reklama

Ministr Blatný prosí firmy: Nechte zaměstnance doma, pomůže to zpomalit šíření viru

Nejlepší situace je aktuálně v Praze, tam pozorujeme i poklesy nakažených, v jiných regionech je fáze stagnace nebo relativního růstu, uvedl biostatik Ladislav Dušek na tiskové konferenci ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k průběhu pandemie v Česku. Blatný apeloval, ať všichni zodpovědně začnou dodržovat opatření. Podle něj je Česko v bodu zlomu a rozvolňování může přijít za tři týdny. Zároveň požádal firmy, aby zaměstnancům umožnily práci z domova.

reklama

„Nejlépe na tom je Praha, tam pozorujeme i poklesy nakažených, v jiných regionech je fáze stagnace nebo relativního růstu,“ uvedl biostatik Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se v Praze snížila mobilita a ostatní kraje ji dobíhají.

I přesto je ale stále třetina testů pozitivní. „Procento pozitivity testů a pozitivních neklesá, ale stabilizovalo se. Trasování funguje,“ naznačil ministr zdravotnictví Blatný. Podle něj jsme v bodu zlomu a rozvolňování opatření by mohlo přijít za tři týdny.

V posledních dnech se podle hlavní hygieničky Rážové dělá 52 tisíc testů denně a důležité je trasování. Za čtvrtek obvolali přes 22 tisíc lidí. „Více se využívají sebereportovací formuláře. Ve čtvrtek je vyplnilo přes čtyři tisíce lidí, celkem kolem 73 tisíc. Kapacita trasování je téměř 1 900 osob,“ popsala Rážová.

Reprodukční číslo, které uvádí průměrný další počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je podle ředitele ÚZIS Duška 1,01. Pro rychlejší zpomalování epidemie je třeba ho snížit pod jedna a dál dodržovat přijatá opatření.

Také ministr zdravotnictví apeloval na lidi, ať sníží kontakty, pracují v maximální možné míře z domova a ať zodpovědně dodržují už přijatá protiepidemická opatření. „Čím více budeme opatření dodržovat, tím kratší dobu budou trvat,“ upozornil.

Později na Twitteru ještě jednou na zaměstnavatele apeloval: „Chtěl bych znovu požádat všechny zaměstnavatele, u kterých to situace umožňuje, aby umožnili svým zaměstnancům práci z domova. Nemohu home office nikomu nařídit, mohu jen apelovat na toto řešení, které může významně snížit mobilitu lidí a šíření epidemie v populaci.“

Model pro uvolňování bude mít pět úrovní s opatřeními

Zároveň na tiskové konferenci představil systém, podle kterého lidé budou vědět, za jakých podmínek se opatření zpřísní nebo naopak uvolní. Ten bude hodnocen barevnou škálou od zelené přes žlutou po červenou a bude mít možnost zaměřovat se na jednotlivé kraje, ale i na celou Českou republiku. Dostupný bude nonstop na webových stránkách ÚZIS.

„Chceme se vyhnout neustálému měnění opatření. Snahou je naprostá transparentnost a pochopitelnost modelu,“ uvedl. Dodal, že žádné rozvolňování přijatých opatření není pravděpodobné v příštím týdnu či deseti dnech. Termín návratu dětí do škol bude vycházet z připravovaného modelu.

Systém bude mít pět úrovní jednotlivých opatření, na kterých pracuje epidemiologická a hygienická skupina ministerstva zdravotnictví i skupina statistiků. „Budu vědět, že při riziku 20 procent budou aktivovaná opatření číslo dva. Když stoupne na 40 procent, bude třeba aktivovaná úroveň opatření tři,“ řekl ministr.

Posuzování regionu na škále nula až sto procent rizika bude vycházet z počtu nových případů na 100 tisíc obyvatel za čtrnáct dní. Dále ze zásahu populace seniorů, zjednodušeného reprodukčního čísla a z podílu pozitivně testovaných lidí ze všech testů. Kraje budou podle pěti stupňů i barevně odlišené.

Některá opatření budou platit ještě několik měsíců

„Cílem je maximální čitelnost a predikovatelnost, a proto jsou tam zahrnována kritéria, která si může každý občan vyhodnotit. Naším cílem je, aby s tímto skórovacím systémem mohli pracovat i běžní lidé,“ řekl ministr. První variantu chce mít Blatný do začátku příštího týdne. Hodnotit by se pak podle tohoto modelu mělo do konce letošního roku.

Upozornil ale, že některá opatření budou platit ještě několik měsíců, i když se bude rozvolňovat, protože počty nakažených klesají pomalu. „Například i když budeme moci jít do divadla, půjdeme tam s určitými ochrannými pomůckami,“ vysvětlil. Současná čísla vývoje epidemie podle modelů ÚZIS navíc předvídají spíš pomalejší brzdění epidemie, které bude trvat nejméně celý listopad.

Testy ve čtvrtek potvrdily v České republice nákazu koronavirem u 13 231 lidí. Je to o asi 2 500 méně než ve středu, kdy byl zaznamenán v Česku zatím nejvyšší denní přírůstek, a zhruba stejně jako před týdnem. V posledních dnech počty nově zjištěných případů nerostou ani neklesají. V Česku je však několik regionů, kde zaznamenali za posledních sedm dní více než tisíc případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, a to například na Pelhřimovsku a Vsetínsku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Proč si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla? Zemřela dabérka Gábi ze seriálu Smolíkovi

Herečka Libuše Billová, která strávila většinu své kariéry v Městském divadle Brno, ve středu zemřela, bylo jí 87 let. Spolupracovala také s televizí a rozhlasem, získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. O jejím úmrtí informovala v pátek mluvčí divadla Kateřina Vižďová. Nejslavnější dabingovou rolí Billové je Gábi z kresleného maďarského seriálu Smolíkovi.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama