Vesmírní nadšenci jistě vědí, že planetu Jupiter obíhají desítky různě velkých měsíců. Nyní ale američtí astronomové napočítali dalších dvanáct. Jaký je nyní tedy jejich celkový počet? A jsou všechny stejné, nebo mez nimi najdeme výjimku?
Jupiter je největší planetou sluneční soustavy, kolem které obíhají desítky měsíců. Kolik konkrétně? Američtí astronomové tvrdí, že 79! Právě oni objevili v posledních dnech dalších dvanáct měsíců.
Mezi nimi je však jeden, který je nejen svou velkostí zvláštní. Tento měsíc má pouhý kilometr v průměru, ale především má dost neobvyklou dráhu. To potvrdil pro agenturu AFP výzkumník z Carnegieho vědeckého ústavu Scott Sheppard. Podle něj je měsíc nejen nejmenší z nově objevených, ale má také oběžnou dráhu jako žádný jiný známý měsíc kroužící kolem Jupitera. Kolem své planety oběhne ve směru její rotace za rok a půl. Jeho oběžná dráha je však šikmá a protíná dráhy řady měsíců, které obíhají proti rotaci Jupitera.
To znamená jediné. „Měsíc čelí čelní kolizi, která by ho mohla snadno rozbít na kusy či na prach,“ uvedl Sheppard.
Astronomové mu dali jméno Valetudo podle římské bohyně zdraví a hygieny. Právě tento měsíc je jedním ze dvou nově objevených, který obíhá ve směru rotace Jupitera.
Měsíce, které obíhají planetu proti směru, oběhnou kolem Jupitera přibližně za rok, vnějším měsícům, ke kterým Valetudo patří, to tvá dvojnásobnou dobu.