Bezpečnostní kontroly mohou brzy skončit, přiblížil Pavel. Na Hrad se již přestěhoval

Na přelomu měsíce vyjde bezpečnostní zpráva, na základě které by mohla být zrušena či zmírněna některá bezpečnostní opatření na Pražském hradě, řekl prezident Petr Pavel. Zároveň se v pondělí odpoledne přestěhoval z Hrzánského paláce právě na Hrad. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku.

Pražský hrad by se tak po letech mohl znovu zpřístupnit široké veřejnosti. Lidé již zřejmě nebudou muset čekat ve frontách na bezpečnostní kontrolu, která se zavedla za doby prezidentování Miloše Zemana. Pavel Deníku řekl, že se pouze čeká na bezpečnostní zprávu, která by měla vyjít v těchto dnech.

ČTĚTE TAKÉ: Do voleb v koalici znovu nepůjdeme. Kamarádi ale jsme, ujišťují Bartoš s Rakušanem

„Myslím si, že bezpečnostní opatření by se měla vždy buď zřizovat, nebo rušit na základě konkrétní bezpečnostní situace,“ řekl Pavel. Ta podle něj v době, kdy byla opatření zaváděna, byla závažná, a byla tedy na místě. Od té doby se situace změnila, opatření ale zůstala.

S policejním prezidentem Martinem Vondráškem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) se domluvil, že na přelomu března a dubna vyjde nová bezpečnostní zpráva. „Na základě této zprávy budeme moct přistoupit k úpravě bezpečnostních opatření,“ poznamenal. Předpokládá, že závěry zprávy, u kterých to bude možné, budou zveřejněny. „Na základě toho dáme jasně najevo, která z těch bezpečnostních opatření můžou být zrušena,“ doplnil.

Stěhování na Hrad

Nový prezident zároveň v pondělí přestěhoval své pracoviště. Pavel Hrzánský palác, který mu po zvolení zapůjčila vláda, využívá od přelomu ledna a února. Zůstal v něm i po své inauguraci, která se konala 9. března. Důvodem je obava z možných odposlechů na Hradě. Prostory proto nechal bezpečnostně zkontrolovat příslušnými státními institucemi. Již dříve řekl, že na Hradě bude používat stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel.

Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové jsou hradní prostory kontrolovány postupně, prověřeny již byly místnosti určené pro prezidenta, první dámu Evu Pavlovou a kancléřku Janu Vohralíkovou. Podle Řehákové jsou nyní prostory v pořádku, na zprávu o kontrole od příslušných státních úřadů ale zatím tým prezidenta čeká.

Kontroly a úpravy se týkají také Lumbeho vily, kde bude prezidentský manželský pár pobývat v pracovní dny. V domě je podle prezidenta potřeba vymalovat a případně změnit nábytek. Minulé pondělí avizoval, že příprava je otázkou několika týdnů. O víkendech by podle dřívějších vyjádření Pavel rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku.

Tagy: