Mezi ostřílené poslance ve Sněmovně už usedli i ti noví. Plní elánu se chtějí pustit do řešení nejrůznějších témat. Od životního prostředí a dezinformací až po školství. Zeptali jsme se za vás, jaké konkrétní priority vezmou za své. Čekali, že budou mít takový úspěch v letošních volbách?
Volby mohou vždy zamíchat kartami. Zatímco pro některé byly ty letošní zklamáním, jiní byli příjemně překvapeni. Řeč je o „nováčcích“ Poslanecké sněmovny, mezi které se zařadil i poslanec TOP 09 Matěj Ondřej Havel. „Neočekával jsem to, i když s koalicí jsme si o to asi trochu koledovali. Vnímám to jako velkou poctu a výzvu. V každém případě hodlám teď čtyři roky makat,“ uvedl odhodlaně pro CNN Prima NEWS Havel.
A i když je pro něj post poslance zatím velká neznámá, doufá, že se bude moci angažovat především ve školství. Sám je totiž ředitelem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. „Hrozně rád bych, aby se na základních školách v mnohem větší míře povinně všude vyučovala finanční gramotnost, protože si myslím, že je to jedna z nejúčinnějších preventivních záležitostí, co se exekucí týká,“ popsal s tím, že doufá, že jeho pohled „zespoda“ byl mohl být přínosný.
Uplatnit své zkušenosti ve Sněmovně chce i lidovec Michael Kohajda. „Z hlediska mé odbornosti bych se rád věnoval daňovým otázkám a rozpočtové odpovědnosti. Jsou to věci, které dělám i v praxi. Současný stav mi připadá strašně zbytnělý, všechno je strašně složité a je velmi obtížné dosáhnout i jednoduchého cíle, a to jsem právník. Nedovedu si představit, jak to mají běžní lidé,“ popsal své vize čerstvý poslanec Kohajda.
Za důvěru voličů je rád, přiznává však, že to bude výzva. „Pro mě byla Poslanecká sněmovna relativně překvapení, kandidoval jsem ze sedmého místa,“ prozradil Kohajda. Jenže ani ti, kteří měli umístění vysoko na kandidátce, si nemohli být úspěchem jistí.
Do výsledků voleb není nic jisté
Své o tom ví nová poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). „Jelikož jsem byla docela vysoko na kandidátce (ve Středočeském kraji na druhém místě – pozn. red.), tak jsem s tím, že se dostanu do Poslanecké sněmovny, trochu počítala. Je ale pravda, že do výsledků voleb není nic jisté. Nás Pirátů se nakonec moc nedostalo,“ popsala Kocmanová. Při sčítání hlasů ve volebním štábu prý v úspěch moc nedoufala. „Nakonec to pro mě bylo na poslední chvíli překvapení, měla jsem velké štěstí,“ dodala.
Letošní volby do Poslanecké sněmovny totiž výrazně ovlivnilo zaškrtávání preferenčních hlasů, na což Piráti doplatili. Koalice Pirátů a STAN získala celkem 37 mandátů, z toho ale 33 připadlo kandidátům Starostů. Kocmanovou ale přízeň voličů těší a jako poslankyně by se chtěla věnovat sociálním tématům. „Zajímá mě sociální politika, ochrana životního prostředí – to jsou pro mě nejdůležitější věci. Konkrétně bych se chtěla zasadit o to, aby bydlení bylo dostupnější,“ uvedla pro CNN Prima NEWS na půdě Poslanecké sněmovny.
Sociální témata zajímají i poslankyni Barboru Urbanovou, která také kandidovala za koalici PirSTAN. „Přišla jsem sem s konkrétními opatřeními pro rodinné politiky. Chtěla bych, abychom více podporovali flexibilní úvazky pro mladé maminky a tatínky. Aby návrat do pracovního procesu byl pro lidi, kteří se chtějí vrátit dřív, snazší. Souvisí s tím i podpora dětských skupin, jeslí, mateřských škol a podobně,“ vysvětlila poslankyně a bývalá asistentka šéfa STAN Víta Rakušana Urbanová, z dvanáctého místa na středočeské kandidátce vykroužkovaná až do dolní komory Parlamentu.
„Vůbec jsem to nečekala. Chtěla jsem mít nějaké hlasy a zúročit příležitost, že jsem na kandidátce. Nechtěla jsem usnout na vavřínech, tak jsem se snažila kampaň dělat hlavně on-line, byť jsem na ni neměla moc čas, protože jsem byla s panem Rakušanem pořád pracovně někde po republice,“ přiznala Urbanová. Piráti jí však tento úspěch vyčítají. Přiznala, že kvůli tomu prožila těžké období a chce dokázat, že do Sněmovny patří. Pro celý rozhovor klikněte zde.
Hasiči by si zasloužili lepší podmínky
Oproti tomu lídři kandidátek si svým postupem do Sněmovny byli jistější. „Vzhledem k tomu, že jsem byl lídr kandidátky na Vysočině, tak šance byla velká. Říkal jsem si ale, že zajíci se počítají až po honu, takže jsem si rozhodně nemyslel, že to je stoprocentní,“ podotkl nový poslanec Drahoslav Ryba (ANO).
I proto, že pochází z hasičské rodiny, by chtěl pro jednotky integrovaného záchranného systému vyjednat lepší podmínky. To je ale pouze jedna z věcí. „Ať už je to výstavba pátého bloku v Dukovanech, boj s kůrovcem nebo zlepšení dostupnost zdravotní péče zejména v odlehlých obcích, kde chybí někteří specialisté, jako jsou pediatři nebo zubaři,“ sdělil Ryba.
Novým poslancem se stal i Hayato Okamura z KDU-ČSL, kterého vynesly k mandátu z 15. místa pražské kandidátky preferenční hlasy. První den usedl do lavice společně se svým bratrem Tomiem Okamurou a na rozdíl od lídra SPD se ve Sněmovně tak dobře neorientoval. Na novou výzvu se ale těší. „Zvolení se skoro 25 tisíci preferenčními hlasy mě vede k velké pokoře a odpovědnosti, protože když poslanec dobře pracuje, je pilný a dělá to chytře, tak může za dva, tři, čtyři roky udělat něco konkrétního,“ pronesl Okamura. Zaměřit se plánuje na popularizaci členství v Evropské unii i v Severoatlantické alianci (NATO).
Aby byla politika přístupná i mladým
„Chtěl bych, aby se tyto věci – a vůbec politika jako taková včetně účasti ve volbách – staly běžnější zkušeností. Opakovaně jsem se snažil oslovovat mladé lidi, prvovoliče, aby přišli hlasovat, protože mnozí z nich neměli zlou vůli, ale váhali, jestli vůbec k volbám přijít. Váhali, protože se v politice třeba vůbec nevyznají, nebo si mysleli, že to nemá smysl. Mám známé jméno, takže to pokládám za svůj velký úkol,“ sdělil lidovec.
Mezi proevropsky smýšlející strany patří i TOP 09, jejíž řady posílil i poslanec Ondřej Kolář, který se například zasadil o konec sochy Koněva. „Trochu jsem čekal, že se do Sněmovny dostanu. Na kadidátce jsem byl, řekněme, na luxusním místě (pro Prahu kandidoval ze čtvrté pozice, pozn. red.), ale člověk nikdy neví. Za výsledek jsem byl rád,“ popsal Kolář. Těší se tak, že přispěje svou „troškou do mlýna“.
„Budu se soustředit hlavně na zahraniční a evropskou politiku, dezinformace, hybridní hrozby. Přišel jsem s těmito věcmi do styku, mám s nimi velmi intenzivní zkušenost, takže bych se jim chtěl věnovat tady na půdě Poslanecké sněmovny,“ dodal Kolář. Na vyplnění svých vizí mají poslanci čas do roku 2025, kdy se uskuteční další sněmovní volby.