Pavlovo veto? Snad nebudu muset prodat ledvinu, píše senátorka. Bere 130 tisíc, našetřeno nemá

Jak naložit s platy politiků

Pirátská senátorka Adéla Šípová s lehkou nadsázkou komentuje situaci, kdy prezident Petr Pavel vetoval novelu zákona o platech ústavních činitelů. Někteří z poslanců a senátorů podle ní prý alespoň zjistí, jaké to je, když lidé přijdou třeba o sociální dávky. Sama aktuálně živí pět dětí, má hypotéku a dodává, že snad nebude muset kvůli výpadku příjmu prodat ledvinu. Zároveň konstatovala, že její příjem činí 130 tisíc korun měsíčně, ale úspory má na jeden měsíc.

Poslanci, senátoři i soudci lednové platy zatím nedostali kvůli průtahům ve schvalování novely o platech ústavních činitelů. Do konce února by jim podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měly být vyplaceny zálohy podle výše výdělku v loňském roce.

„Aspoň tak někteří z nás zjistíme, jaké to je, když rodinám přijdou dávky o měsíce později. Tak snad nebudu muset prodat ledvinu,“ glosuje na sociální síti X senátorka Adéla Šípová.

Nutno říci, že její reakce je poměrně nešťastná, protože dále uvádí, že se 130 tisíci čistého příjmu má rezervu pouze na měsíc. Jde o její jediný příjem, má vyživovací povinnost na pět dětí a srovnává to s rodinami, které jsou odkázané třeba pouze na sociální dávky.

ČTĚTE ZDE: Fiala souhlasí s Pavlovými výhradami k platům. Za veto může i opozice, kritizoval

„Nestěžuji si, nebyla jsem pro zvýšení. Můj čistý příjem je 130 tisíc, živím pět dětí a mám bohužel hypotéku. Na svůj rodinný rozpočet jsem sama. Rezervu mám na jeden měsíc. Ale já jsem mluvila o něčem jiném, o solidaritě politiků s nízkopříjmovými skupinami. Ministr už začal mluvit o vyplacení zálohy. Mluvím ale o situacích, kdy něco podobného se stává lidem v hmotné nouzi, rodičům dětí. A prostě situaci těchto dvou skupin lidí v myšlenkách porovnávám,“ odpovídá senátorka na otázky, které jí na X uživatelé kladou.

Poslanci by podle kancléře sněmovny měli peníze na účet dostat ve středu. Sněmovna nyní pošle poslancům zálohový plat v loňské výši, stejně bude postupovat u náhrad.

Pavel vetoval platy v pondělí

Pavel se u platové novely neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu, na který má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na letošní rok. V dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) kritizoval i nežádoucí retroaktivitu.

Vládní platová novela je podle Pavla opět jen přechodným řešením. Jako špatné řešení ale vnímá i opoziční návrhy na zmrazení platů politiků.

Pavel rovněž považuje za potřebné, aby bylo finanční ohodnocení ústavních činitelů automaticky upraveno dle jasně stanovených kritérií. Hlava státu tedy míní stav, v němž „politici ctí nastavený automatický mechanismus a opakovaně sami neurčují své vlastní platy, populisticky je nezmrazují ani jinak ad hoc neupravují, a to ani ve volebním roce“.

O tom, jak dále postupovat a zda se poslancům podaří veto prezidenta přehlasovat nebo budou muset připravit nový zákon, bude dolní komora jednat tento týden. Případné hlasování o platech by se pak mělo dostat na březnovou schůzi Poslanecké sněmovny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vítězem ankety o nejvlivnějšího lobbistu jsou soudci a státní zástupci, říká k platům politiků Valeš

Tagy: