reklama

Museli jsme odpojit přibližně padesát podvodníků, říká šéf on-line srovnávače cen

Mezi pomyslné vítěze koronavirová krize jednoznačně patří prodej přes internet. Loni lidé v e-shopech utratili přes 150 miliard korun. Letošní tempo podle odhadců tuto částku ještě zvýší. Black Friday a vánoční nákupní horečka jsou pro e-komerci každoročně žně. Právě v tomto období ale musejí být zákazníci ostražití a nenaletět na podvodné slevy a nabídky.

reklama

Od roku 2015, kdy čeští obchodní z USA převzali marketingový Black Friday, se tato akce začíná spouštět čím dál tím dříve. „Je to takové čecháčkovství. Nejdříve jsme udělali jeden Black Friday, pak dva, tři, a nakonec akci s ohromnými slevami máme po celý měsíc. Mám pocit, že ho najdeme i v létě, přitom oficiálně připadá na čtvrtý pátek v listopadu,“ vysvětluje ředitel nákupního rádce a srovnávače Heureka.cz Tomáš Braverman.

Dřívější konání slevové akce je ale běžné i u jeho původce. „V USA Black Friday vznikl v roce 2005 a připadá na den po Dni díkuvzdání. Nejprve se obchody otevíraly například v osm hodin ráno, poté už v sedm, v šest až nakonec obchody otevřely večer v den svátku,“ říká Braverman.

Právě akce s ohromnými slevami je u prodejců symbolem zahájení nákupní sezóny. Brzy se ale stal marketingovým nástrojem, který lidé používají během celého roku. „Největšími prohřešky od obchodníků je umělé navýšení slevy, aby byla výraznější. Často také používají maloobchodní cenu, která je fiktivní a produkt se v její výši nikdy ve skutečnosti neprodává. Obchodníci však tuto cenu využívají k výpočtu slevy, která je pak výraznější,“ uvádí ředitel  internetového nákupního srovnávače.

Lidé by především neměli podle Bravermana věřit všemu, co vidí: „Je dobré si ceny porovnat a nevěřit všemu.“ Cenové podvody na zákazníky jsou běžné i během koronaviru, kdy se nákup přes internet rapidně zvýšil. „Už není doba plná podvodníků, lidé by se neměli bát nakupovat a platit on-line. V první koronavirové vlně se ale přes víkend objevilo několik obchodníků, kteří prodávali roušky, ale fakticky je neměli na skladě,“ připomíná krizi, kdy Češi neměli dostatek roušek.

Podle jeho odhadu museli odpojit přibližně padesát podvodníků. V druhé vlně se už podle něj tyto podvody nekonají. „Lidé by se ale měli podívat na recenze od zákazníků, certifikáty nebo zda jsou obchody důvěryhodné,“ míní.

Z hlediska e-komerce budou vánoční nákupy silné

I přesto, že jsou lidé v nejistotě a třeba i přišli o práci, tak nadále velmi hojně nakupují. „Z hlediska e-komerce budou vánoční nákupy silné. Celá sezóna je díky koronavirové krizi velmi dobrá. V první vlně jsme zaznamenali nárůst v nákupech až o 40 procent, podle odhadů bude jen v listopadu nárůst oproti loňskému roku až stoprocentní,“ uvádí Braverman.

Důvodem je podle něj to, že i když se brzy zřejmě otevřou kamenné obchody, tak budou mít své limity. „Lidé budou mít strach, a tak většinu dárků nakoupí na internetu. To jsou pro e-komerci žně. Zaznamenali jsme ale, že luxusní produkty, jako například dražší hodinky, zákazníci tolik nekupují. Šetří, což se více promítne až v příštím roce,“ předpokládá ředitel společnosti.

Na dotaz, co je letošním hitem, Braverman uvedl několik favoritů. „Podle našeho rádce pro ženy to jsou jógamatky, aromadifuzery nebo různá chytrá elektronika. Pro muže zase elektrokola, elektrokoloběžky, elektronika, brýle na virtuální realitu i měřiče tlaku,“ uvádí Braverman. Zájem o elektroniku potvrzuje i Český statistický úřad.

Některou formu nositelné elektroniky, tedy především chytré hodinky, fitness náramky a bezdrátová sluchátka, v České republice používá 32 procent osob, chytré reproduktory 18 procent osob. Zařízení internetu věcí v domácnostech, mezi která patří hlavně chytrá topení či světla, domácí spotřebiče a bezpečnostní zařízení, používá 8,5 procenta domácností.

Pro děti jsou letos v kurzu interaktivní hračky a dětské tablety. Vrací se však trend skateboardů či bot na kolečkách. Klasicky jsou oblíbené i stavebnice nebo Lego.

Tagy:
nákupy internet on-line rizika koronavirus e-shopy dárky Tomáš Braverman Heureka Group Black Friday

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama