CNN Prima News asistovaná reprodukce

asistovaná reprodukce

Výpis příspěvků ke štítku „asistovaná reprodukce“

První dítě přirozeně, druhé z IVF: Až 20 procent párů trápí sekundární neplodnost

12. června 2022 13:14

Přestože napoprvé Jana (39 let) z Brna otěhotněla rychle a spontánně, druhé dítě se nedařilo. Po několika měsících neúspěšného snažení se s manželem obrátili na asistovanou reprodukci. Takzvaná sekundární neplodnost postihuje jeden z pěti českých párů a tento počet stále roste. Jak tuto situaci zvládnout po psychické stránce a kdy je vhodné navštívit lékaře? Na to se CNN Prima NEWS zeptala lékaře z reprodukční kliniky.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

18. září 2021 19:55

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Bráníte ženám v početí, udeřila Stehlíková. Lesby nás nezachrání, kontrovala Jochová

31. května 2021 23:43

Lesbické páry nemají přístup k asistované reprodukci, dle zákona totiž potřebují souhlas muže. To podle lékařky Džamily Stehlíkové brání některým ženám počít dítě bezpečnou cestou. Na takovou skutečnost upozornila i nedávno vydaná příručka, která ale podle předsedkyně Aliance pro rodinu Jany Jochové nabádá ženy, aby zákon „obcházely“, uvedla v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS.

Jana nemohla roky otěhotnět, pomohli až lékaři. Neodkládejte mateřství, vyzývají

13. ledna 2021 12:55

Počít dítě není vždy tak snadné, jak si mnoho lidí myslí. Stále více párů tak vkládá naději do center asistované reprodukce s vědomím, že když to nejde přirozeně, pomohou lékaři. V Česku se s neplodností potýká přibližně 15 procent párů, mezi které patří i 37letá Jana s 40letým Romanem. Když ani po třech letech snažení miminko nepřicházelo, touha po velké rodině se nakonec rozplynula a zůstalo jediné přání – mít alespoň jedno zdravé dítě. Nakonec zvolili cestu umělého oplodnění.

Je důvod bát se adopce? Jaké to je čekat 12 let na dítě? Čtěte příběh Jany a Tomáše

31. prosince 2020 10:29

Většina párů věří, že se stanou rodiči. Když miminko nepřichází, obracejí se na lékaře a často končí v centrech asistované reprodukce. Ale ani umělé oplodnění není řešení pro všechny. Pak se nabízí cesta osvojení neboli adopce. Právě tento pojem má nálepku „problémové děti“ nebo cesta poslední záchrany. Co adopce obnáší a na co se musí páry připravit? Přečtěte si příběh manželů, kteří čekali na dítě 12 let, a také odpovědi odborníků na to, jak adopce probíhá a na co se připravit.

Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění

21. října 2020 07:15

Páry, kterým se nedaří počít přirozeně, často končí v rukou lékařů z oboru asistované reprodukce. Jejich zdravotní dokumentace se začne zaplňovat různými záznamy z vyšetření. V mnoha případech lékaři nenajdou příčinu, přesto zahajují automaticky léčbu pomocí asistované reprodukce. Nikdo už ale neřeší psychickou stránku, která má na početí obrovský vliv. Jak konkrétně ovlivňuje psychika schopnost početí a proč některé ženy otěhotní přirozeně ve chvíli, kdy adoptují dítě?