Je zřejmé, že se v Kongresu strhne boj o každý dolar v rozpočtu USA. Ministr obrany Mark Esper začal svoji ofenzivu před obranným výborem.
„Nacházíme se v období rychlých technologických změn, které zásadně změnily charakter války. Naši protivníci systematicky vyvíjejí pokročilé systémy a tím narušují výhodu, kterou si vydobyla armáda USA v konvenčním boji,“ pronesl Mark Esper před obranným výborem amerického Kongresu. Pentagon žádá Kongres, aby schválil rozpočet ve výši 705,4 miliard USD pro fiskální rok 2021, který začíná 1. října.
Tyto peníze jsou podle amerických médií plánovány na investice do vytvoření kosmických sil, do umělé inteligence, komunikace 5G, hypersonických zbraní a autonomních zbraní. Rozpočet má také zahrnovat 3% zvýšení platů pro vojáky.
Vedení amerických ozbrojených sil má obavu zejména v oblasti umělé inteligence. Aspoň to vyplývá z dalších slov Marka Espera, která včera pronesl před obranným výborem: „Umělá inteligence více než kterékoliv jiné rozvíjející se technologie transformuje naši společnost a ovlivňuje způsob, jak obchodujeme, pracujeme a jak vedeme válku.“ K tomu navíc dodal obavu USA: „Naši konkurenti rovněž pochopili transformační potenciál umělé inteligence a investují do něj velké prostředky, když modernizují svoji armádu. Udržení konkurenční výhody v umělé inteligenci je zásadní pro naši národní bezpečnost.“
Podle amerického ministra obrany je to Čína, která představuje pro USA největší hrozbu ve vojenské nadřazenosti. Esper také upozornil na cíl Pekingu stát se do roku 2049 přední světovou vojenskou mocí.
„Nejvíce nás znepokojuje, že Čína dosahuje svého cíle všemi dostupnými prostředky, a to třeba krádeží duševního vlastnictví, počítačovou špionáží a komerční akvizicí. Jakmile Čína získá a vyvine tyto technologie, bude poručníkovat nebo zastrašovat menší země a stejně tak omezí konkurenční výhody USA,“ řekl americký ministr obrany před obranným výborem Kongresu.
Podíváme-li se na několik dostupných statistik (např. viz) výdajů na armádu světových velmocí, zjistíme například podle britské think tanku IISS, že USA v roce 2019 se svým 685miliardovým rozpočtem vysoce převyšují výdaje ostatních zemí. Na druhém místě je Čína, jejíž rozpočet na obranu se pohybuje kolem 181 mld. dolarů. Řada médií píše o tom, že Rusko vydává na obranu kolem 60 mld. dolarů ročně, což je méně, než vydává Saudská Arábie nebo Indie.