Nepokoje v Řecku v souvislosti s plánovanou stavbou uprchlických zařízení (Zdroj: AP)
V brzkých úterních hodinách byla na řecké ostrovy Lesbos a Chios vyslána pořádková policie, která musela řešit odpor místních obyvatel proti chystané kontroverzní výstavbě nových zadržovacích táborů pro migranty. Informovaly o tom zahraniční agentury.
V přístavech obou ostrovů, kde se kvůli protestům shromáždily stovky místních obyvatel, použila policie k uvolnění cesty pro posílení bezpečnostních sil a průjezd stavebních strojů slzný plyn. „Stroje aspersonálem dorazily na místa, kde započnou práce,“ řekl podle agentury AFP vládní mluvčí Stelios Petsas. Tři lidé měli být ošetřováni v nemocnici.
Nová zařízení budou přínosem pro zemi i místni komunity
„Žádáme místní komunity, aby pochopily, že vytvoření uzavřených zařízení bude přínosem pro zemi i místní společenství,“ vysvětlil Petsas.
Na ostrově Chios měli někteří z protestujících v kapucích házet po policistech kameny, což vyústilo v policejní razii. Obyvatelé pak zaparkovali svá auta a popelářské vozy na silnicích vedoucích k místům, kde mají být uprchlické tábory až pro sedm tisíc lidí zřízeny, a snažili se tak komplikovat jejich stavbu.
Řecko po protestech pozastavuje plán stavby nových uprchlických táborů na svých ostrovech
Řecká vláda uvedla, že prozatím pozastavuje nouzový plán na vybudování nových menších detenčních táborů pro migranty na řeckých ostrovech poblíž tureckého pobřeží. Vláda chce ještě tento krok s tamními úřady na ostrovech, které se proti němu bouří, projednat. Informovala o tom agentura AP.
„Jsou tam zátarasy. Kde to bude nutné, zasáhneme,“ uvedl policejní zdroj. Po týdnech bezvýsledných rozhovorů s místními úřady ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis o víkendu trval na tom, že plán bude pokračovat navzdory opozici.
Práce okamžitě začnou, není cesty zpět
„Práce okamžitě začnou a budou dokončeny. Nejde to vrátit zpět,“ řekl v neděli. Hlavní opoziční strana Syriza obvinila vládu z nedemokratického jednání. „Nedovolíme panu Mitsotakisovi a jeho vládě proměnit ostrovy v bojiště,“ řekl mluvčí Syrizy Alexis Charitsis.
Na řeckých ostrovech Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos je v táborech na 38 tisíc migrantů, ačkoliv oficiální kapacity čítají 6200 míst. Místní úředníci a obyvatelé ostrovů vzkázali do Atén, že po pěti letech v první linii evropské migrační krize už dále nejsou připraveni přijímat tisíce žadatelů o azyl.
Topíme se v migrantech a teď nás ještě bijí?
„Toto je nehoráznost… Topíme se (v migrantech) a nyní nás ještě bijí?“ uvedl regionální radní ostrova Lesbos Nikos Karassavas, který vládní krok nazval „ukázkou síly“. „Toto je výkřik zoufalství. Déle už nemůžeme toto břemeno nést.“
Vláda, která se k moci dostala v červenci minulého roku, oznámila, že migrační tábory na ostrovech Lesbos, Samos a Chios budou tento rok zavřeny a nahrazeny novými menšími zařízeními, které mají být funkční zhruba od poloviny roku 2020.