Soud s Cimickým: Hrozí mu pětileté vězení a zákaz činnosti, o verdiktu bude brzy jasno

Psychiatr Jan Cimický před začátkem soudního jednání v lednu 2024

Cimickému hrozí pětileté vězení

V případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalovaný ze znásilnění a vydírání, ukončil Obvodní soud pro Prahu 8 ve čtvrtek po poledni fázi dokazování. Státní zástupkyně Martina Adámková navrhla pro Cimického pětiletý trest vězení a desetiletý zákaz činnosti, svůj krok mimo jiné odůvodnila tím, že „obžalovaný neprojevil žádnou sebereflexi“. S návrhem souhlasila i právní zástupkyně většiny poškozených Lucie Hrdá. Obhájce Cimického naopak požaduje, aby soud psychiatra zprostil obžaloby. O rozsudku by mělo být jasno během pátečního dopoledne. Jednání přímo na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS.

Státní zástupkyně při zahájení hlavního líčení navrhovala pro Cimického tříleté vězení, po provedeném dokazování se ale rozhodla návrh trestu zvýšit. „Poté, co jsem měla možnost jako obžaloba slyšet dopady, které to mělo na zdravotní stav obětí, zejména duševní, a jejich další život, a dále proto, že pan obžalovaný neprojevil jedinou sebereflexi v průběhu jak přípravného řízení, tak hlavního líčení, dávám na zvážení soudu, aby uložil trest nepodmíněný při samé horní hranici trestní sazby, tedy trvání pěti let,“ uvedla Adámková. S návrhem souhlasila i právní zástupkyně většiny poškozených Lucie Hrdá.

ČTĚTE TAKÉ: Cimického den D. Soud začal za zavřenými dveřmi vyslýchat poškozené ženy

Cimický ani ve čtvrtek k soudu nedorazil. „I když se předpokládá, že by měl v pátek 15. listopadu zaznít finální verdikt, psychiatr neplánuje, že by do soudní síně dorazil,“ popsal přímo z místa reportér CNN Prima NEWS Karel Rychlý. Psychiatr již na začátku líčení prohlásil, že je nevinný.

Soud v případu naposledy jednal v úterý, kdy mimo jiné vypovídala znalkyně z oboru psychiatrie. Soudu popsala typické reakce lidí na sexuální útok. Reakce, které poškozené ženy ve svých výpovědích popsaly, jim podle ní odpovídají. Naopak nic z výpovědí podle znalkyně nenaznačovalo, že by si ženy vymýšlely. Podle obhájce Cimického ale posudek nesplňoval náležitosti, které by měl mít.

Další detaily Feriho zranění: Píchl se při úklidu. Za mřížemi se mohl setkat s jiným politikem

Odsouzený exposlanec Dominik Feri byl po lékařském ošetření kvůli podezření na nákazu virem HIV převezen v úterý podle informací CNN Prima NEWS z Prahy zpět do věznice v Teplicích. Feri se zřejmě poranil o injekční stříkačku při úklidu. Během svého pobytu ve vězeňské nemocnici se mohl rovněž setkat s dalším odsouzeným exposlancem a lékařem Davidem Rathem.

Téměř čtyř desítek skutků, které popisuje obžaloba, se Cimický podle Adámkové dopustil mezi lety 1979 a 2019. Žalobkyně tvrdí, že lékař dívky, které byly pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později také centra duševního zdraví Modrá laguna, osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky. Mezi poškozenými jsou i studentky, některým dívkám nebylo v dané době 18 let.

Žalobkyně ve své řeči shrnula všechny důkazy, které podle ní Cimického vinu prokazují. Jde podle ní jak o výpovědi poškozených žen, tak o znalecké posudky. Poukázala například na to, že poškozené ženy popisovaly Cimického chování podobně. Podle Hrdé vypovídaly ženy obdobně, ačkoliv se nikdy nesetkaly a nečetly ani jiné výpovědi.

„Žádnou z poškozených pacientek nenapadlo, že je jedna z mnoha, všechny si myslely, že jsou osamocené,“ uvedla také žalobkyně. Ženy se podle Adámkové obávaly, že jim obvinění proti známému lékaři nikdo nebude věřit. Výpovědi zaměstnankyň Cimického, které uvedly, že si žádného sexuálního obtěžování v Modré laguně nevšimly, označila státní zástupkyně za nevěrohodné a zaujaté.

Roli hrála i promlčecí doba

Pětatřicet skutků kvalifikovala žalobkyně jako vydírání, znásilnění totiž bylo ve starém zákoně definované jako donucení k souloži či obdobnému pohlavnímu styku násilím nebo pod pohrůžkou násilí. V novějším trestním zákoníku platném od roku 2010 už trestný čin znásilnění zahrnuje i pohrůžku těžkou újmou. Ta byla podle žalobkyně dána právě postavením Cimického.

Soukup po verdiktu o rvačce s Dopitou: To já jsem byl napaden, dokonce boxerem

Státní zastupitelství uzavřelo případ rvačky mezi Jaromírem Soukupem a manželem Agáty Hanychové, Mirkem Dopitou, která se strhla při předávání dcery Rozárky. Soukup podle verdiktu vstoupil nelegálně na pozemek Hanychové, jeho čin byl vyhodnocen jako přestupek. Navíc si stále stojí za tím, že byl v tomto případě obětí, Dopita ho prý napadl boxerem, informuje deník Blesk.

Případ podle žalobkyně není promlčen proto, že Cimický vždy u žalovaných skutků spáchal v promlčecí době další čin. Tím se promlčecí doba přerušila. Upozornila také, že tři podle ní nejzávažnější skutky policie právě z důvodu promlčení odložila.

První oběti se přihlásily se svou výpovědí na policii v roce 2021, psychiatr měl být mimo jiné v tomto období navržen na státní vyznamenání, které měl dostat z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Na začátku roku vypovídaly před soudem poškozené, které měl Cimický podle obžaloby obtěžovat obvykle po terapii s použitím akupunktury. Co vše zaznělo, si můžete připomenout v tomto článku.

Šestasedmdesátiletý lékař se zúčastnil pouze prvního hlavního líčení, kdy odmítl, že by se dopustil znásilnění či jakéhokoli sexuálního nátlaku. Z dalších jednání se omluvil. Spisovatel již dříve prohlásil, že představa, že by stál u soudu, je pro něj „život ohrožující“.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Svědci u soudu s Cimickým popisovali, co se mělo přes 40 let dít. Hlavní aktér kauzy nedorazil

Tagy:
lékař znásilnění soud CNN Prima NEWS Jan Cimický Praha 8 výpověď vydírání napadení soudní proces obhájce soudnictví trestná činnost Psychiatrická léčebna Bohnice poškozená promlčecí lhůta trestná činnost, právo a spravedlnost sexuální trestné činy