Česko je v Evropě na špici v počtu dětí, které užívají drogy. Co s tím? Ministerstvo zdravotnictví chce vyrazit do boje. Jednou ze zbraní má být to, že praktičtí lékaři budou při preventivních prohlídkách dětí, dělat protidrogovou osvětu.
Začíná to cigaretami a alkoholem. Následuje marihuana a hned za ní pervitin. Dětí s drogovými závislostmi v Česku stále přibývá. Možná si říkáte, jak je na tom Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie v konzumaci tvrdých drog mezi mladistvými. Ne moc dobře, v kouření konopí jsme dokonce na prvním místě.
„My patříme bohužel k té skupině, kde patříme k těm číslům, která jsou téměř nejvyšší v Evropské unii. Ono to začíná už tím, že tuším 60% mladých lidí například kouří. Pak to samozřejmě přechází přes alkohol až po konzumaci možných drog,“ říká europoslankyně Kateřina Konečná.
Pomohou praktičtí lékaři
A protože je potřeba mladým lidem od závislostí pomoci, budou se o to snažit při preventivní prohlídce praktičtí lékaři.
„Původně jsme říkali, že rozumné je hovořit někdy s dětmi kolem třináctého roku věku, kdy nám vychází preventivní prohlídka. A tam se to ukázalo jako skutečně primární prevence,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLKJ. E. Purkyně paní Alena Šebková.
Důležité budou dotazníky i důvěra
K rozhovoru s dětským pacientem budou patřit dotazníky a také způsob, kdy se musí praktický lékař naučit u dítěte získat důvěru.
„Další fáze je kolem patnáctého roku, kde už můžeme očekávat, že ty zkušenosti budou jiné,“ pokračuje Šebková.
„Je to právě dětský a dorostový lékař, který v zásadě to dítě sleduje od malička, to znamená, není v tom systému z hlediska zdravotnictví například vhodnější profese,“ říká klinický psycholog, psychoterapeut a přednosta kliniky adiktologie Michal Miovský.
Ministerstvo zdravotnictví chce nový způsob boje proti drogovým závislostem předat do rukou praktických lékařů zhruba za rok.