Vládní koalice Spolu se rozhodla, že nepošle do boje o Hrad žádného svého kandidáta
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.
„Kandidát pětikoalice na prezidenta? Nemají moc co nabídnout. Podpoří bývalého komunistického rozvědčíka řízeného zbrojařským lobbistou, pána, co by diskriminoval homosexuály, a nevýraznou dámu bez jasného názoru na cokoliv důležitého,“ rýpl si Andrej Babiš na Twitteru do Petra Pavla, Pavla Fischera i Danuše Nerudové.
Kandidát Pětikoalice na prezidenta? Nemají moc co nabídnout. Podpoří bývalého komunistického rozvědčíka řízeného zbrojařským lobbistou, pána, co by diskriminoval homosexuály, a nevýraznou dámu bez jasného názoru na cokoliv důležitého.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 4, 2022
Poslední jmenovaná se rozhodla na kritiku přímo reagovat. „Tak na vás mám zrovna názor poměrně jasný,“ vzkázala ekonomka bývalému premiérovi. Další uživatelé se často podivovali nad tím, že zrovna Babišovi vadí Pavlova komunistická minulost, a to vzhledem k jeho vlastní.
Evropské volby
Sám Babiš totiž za minulého režimu vstoupil do komunistické strany v roce 1980. Ještě větší kritice však čelí kvůli tomu, že se podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) ve stejném roce stal důvěrníkem Státní bezpečnosti (StB). O dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. V roce 2021 se navíc objevily nové důkazy o tom, že Babiš s StB spolupracoval naprosto dobrovolně.
Kalousek: Babiš Pavlovi závidí
„Pardon, ale co máte zrovna vy proti komunistickým rozvědčíkům?“ zeptal se šéfa hnutí ANO politický komentátor Jindřich Šídlo. K němu se pak přidal i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): „Jednomu z nich (komunistických rozvědčíků) to podepsal. On sám to nikdy tak daleko nedotáhl, byl jenom agent. Tak závidí.“
Vzhledem k politické minulosti se Kalouskovi jako prezidentský kandidát kromě Babiše nezamlouvá ani generál Pavel. Ten do KSČ vstoupil v roce 1985. V poslední době se rovněž vedou spory o jeho působení těsně před sametovou revolucí.
Jde především o Pavlovo členství ve vojenské rozvědce s názvem Zpravodajská správa Generálního štábu (ZS GŠ). V roce 1989 bylo údajně zvažováno i Pavlovo zpravodajské nasazení v západních státech. Pavel nicméně odmítá, že by se tehdy účastnil školení na rozvědčíka, jenž měl být vysazen na Západě.
Zleva: prezidentští kandidáti Petr Pavel, Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Pavel Fischer Zdroj: CNN Prima NEWS, profimedia.cz
Petr Pavel Zdroj: Archiv TV Prima
Petr Pavel Zdroj: Profimedia.cz
Andrej Babiš (ANO) Zdroj: Getty Images
Andrej Babiš (ANO) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Danuše Nerudová Zdroj: FTV Prima/ 7 pádů Honzy Dědka
Danuše Nerudová Zdroj: Tým Vogue
Pavel Fischer Zdroj: Viet Tran
Pavel Fischer Zdroj: Viet Tran
Marek Hilšer Zdroj: Viet Tran
Marek Hilšer Zdroj: Viet Tran
Jaroslav Bašta Zdroj: CNN Prima NEWS
Jaroslav Bašta Zdroj: profimedia.cz
Tomáš Zima Zdroj: ČTK
Tomáš Zima Zdroj: CNN Prima NEWS
Karel Diviš Zdroj: ČTK, profimedia.cz
Karel Diviš Zdroj: ČTK, profimedia.cz
Babišův výrok o „diskriminaci homosexuálů“ mířil na Pavla Fischera. Ten se jakožto konzervativní katolík odmítavě staví například k otázce adopce dětí homosexuálními páry. Během předvolební prezidentské kampaně v prosinci roku 2017 pak na jednom setkání s občany prohlásil, že by homosexuála nejmenoval ústavním soudcem. Svá slova následně vzal zpět a omlouval se za ně.
Fischer, Nerudová i Pavel už šli na rozdíl od Babiše takzvaně s kůží na trh. To Babiš v tomto směru již podruhé změnil datum ohlášení případné prezidentské kandidatury a dosud mlží.
V rozhovoru pro CNN Prima NEWS v úterý řekl, že místo původně plánovaného 28. října tak učiní již o dva dny dřív, tedy 26. října. Podle svých slov si totiž uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina tuzemských deníků nevychází.