
CNN hodnotí ukrajinský protiútok
Ukrajincům se daří až bleskový postup v Charkovské oblasti. Kyjev ohlásil, že vojáci pronikli zhruba 50 kilometrů hluboko do ruské obrany a osvobodili dvě desítky obcí. Dále také pokračuje ofenziva v Chersonské oblasti, jižní velitelství ohlásilo značné ztráty Rusů. Estonsko uzavře hranice ruským občanům. Zřejmě se přidá i Polsko, Lotyško a Litva.
AKTUÁLNÍ DĚNÍ NA UKRAJINĚ SLEDUJTE V NOVÉM ON-LINE ČLÁNKU ZDE.
Ukrajinské síly pronikly až 50 kilometrů hluboko do ruské obrany a osvobodily v Charkovské oblasti dvě desítky obcí, uvedl ve čtvrtek generál Oleksij Gromov z ukrajinského generálního štábu. Pod kontrolou ukrajinské vlády se tak vrátilo území o rozloze přesahující 700 čtverečních kilometrů, dodal list Ukrajinska pravda.
O protiútoku na východě země informovaly již dříve ukrajinské i ruské neoficiální zdroje. Prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval ukrajinským vojákům za úspěšné údery proti jednotkám Moskvy na jihu Ukrajiny, kde Kyjev zahájil protiofenzivu. Ukrajinské jižní velitelství oznámilo, že se jeho silám podařilo během středy zlikvidovat přes 100 ruských vojáků a značné množství nepřátelské vojenské techniky.
Válka na Ukrajině
Estonsko znovu v protiruském odporu přitvrzuje. „Od 19. září uzavřeme své hranice pro ruské občany. Je to důležitá bezpečnostní otázka pro estonský i schengenský prostor. Má to také morální význam – v Evropě není místo pro toho, kdo ospravedlňuje ruskou genocidní válku proti Ukrajině,“ potvrdil na Twitteru estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.
Estonská premiérka Kaja Kallasová naznačila, že to samé by ve stejný den mělo učinit i Polsko a zbylé dva pobaltské státy. „Dnes spolu s premiéry Lotyšska, Litvy a Polska k této věci učiníme prohlášení,“ slíbila. Zákaz se má dotknout zejména Rusů se schengenskými vízy vydanými v jiných evropských zemích.
Ukrajinci si stěžují, že Západ nechce soudit Putina. Západní spojenci se totiž zdráhají podepsat pod ustanovení speciálního trestního tribunálu, který by mohl soudit Vladimira Putina a další politiky, jenž jsou za agresi na Ukrajině zodpovědní. Webu The Guardian to řekl zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Smyrnov. Pro tribunál se vyslovily údajně jen pobaltské státy a Polsko, Česko návrh analyzuje, sdělil webu Novinky.cz ministr zahraničí Jan Lipavský.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi přirovnal na zasedání Rady bezpečnosti OSN situaci v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině ke hře s ohněm. Podle agentury DPA varoval, že v jaderném zařízení, které je od března obsazené ruskými vojáky a čelí ostřelování, by mohlo dojít ke katastrofické události.
Kyjev i Moskva se vzájemně obviňují z ostřelování areálu elektrárny a z útoků v jeho blízkosti. Obě strany zároveň odmítají, že by na zařízení útočily.
Ukrajina v Charkovské oblasti dobyla zpět okolo 2 500 kilometrů čtverečních, odhaduje ISW. Rusko protiútok na východě Ukrajiny překvapil, uvádí Londýn.
Ukrajinci dostali od Estonska nového pomocníka
Podle informací ukrajinské agentury Unian do země dorazil pásový robot THeMIS estonské společnosti Milrem Robotics. Má především pomáhat s evakuací zraněných.
Military robot "TheMIS" presented in #Kyiv
— NEXTA (@nexta_tv) September 9, 2022
It was developed by the #Estonian company Milrem Robotics.
It is intended to remove wounded soldiers from under shelling. With the help of cameras it is possible to safely check the operational situation on the battlefield. pic.twitter.com/L6us0CAAMl
Rusku dochází munice a obrací se na Severní Koreu. Co může tradiční spojenec Kremlu poslat?
Vyloučení ruští fotbalisté budou hrát jen přípravné zápasy
Ruská fotbalová reprezentace, kterou FIFA a UEFA po invazi na Ukrajinu vyloučily ze svých soutěží, si na podzim naplánovala tři přípravné zápasy.
Svěřenci trenéra Valerije Karpina by se měli utkat 25. září s Kyrgyzstánem na jeho půdě v Biškeku. Další utkání mají v plánu sehrát v Íránu a 19. listopadu – den před začátkem mistrovství světa v Kataru, budou hostit doma v Petrohradu výběr Bosny a Hercegoviny. Informoval o tom bosenský svaz.
Za své rozhodnutí si vysloužil kritiku od hvězdného záložníka Miralema Pjaniče. „Tohle není správné. Nemám slov. Na svazu vědí, co si o tom myslím,“ řekl bývalý hráč Juventusu a Barcelony, který za národní tým nastoupil ve 107 zápasech.
Ukrajinské síly postupují, osvobodily desítky obcí a prý se blíží k Izjumu
Ukrajinské síly podle oficiálně zatím nepotvrzených zpráv dokázaly dosáhnout okraje Kupjanska a také postoupily k Izjumu, píše server RBK Ukrajina. Kyjev osvobodil tři desítky obcí v Charkovské oblasti, oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj a připomněl, že tvrdé boje pokračují i v Donbasu a na jihu.
OSN: Rusko brání v přístupu k válečným zajatcům, některé i mučí
Rusko brání v přístupu k válečným zajatcům, uvedla dnes šéfka mise OSN monitorující humanitární situaci na Ukrajině Matilda Bognerová. Některé z nich navíc podle ní vystavuje mučení nebo jinému špatnému zacházení. Bognerová zdůraznila, že mučení, prokázané u soudu, je válečným zločinem.
„Ruská federace neposkytla přístup k válečným zajatcům, kteří jsou drženi na jejím území nebo na jí okupovaném území,“ řekla Bognerová. „Je to znepokojivé o to víc, že jsme zdokumentovali, že váleční zajatci v rukou Ruské federace a jejích ozbrojených sil nebo k nim přidružených ozbrojených skupin byli vystaveni mučení a špatnému zacházení,“ zdůraznila Bognerová. Mučení, prokázané u soudu, je válečným zločinem, dodala. Upozornila, že mise měla „neomezený přístup“ do vězeňských zařízení podléhajících Kyjevu.
Šéfka mise na Ukrajině upřesnila, že OSN zdokumentovala rovněž případy mučení a špatného zacházení s válečnými zajatců ze strany ukrajinských sil, a to hlavně hned po zajetí, během prvních výslechů a během přepravy do zajateckých táborů. Obě strany odmítají, že by práva zajatců porušovaly.
V aleji Odvahy v Kyjevě odhalili jedinečné tabulky. Připomínají Fialu i Morawieckého
Morawiecki se se Zelenským dohodl na opravách ukrajinské vojenské techniky
Ukrajina a Polsko se domluvily, že vybudují středisko pro opravy vojenské techniky, oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a lotyšským prezidentem Egilsem Levitsem v Kyjevě. Zelenskyj přislíbil pomoci Polsku a jeho energetické bezpečnosti dodávkami elektřiny, jejímž vývozem si Kyjev snaží zajistit finanční prostředky.
„Jednali jsme o speciálním středisku, které by sloužilo k opravám vojenské techniky a cvičením s našimi německými, nizozemskými a ukrajinským partnery. Postavíme takové středisko, kde polské firmy budou opravovat vojenskou techniku,“ řekl Morawiecki podle agentury Ukrinform.
„Nastolili jsme důležité energetické otázky, posuzovali jsme problémy. Máme zájem na tom, aby Ukrajina mohla pomoci Polsku. Děláme vše, abychom v nejbližší době našli východisko z příštích energetických rizik,“ řekl Zelenskyj. „Pro nás je to priorita v našich vztazích. Bez ohledu na to, že jsme v nynější těžké situaci zakázali vývoz uhlí, budeme hledat možnost pomoci Polsku. Protože Polsko bez ohledu na vše nalézalo možnosti pomoci nám, přestože to nebylo jednoduché,“ dodal podle agentury Interfax-Ukrajina.
Ukrajinci údajně zajali ruského generála
Ukrajinští vojáci při osvobozování města Balaklija v Charkovské oblasti na severovýchodě země podle dosud oficiálně nepotvrzených zpráv údajně zajali ruského generála, velitele jednoho ze čtyř uskupení ruských vojsk na Ukrajině. Pokud se tyto zprávy potvrdí, byl by to „největší úlovek od dob druhé světové války, tvrdí ukrajinští komentátoři.
„Veškeré informace se prověřují, protože jsou možné různé varianty a musíme se přesně ujistit, že ten člověk má něco společného s velením,“ řekl v ukrajinské televizi 24kanal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Podle televize ale nejprve zmínil, že generálporučík Andrej Syčevoj byl zajat, a to v uniformě podplukovníka. To tvrdí i komentáře k záběrům kolujícím po sociálních sítích. Je na nich klečící muž v ruské polní uniformě s dvěma hvězdičkami na výložkách, obklopený ozbrojenými ukrajinskými vojáky.
„Zdá se, že to není obyčejný podplukovník, ale generálporučík ruské armády Andrej Syčevoj, který velí uskupení Západ. Jestli je to pravda, tak už je to zajímavé. Za generálporučíka by se dalo vyměnit velice mnoho našich důležitých chlapů (v ruském zajetí). Velice mnoho!“ usoudil ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko.
VIDEO: Ostřelování Charkova během čtvrtka
This is what the shelling of #Kharkiv looked like today. pic.twitter.com/2rRLHxhTa0
— NEXTA (@nexta_tv) September 9, 2022
Mina v Černém moři poškodila loď rumunského námořnictva
Loď rumunského námořnictva poškodila v Černém moři mina. Plavidlo po výbuchu není schopné samostatného pohybu a čeká na odtažení do přístavu, uvedla rumunská média. Na palubě bylo 75 vojáků, žádnému z nich se nic nestalo. Z ohrožení námořní dopravy v Černém moři volně plujícími námořními minami se navzájem obviňují Rusko a Ukrajina.
Námořní mina byla spatřena ve čtvrtek odpoledne zhruba 40 kilometrů od rumunského přístavu Konstanca. Rumunské námořnictvo k výbušnému zařízení vyslalo loď Poručík Dimitrie Nicolescu, aby minu zneškodnilo. Kvůli špatnému počasí však loď do miny narazila a ta explodovala.
Výbuch poškodil trup lodi těsně nad čárou ponoru, plavidlo není podle rumunských médií schopné samostatné plavby. Námořníkům na palubě se ale nic nestalo. Armáda vyslala k poškozené lodi další plavidlo. Její odtažení však komplikují bouře a špatné počasí.
Enerhoatom: Rusové mučí zaměstnance Záporožské elektrárny, dva ubili k smrti
Ruští vojáci zastrašují a mučí zaměstnance Záporožské jaderné elektrárny, dva ubili k smrti, řekl AFP šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom.
VIDEO: Ukrajinci ukázali další ukořistěnou techniku
#Ukraine: Some of the most valuable capture so far during the Ukrainian offensive in #Kharkiv- a Russian 9A331 TLAR of the 9K331 Tor-M1 SAM system was captured in the Eastern part of #Balakliya, as well as a fully loaded 122mm BM-21 Grad MRL. pic.twitter.com/mi5CR1X7wL
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) September 9, 2022
Scholz: Německo v otázce ruského plynu vždy zohlední potřeby unijních členů
Německo bude v otázce ruského zemního plynu vždy zohledňovat situaci členských zemí Evropské unie. V pátek to po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem řekl německý kancléř Olaf Scholz. Poznamenal, že je zatím příliš brzy na to říct, jak se Evropská unie rozhodne přikročit k trhu s plynem. Evropská komise navrhovala zastropovat ceny plynu dováženého z Ruska, což ale narazilo na odpor zejména středoevropských zemí včetně České republiky.
„K otázce trhu s plynem je mnoho rozdílných návrhů a je ještě brzy na to říct, co uděláme. Jasné ale je, že Německo, vždy zohlední situaci unijních zemí,“ řekl Scholz po otázce novinářů k možnému zastropování cen ruského plynu a hrozbě, že ruský prezident Vladimir Putin by kvůli tomu zcela zastavit dodávky této energetické suroviny do Evropy.
Scholz uvedl, že Německo dobu od počátku ruské invaze na Ukrajiny, po které se energetická situace vyhrotila, plně využilo k přípravě na zimu a k hledání nových možností dodávek. Jako příklad zmínil navýšení dodávek z Norska a Nizozemska či brzké otevření plovoucího LNG terminálu. „Také plníme své zásobníky,“ řekl. Ty jsou podle síťového regulátora naplněny z takřka 87 procent.
Rusové evakuují obyvatele z okupovaných obcí
Rusy dosazené úřady vyhlásily evakuaci civilistů z Kupjanska, Izjumu a městyse Velykyj Burluk v Charkovské oblasti, kde pokračuje ukrajinská ofenzíva. Kupjansk a Izjum jsou pokládány za důležité dopravní křižovatky, na kterých závisí zásobování značné části ruských okupačních vojsk na východě Ukrajiny.
„(Evakuace) se koná hlavně z města Kupjansk a z města Izjum. Teď přišly zprávy, že Velykyj Burluk se ocitl pod dělostřeleckou palbou, a proto také byli lidé samozřejmě vybídnuti, aby odešli do bezpečnějších míst,“ řekl v ruské televizi Vitalij Gančev, kterého agentura TASS citovala jako šéfa Charkovské oblasti.
Ještě dříve Rusy dosazený náčelník Kupjanska Maxim Gubin v televizi tvrdil, že ukrajinské jednotky z amerických raketometů HIMARS ostřelují civilní objekty a civilisty. Do města se podle Gubina pokoušejí proniknout „diverzanti z ukrajinské armády.
Rusku dochází munice a obrací se na Severní Koreu. Co může tradiční spojenec Kremlu poslat?