Nepokoje v Řecku v souvislosti s plánovanou stavbou uprchlických zařízení (Zdroj: AP)
V brzkých úterních hodinách byla na řecké ostrovy Lesbos a Chios vyslána pořádková policie, která musela řešit odpor místních obyvatel proti chystané kontroverzní výstavbě nových zadržovacích táborů pro migranty. Informovaly o tom zahraniční agentury.
V přístavech obou ostrovů, kde se kvůli protestům shromáždily stovky místních obyvatel, použila policie k uvolnění cesty pro posílení bezpečnostních sil a průjezd stavebních strojů slzný plyn. „Stroje aspersonálem dorazily na místa, kde započnou práce,“ řekl podle agentury AFP vládní mluvčí Stelios Petsas. Tři lidé měli být ošetřováni v nemocnici.
Nová zařízení budou přínosem pro zemi i místni komunity
„Žádáme místní komunity, aby pochopily, že vytvoření uzavřených zařízení bude přínosem pro zemi i místní společenství,“ vysvětlil Petsas.
Na ostrově Chios měli někteří z protestujících v kapucích házet po policistech kameny, což vyústilo v policejní razii. Obyvatelé pak zaparkovali svá auta a popelářské vozy na silnicích vedoucích k místům, kde mají být uprchlické tábory až pro sedm tisíc lidí zřízeny, a snažili se tak komplikovat jejich stavbu.
„Jsou tam zátarasy. Kde to bude nutné, zasáhneme,“ uvedl policejní zdroj. Po týdnech bezvýsledných rozhovorů s místními úřady ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis o víkendu trval na tom, že plán bude pokračovat navzdory opozici.
Práce okamžitě začnou, není cesty zpět
„Práce okamžitě začnou a budou dokončeny. Nejde to vrátit zpět,“ řekl v neděli. Hlavní opoziční strana Syriza obvinila vládu z nedemokratického jednání. „Nedovolíme panu Mitsotakisovi a jeho vládě proměnit ostrovy v bojiště,“ řekl mluvčí Syrizy Alexis Charitsis.
Na řeckých ostrovech Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos je v táborech na 38 tisíc migrantů, ačkoliv oficiální kapacity čítají 6200 míst. Místní úředníci a obyvatelé ostrovů vzkázali do Atén, že po pěti letech v první linii evropské migrační krize už dále nejsou připraveni přijímat tisíce žadatelů o azyl.
Topíme se v migrantech a teď nás ještě bijí?
„Toto je nehoráznost… Topíme se (v migrantech) a nyní nás ještě bijí?“ uvedl regionální radní ostrova Lesbos Nikos Karassavas, který vládní krok nazval „ukázkou síly“. „Toto je výkřik zoufalství. Déle už nemůžeme toto břemeno nést.“
Vláda, která se k moci dostala v červenci minulého roku, oznámila, že migrační tábory na ostrovech Lesbos, Samos a Chios budou tento rok zavřeny a nahrazeny novými menšími zařízeními, které mají být funkční zhruba od poloviny roku 2020.