Prodloužit školní docházku a dát větší prostor všeobecnému vzdělání na středních školách. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nastínil v pátek na sjezdu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství priority v resortu. Odboráře také pobavil výrokem, že ředitelé některých středních škol pobírají vyšší plat než poslanci. Toto tvrzení ale zkritizoval šéf odborů Josef Středula.
„Po letech debat, kdy zejména někteří regionální politici věřili, že násilím přesměrujeme část populace do profesních oborů, se to ukázalo jako mylné. Řada odborníků se snažila o posílení všeobecného charakteru středního školství, jsem pro takové řešení,“ řekl Bek s tím, že se podle něj má opět prodloužit povinná školní docházka tak, že bude zasahovat do středoškolského období.
ČTĚTE TAKÉ: Ztráta 178 tisíc na rodinu? Nesmysl, Středula míří o řád vedle, vyvrací ekonom leták odborů
Profesním oborům by se podle Beka mohlo věnovat více vysoké školství. „Nevěřím na revoluce ve školství, ale je možné do systému občas dosadit nový prvek. Jestliže budeme posilovat všeobecný charakter středních škol, musíme zároveň řešit poptávku firem po profesních školách. Řešilo by vytvoření speciálních forem bakalářských programů,“ sdělil ministr školství.
Přes tisíc zájemců, ale jen 12 židlí ve třídě. Pomalu to vzdávám, říkají uchazeči o studium
Do téměř prázdné třídy vchází teenager. V kompletu a bílé košili, upravený, ale viditelně nervózní. Chvilku trvá, než se rozmluví na rozehřívacích otázkách, postupně se ale díky přátelským učitelům uvolňuje. Pak na jejich povel začne mluvit skvělou angličtinou – a na takové úrovni, kterou by záviděl nejeden vysokoškolák. Přesto hrozí, že se i přes svou snahu a vědomosti na 1. Slovanské gymnázium v Praze nedostane. V druhém kole přijímacích zkoušek totiž škola eviduje okolo 1 500 přihlášek. A volných židlí ve třídách je jen 12.
Školství podle něj nezasáhne ozdravný balíček vlády, přesto peněz v resortu není mnoho. „Každý ministr školství touží po náklonnosti učitelů. Na druhé straně žijeme v nelehké době a státní finance velmi těžko hledají cesty k finanční rovnováze a nečeká nás jednoduché období. Snažíme se najít cestu, jak veřejné finance stabilizovat, ale školství patří mezi resorty, které budou poměrně chráněny, ale prostor pro rozpočtovou expanzi je poměrně malý,“ uvedl ministr.
Bek rovněž zmínil, že hodlá více komunikovat s opozicí. „Jsem připraven korigovat vztahy mezi koalicí a opozicí. Všechny systémové změny jsou na delší časový úsek, než je jedno volební období,“ vysvětlil. Zároveň však odboráře pobavil jedním svým výrokem. „Ředitelé větších středních škol pobírají větší platy než poslanci,“ řekl a vyvolal smích přítomných. „Je to tak,“ ujistil.
S tímto argumentem ovšem nesouhlasil odborový předák Středula. „Cítil jsem ze slov pana ministra nechtěnou ostrakizaci, že by se ředitelé a ředitelky měli stydět za své platy,“ sdělil před odboráři. „Neudělali jste někde chybu ve vzdělávacím procesu těch, kteří to dnes řídí?“ neodpustil si sarkastickou poznámku adresovanou představitelům ministerstva školství.