Brutální záběry z bojů: Přesné zásahy ukrajinských dronů, bomby explodují okupantům u hlavy

Ukrajinská 10. horská útočná brigáda provedla další údery na ruské okupanty. Obávaná vojenská skupina často využívá bezpilotní letouny, pomocí nichž svrhává bomby do ruských zákopů a dalších úkrytů. Okolnosti nově zveřejněných záběrů je v době válečného konfliktu složité nezávisle ověřit.

„Drony přináší vítězství. Naši obránci bojují každý den s nepřítelem za použití všech možných prostředků. Bezpilotní letouny Mavic se staly jednou z našich nejúčinnějších zbraní,“ komentovala 10. brigáda zveřejněné video.

Na záběrech je vidět série velmi brutálních úderů na okupanty pomocí bezpilotních letounů s granáty. Ukrajinská 10. brigáda využívá zmíněnou taktiku poměrně často. Tato horská jednotka se zviditelnila již po vypuknutí ruské invaze v únoru 2022. Tehdy přispěla k ukrajinskému vítězství v bitvě o Kyjev. Nyní pomáhá s likvidací okupantů na mnoha úsecích východní fronty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin pošilhává po Podněstří. Co je zač sovětský skanzen plný mafiánů a separatistů?

10. brigáda ve svém nedělním prohlášení připustila, že vzhledem k intenzivním bojům ztrácí čím dál více dronů. „Čím větší je intenzita bojů, tím více dronů ztrácíme. Potřebujeme vaši pomoc, potřebujeme drony,“ požádala vojenská skupina. Konkrétně poptává drony typu DJI Mavic 2 Enterprise či DJI Mavic 3.

Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno měl před časem možnost s vojáky z ukrajinské 10. brigády mluvit, a to během vojenské výstavy v centru Kyjeva. „Je pravda, že Rusy tu nikdo v lásce nemá, ale zároveň je nepodceňujeme. Nikdy nesmíte podceňovat protivníka,“ řekl Zrnovi kapitán Mikyta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 10. brigádu v lednu vyznamenal, když jí udělil čestný titul „Edelweiss“, což popudilo představitele moskevského režimu včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Zmíněné přízvisko totiž nosila i nacistická horská divize bojující s partyzány na Slovensku.

Edelweiss, neboli protěž alpská, je symbolem horských jednotek v Německu a Rakousku, ale i v širším regionu střední Evropy – třeba v Rumunsku nebo Polsku. Ukrajinská 10. brigáda navíc pochází z Ivanofrankivské oblasti pod Karpaty, kde protěž alpská roste. Ukrajinci květinu tradičně označují poněmčeným názvem edelweiss.

Tagy: