Odborníci si lámou hlavu nad záhadným tělesem, které se pohybuje vně naší sluneční soustavy. Zatím nikdo nedokázal přesně určit, co to vlastně je. Podle některých vědců by to mohla být takzvaná toulavá planeta.
Při prvním radio-teleskopickém zkoumání masivního objektu přišli astronomové na několik zvláštních věcí. Předně je neznámé těleso skoro 13 krát objemnější než Jupiter. Také se nezdá, že by kroužilo kolem nějaké mateřské hvězdy a v neposlední řadě je od Země vzdálené „jen“ 20 světelných let.
„Ta věc je přesně něco mezi planetou a hnědým trpaslíkem, nebo zhroucená hvězda. Mohla by nám případně poskytnout tajemství, které by nám pomohlo pochopit magnetický proces odehrávající se jak na hvězdách, tak na planetách,“ řekla pro webové stránky National Radio Astronomy Observatory astronomka Melodie Kaová.
Objekt, který byl pojmenován SIMP J01365663+0933473, byl poprvé zachycen už v roce 2016. Tehdy ale vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o hnědého trpaslíka, tedy objekt příliš velký na planetu, ale zase ne tak velký, aby v něm mohly probíhat termonukleární fúze v takové míře jako u hvězd. Současná data ale ukazují, že těleso je mnohem menší a mladší, než se původně předpokládalo.
Stáří okolo 200 milionů let, teploty pohybující se kolem 825 °C a zhruba 200 krát silnější magnetické pole, než má Jupiter – to vše podle některých vědců nasvědčuje tomu, že se může jednat o velkou toulavou planetu. Tyto vesmírné objekty, které věda zná od 90. let minulého století, neobíhají kolem žádné hvězdy a vydávají jen velmi málo světla.