Na severu Ruska se vzbouřili lidé. V Archangelsku si policie nevěděla rady s asi třiceti tisíci lidí, kteří se zde shromáždili na náměstí ve středu města. Vše se odehrálo kvůli plánovanému odvážení odpadu z Moskvy a jeho umístění ve zdejších lesích. Obyvatelé oblasti vzdálené přes tisíc kilometrů od Moskvy poukazují na ekologickou katastrofu. Jsou odhodlaní se vzbouřit.
Server Moskevský komsomolec uvádí, že v Archangelsku na Náměstí odborů byla minulou neděli policie naprosto zmatená a server popisuje, jak „monotónní hlas z reproduktoru dokola opakoval, že akce nebyla povolena a že organizátoři společně s demonstranty ponesou veškerou odpovědnost za neuposlechnutí výzvy policie.“ Demonstranti se však nenechali policejním hlášením odradit a pokračovali v pochodu městem pod dohledem bezmocných policistů. Nekonečný proud demonstrujících byl vůči policistům ale shovívavý. Demonstranti je brali, že jsou jedni z nich – seveřané, trpící stejným problémem a plní jen směšné rozkazy. Demonstrující nesli transparenty, na kterých byly nápisy: „Dovoz odpadu odjinud je pohřbem severní tajgy“, „Okamžitě zastavit výstavbu pohřebiště moskevského odpadu“, „Guvernér Orlov musí odstoupit“.
O čem je řeč
Čteme pro nás, Středoevropany, neuvěřitelnou reportáž serveru Novaja Gazeta z Archangelské oblasti ze zdejších vesnic Urdom a Madmas. Z regionu při pobřeží Bílého a Barentsova moře se do Moskvy přiváží hlavně stavební dřevo na výstavbu výkladní skříně Ruska. Zpět zato putuje veškerý odpad z ruské metropole. Nyní vznikl projekt na obří skládku moskevského odpadu. Přitom místní obyvatelé o tom nebyli ani informováni. Na vše přišli zcela náhodou, když si dva místní lovci z vesnice Urdom všimli v lese, že zde probíhá kácení stromů. Od dřevorubců zjistili, že se kácí les za účelem budování skládky odpadu z Moskvy. Zdejší to naštvalo a měli důvod. Dřou bídu a Moskvané s elitami si žijí blaze: „Krmí nás Ukrajinou, Sýrií, abychom zblbli. Odvracejí pozornost od problémů. Podporoval jsem Putina a souhlasil s tím, co dělá. Dříve nás brali aspoň na vědomí, ale teď s touto stavbou skládky odpadu? Ze Severu je plyn, nafta, nerosty a berou si všechno! Mohou v Moskvě bez Severu vůbec existovat? Jsme také lidé, jako oni! Podporujeme vládu, ale k čemu nám je, když nás ignoruje. Pokud poslanci Dumy nebudou žít jako my, nebudou vědět, co je to život. Moskalové, Moskalové, tak jsme jim říkali za časů SSSR a nenáviděli jsme je. Teď to začne znovu! Bude občanská válka, už nemusí bojovat v Sýrii nebo Ukrajině,“ rozčiloval se jeden z vesničanů z obce Madmas.
Jde o to, že zdejší lidé, žijící na velice nízké životní úrovni, jsou závislí na zdejším lese, který jim skýtá živobytí, počínaje těžbou dřeva a konče sběrem hub a lovem zvěře. Mají obavu z toho, že skládka odpadu svou toxicitou zničí nejen les, ale také otráví prameny zdejších řek. Pro představu: Archangelská oblast je velká jako Francie, a přitom zde žije jen něco málo přes milion obyvatel. Zdejší lidé jsou potomci bývalých vyhnanců. Například zde žije rodina Neimanových, jejichž předci sem byli odsunuti za války z Ukrajiny jen kvůli německému jménu. Navíc tito lidé se cítí být ignorováni „věrchuškou“ z Moskvy.
Podle serveru Novaja Gazeta vznikla v minulém roce ve vesnici Urdom skupina aktivistů a každý z nich má určitý úkol. Je zde právník a zároveň účetní, který se stará o sociální sítě a Alexander Goluškin, bývalý starosta, podplukovník v záloze, je „vojenským stratégem“. Reportér píše o dalších třech důstojnících a zdejším podnikateli Nikolaji Viktorovi, který si dělá šoufky, že vesničané uskuteční „malý převrat v Rusku.“ Skutečnost je taková, že zde v každém domě mají zbraň, neboť Sever je drsnou přírodou.
Válka již začala
Když venkované zjistili, že se ve vesnici Šiesu pokračuje ve výstavbě uložiště odpadu, a to bez jakéhokoli povolení, kácí se les a oni přitom nesmí pod pokutou porazit ani jeden strom, začali bojovat. Pod vedením podplukovníka Golušuškina místní aktivisté začali blokovat práci stavebních dělníků. Stalo se, že přes noc někdo podpálil dva traktory a škoda byla devět set tisíc rublů. Aktivisté byli vyslýchaní, ale to vesničanům nebránilo v tom, že opět přicházeli každý den na staveniště blokovat práci. Byla to válka nervů. Místní také dobře vědí, že bojují také o vodu, zdejší vodní zdroje a že skládka by je mohla zničit. Jde o zásah do ekosystému, ale také je ohrožen způsob zdejšího života. Aby místní zabránili skládce, jsou ochotni si třeba lehnout jako živý štít na koleje, aby bránili příjezdu vlaku s materiálem na stavbu.