Stop drahé vodě, takový název nese nová petice, která upozorňuje na možné zneužívání monopolního postavení vodárenské společnosti působící ve velké části Moravskoslezského kraje. Lidé, co se pod dokument podepíší, požadují po Ministerstvu financí ČR urychlenou úpravu regulace. „Její nedostatky umožňují některým společnostem vytvářet enormní zisky stanovením ekonomicky neopodstatněné ceny vody, a to na úkor odběratelů,“ uvádí výzva.
Jak vyplývá z dat odborné studie renomované společnosti Grant Thornton, cena vody dodávané společností Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava patří k nejvyšším v ČR, přestože náklady na její výrobu patří naopak k těm nejnižším. Důvodem je podle této analýzy především nepřiměřeně vysoký kalkulační zisk společnosti, který násobně přesahuje hodnoty obvyklé v českém vodárenství.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Diskuze o důchodech probíhala salámovou metodou, míní sociolog. Vládě vyčetl práci v příšeří
„Tato praxe v našem kraji trvá již řadu let, věnovala se jí i média, ale relevantní orgány na ni dosud nereagovaly. Posledním impulsem pro nás byla zjištění, která přinesla odborná studie renomované auditorské společnosti Grant Thornton,“ vysvětluje autor petice, lékař a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Proto jsme se rozhodli pomocí petice sjednotit obyvatele našeho kraje a dát jasně najevo Ministerstvu financí ČR, že by tento problém mělo urychleně vyřešit.“
Aktuálně zveřejněná studie Grant Thornton analyzovala trh vodárenských společností v ČR a zároveň je porovnávala. Ze závěrů jednoznačně vyplývá například to, že společnost SmVaK si ve sledovaném období stanovovala kalkulační zisk v rozmezí 27–36 %, zatímco obvyklé rozmezí u podobných společností v ČR je 2–13 %. Analýza také označuje SmVaK jako jedinou společnost, která svůj kalkulační zisk vytváří primárně pro potřeby akcionářů.
„Tato hodnota není odůvodněna potřebou investic, pouze požadavky zahraničního vlastníka na ziskovost společnosti. Ze znevýhodněného Moravskoslezského kraje tak SmVaK odčerpává až půl miliardy korun ročně, z čehož v některých letech odchází formou dividendy vlastníkovi i třeba 83 % kalkulačního zisku. To vše probíhá za přihlížení Ministerstva financí, které je za ceny zodpovědné,“ uvádí petice.
„Nepřiměřenost zisků v našem kraji dokazuje i fakt, že pokud se společnost SmVaK uchází o zakázku v jiném kraji, jako aktuálně v Příbrami, nabízí kalkulaci se ziskem pod 2 % a nízké provozní náklady,“ upřesňuje Svatopluk Němeček.
„Kdyby si SmVaK účtoval standardní marži, mohla by cena její vody klesnout o 13 korun na kubík. To pro průměrnou čtyřčlennou rodinu může znamenat úsporu více než 1500 korun ročně,“ dodává David Kaszper, který pro podporu petice založil sdružení Férová voda.
Jak také uvádí studie společnosti Grant Thornton, výsledky naznačují existenci mezery v aktuální cenové regulaci vodárenských subjektů, neboť v situaci přirozeného monopolu umožňuje akcionářům rentu nad přiměřenou míru.
Petice s názvem „Stop drahé vodě v našem kraji!“ je již aktivní na stránkách portal.gov.cz, kde ji lze podepsat. Na její podporu chystají organizátoři v letních měsících „roadshow“ po velkých městech Moravskoslezského kraje, během níž budou sbírat podpisy osobně. „Po prázdninách předáme petici i s podpisy Ministerstvu financí ČR. Doufáme, že i díky naší aktivitě se tento problém začne řešit a že občané našeho kraje najdou zastání i u státních orgánů,“ říká Svatopluk Němeček.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Daň na slazené nápoje? Trend obezity to nezvrátí. Potřeba je plošné řešení, míní expert