu žil Vérove poklidně s rodinou v malém městě. „Měl dobré výsledky, byl oblíbený. Působil jako obyčejný člověk, který vede obyčejný život,“ popsal nevěřícně jeho bývalý kolega.
Starosta města, ze kterého pachatel pocházel, upozornil, že byl i členem sociálního městského odboru. „Rozhodoval o tom, jak lidem pomoci. Teď je mi to až nepříjemné, po tom, co vyšlo najevo,“ zalekl se.
V dopise na rozloučenou Vérove napsal, že v době útoků trpěl psychickými problémy. Později se podle svých slov dal dohromady a po roce 1997 žádný další zločin nespáchal.