Po skandálu pracovníků organizace Oxfam, kteří na Haiti utráceli peníze určené pro pomoc za prostitutky, se na charitativní organizace valí další pohroma. Syrské ženy totiž měly být výměnou za humanitární pomoc sexuálně zneužívány pracovníky mezinárodních charitativních organizací spolupracujících s OSN. O případu informuje stanice BBC.
Podle zjištění BBC měli humanitární pracovníci vyměňovat jídlo a přepravní služby za sex. Podle výpovědi svědků je sexuální vykořisťování v oblasti tak rozšířené, že některé ženy odmítají chodit do distribučních center humanitárních organizací, protože na ně ostatní budou automaticky pohlížet jako na ty, které vyměnily své tělo za humanitární pomoc.
Jeden z pracovníků pro BBC uvedl, že některé humanitární organizace před zneužíváním úmyslně zavírají oči. Nechtějí totiž riskovat rozepři s místními úředníky a pracovníky. Právě místní jsou totiž jedinou možností, jak dostat humanitární pomoc do nebezpečných částí Sýrie, kam mezinárodní pracovníci nemají přístup.
„Objevily se případy, že se ženy či dívky vdaly za úředníky jen na krátkou dobu, aby jim mohly poskytovat sexuální služby výměnou za jídlo. Distributoři humanitární pomoci požadovali od žen a dívek telefonní čísla, vozili je domů, aby dostali něco na oplátku, nebo zajišťovali distribuci výměnou za návštěvu u nich doma či služby včetně společně strávené noci,“ stojí ve zprávě organizace Whole of Syria nazvané „Voices of Syria 2018“.
Reportáž o zneužívání žen na Haiti z 19. února 2018:
Nejhůře pak na tom byly ženy a dívky bez ochránce mužského pohlaví. Mezi ty se řadily především vdovy, rozvedené ženy nebo ženy, které museli uprchnout ze svého domova. Na ně totiž bylo nahlíženo jako na „zvláště vhodné k sexuálnímu zneužívání“.
OSN dlouhodobě prohlašuje, že zaujímá nulovou toleranci vůči zneužívání. Žádná z jejích partnerských organizací v Sýrii nebyla nikdy kvůli podobným okolnostem vyšetřována. A to ani přesto, že se podezření na sexuální vykořisťování v oblasti objevilo už před třemi lety. Své o tom ví také poradkyně humanitárních organizací Danielle Spencerová, které se některé ženy ohledně sexuálního obtěžování svěřily už v roce 2015.
Zneužívání žen humanitárními pracovníky se prý přehlíží už mnoho let
„Pamatuji si, jak jedna žena plakala v pokoji. Z těch věcí byla hodně rozrušená. Ženy a dívky musí být chráněny, když dostávají jídlo, mýdlo a jiné základní věci potřebné k životu. Poslední, co potřebují, jsou muži, kteří místo toho, aby byli důvěryhodní a poskytli jim pomoc, si za ní řeknou o sex,“ vypověděla Spencerová, podle které se od roku 2015 nic nezměnilo. „Sexuální vykořisťování a zneužívání žen a dívek se přehlíží. Ví se o tom a ignoruje se to už sedm let.“
Humanitární organizace působící v jižní Sýrii ale prý o ničem konkrétním neví. Například mluvčí Populačního fondu OSN (UNFPA) připustila, že slyšela o možných případech sexuálního zneužívání, nic z toho se ale netýkalo ani jedné ze dvou neziskových organizací, se kterými UNFPA v jižní Sýrii spolupracuje. Se sexuálním zneužívání se podle jejího mluvčího nesetkal ani UNICEF.
Pokud by se masivní zneužívání syrských žen pracovníky či partnery charity skutečně prokázalo, jednalo by se o další z řady skandálů, které v poslední době hýbou charitativními organizacemi. Ty poslední se týkají pracovníků Červeného kříže a Oxfamu. Pracovníci obou těchto organizací si totiž na misích platili za sexuální služby. Britská charita Oxfam navíc čelí dalším obviněním ohledně sexuálního zneužívání a zpronevěry. Na Haiti si totiž měli její pracovníci platit prostitutky přímo z peněz charity. Dalšího nevhodného chování se měli dopustit na misích v Čadu nebo Libérii.