Více než 300 tisíc lidí vyšlo v neděli do ulic Barcelony, kde protestovali proti věznění katalánských politiků. S hesly jako „Svoboda pro politické vězně“, demonstrující požadovali, aby španělská vláda v Madridu propustila separatistické politiky, kteří čelí obvinění ze vzpoury a už půl roku jsou ve vazbě. Informace přinesla zahraniční média.
Statisíce lidí vyrazily v neděli podpořit protest, který svolaly odbory a organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium. Právě jejich členy jsou politici Jordi Sanchez a Jordi Cuixart, kteří už půl roku zůstávají ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury.
Demonstranti mávali katalánskými vlajkami a nad hlavami se jim tyčily transparenty s hesly jako „Pro práva a svobodu, pro demokracii a jednotu, chceme je domů!“. Podle deníků El País se protestu zúčastnilo přes 315 tisíc lidí.
Aerial images of the demonstration in Barcelona for the freedom of political prisoners. Awesome.#FreeCatalanPoliticalPrisoners pic.twitter.com/8rvCUNTCAr
— Catalans for Yes (@CatalansForYes)15. dubna 2018
„Většina Katalánců, bez ohledu na jejich politické postavení, souhlasí s tím, že věznění před zahájením soudního řízení není opodstatněné,“ uvedla Camila Rosová, členka katalánské pobočky organizace UGT, která rovněž podpořila protest.
Centrální vláda v Madridu má ale na celou situaci jiný názor. Tvrdí, že katalánští politici nejsou vězněni kvůli politickým názorům, ale pro porušování španělské ústavy. Ta totiž nedovoluje vyhlášení nezávislosti autonomní oblasti, ani referendum bez souhlasu Madridu.
A photo my friend took in #Barcelona #Catalonia today. Freedom! #LlibertatPresosPolítics #FreeCatalanPoliticalPrisoners pic.twitter.com/Cni9rHQnhV
— Mikko Kärnä 🇫🇮🇺🇦 (@KarnaMikko) April 15, 2018
Referendum o nezávislosti Katalánska vyhlásila vláda této autonomní oblasti 1. října loňského roku. Španělská vláda proti referendu bojovala soudně i silou a země se kvůli tomuto sporu dostala do politické krize, kterou se nedaří vyřešit. Důvodem je mimo jiné i skutečnost, že katalánský region doposud nemá vládu. Tu totiž Madrid sesadil a správu nad „problémovou“ oblastí vykonává španělská vláda, dokud nebude vytvořena nová katalánská vláda.
Otázkou zůstává, kdy se vládu podaří sestavit. Kandidáti, kteří mají největší šance uspět na postu premiéra, se voleb nemohou zúčastnit.
Devět katalánských politiků v současnosti čeká na soudní proces ohledně pokusu o nezávislost Katalánska. Mezi nimi je i expremiér Carles Puigdemont, který nejprve uprchl do Belgie, poté byl zadržen v Německu a nyní čeká na rozhodnutí německé justice o vydání do Španělska.